image

Світлик: Балога "збільшує" Мукачево та ізолює Ужгород

Нещодавно ми повідомляли вам про те, що на Закарпатті хочуть створити 43 громади. У попередньому матеріалі йшлося й про питання децентралізції і процесу створення громад - “ На Закарпатті створять спроможні міні-райони зі своєю владою”. Виявляється, це далеко не всі зміни, які нас чекають... 

Про те, що насправді хочуть підсунути закарпатцям під виглядом децентралізації й об'єднання, написав на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук активіст Юрій Світлик. Подаємо текст без змін:

Згідно прийнятого 5 лютого 2015 року ЗУ "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та затвердженої Кабміном Методики формування спроможних територіальних громад, в травні розпочалась активна фаза реалізації реформи № 1. Завдяки багаторічним зусиллям кращих українських фахівців у сфері місцевого самоврядування  Анатолій Ткачук та  Юрій Ганущак, експертів інших неурядових ініціатив та організацій, підтримці та сприянню процесу зі сторони спікера українського парламенту та Мінрегіонбуду, процес децентралізації нарешті перейшов у практичну площину.

Алгоритм дій, направлених на створення спроможних громад - 1-го (базового) рівня місцевого самоврядування - чіткий і зрозумілий. В ці дні завершується процес затвердження перспективних планів регіонів облдержадміністраціями та облрадами, після чого відповідні проекти будуть передані для затвердження в уряд. Завтра сесія Закарпатської обласної ради мала би вже затвердити перспективний план новостворених громад на Закарпатті.

Однак сьогодні у ЗМІ вже з'явилась інформація про те, що розгляд цього питання буде перенесено, нібито через потребу детальнішого його вивчення депутатами облради.

Насправді, як не прикро це констатувати, причина банальніша. Політична верхівка краю, сконцентрована в руках партії Віктора Балоги "Єдиний Центр", у "добрих" закарпатських традиціях "нарізає" нові громади, виходячи із власних інтересів. До прикладу, згідно пропозицій, поданих до облдержадміністрації керівництвом Ужгородського району (за відсутності жодних (!!!) пропозицій від керівників міста Ужгород), планується створити навколо обласного центру (не враховуючи методику) декілька окремих громад, спроможність яких викликає великі сумніви. В той час як до Мукачева, за доступною у ЗМІ інформацією, буде приєднано 7 навколишніх сіл. Такий нонсенс можна пояснити виключно політичними мотивами: не маючи підтримки виборців Ужгорода, лідери ЄЦ прагнуть ізолювати місто, створивши навколо нього "керовані" громади.

Багато хто може спитати, а де ж позиція громадськості і інтелігенції? Відповідь проста як два пальці - ніхто нічого не знає. Процес формування громад в Закарпатській області проходить кулуарно, абсолютна більшість мешканців краю навіть не здогадуються про можливі (і такі необхідні!) зміни. На відміну від Дніпропетровщини (де сьогодні облрада вже затвердила перспективний план), Хмельниччини, Київщини, Львівщини (де давно вже проходить публічне обговорення запропонованих змін), у нас станом на переддень сесії облради жодної інформації щодо пропонованої кількості новостворених громад, адміністративних центрів, їх меж, переліку населених пунктів, що входитимуть до тої чи іншої громади тощо у публічному доступі немає.

Функцію ж комунікації із громадськістю, пояснення суті реформи людям (без чого шанси на успішність її впровадження в життя близькі до нуля) мав би взяти на себе новостворений офіс реформ. Подібні офіси за сприяння наших міжнародних партнерів створені в кожній області і за задумом мали би сприяти децентралізації, виконуючи роль незалежного від політичних впливів експертного центру, сформованого із громадських діячів та представників науково-освітньої еліти (завданням якого буде в тому числі донесення змісту реформи до людей). Однак у нашому випадку наврят чи варто сильно покладатись на офіс реформ, оскільки його керівником "прилаштували" нікому не відомого в області партійця ЄЦ із Тячівщини.

P.S. На фото карта, яка останнім часом часто тиражується в закарпатських ЗМІ, де Закарпатська область нібито втрачає статус адміністративно-територіальної одиниці і належатиме до Галичини (насправді ж регіональний рівень не зазнає змін). Подібні "вкиди" активно обговорюються і підживлюють протидію децентралізації, а в умовах браку інформації та відсутності інформаційно-роз'яснювальної роботи це може мати неприємні наслідки у вигляді протестів, саботажу і "зливі" реформи.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com