image

У ромів Закарпаття сьогодні свято

8 квітня в усьому світі відзначають Міжнародний день ромів. На Закарпатті роми є п'ятою за чисельністю спільнотою. За переписом 2001 року тут проживає14 тис. осіб, що становило майже 30% циганського населення України. за оцінками експертів невдовзі їхня кількість може сягнути  40-50 тис. 

Найбільше циган проживає у Берегівському, Мукачівському, Ужгородському та Виноградівському районах. 

За даними перепису 2001 року, у Закарпатській області налічувалося 2327 мононаціональних циганських домогосподарств з 12390 особами (88,5% циганського населення Закарпаття). Середній розмір циганського домогосподарста становив 5,6 осіб (середнє по регіону — 3,9 осіб), що є найвищим показником серед всіх найбільших національностей не тільки Закарпатської області, але й всієї України, - повідомляє Вікіпедія. 

Для багатьох циган Закарпаття рідною мовою є угорська. 

З нагоди свята у малому залі Закарпатської ОДА відбулася зустріч керівника краю Василя Губаля з представниками ромських громадських організацій та активістами ромської спільноти області, повідомили у прес-службі обладміністрації.

Довідково

Міжнаро́дний день ро́мів — міжнародне свято ромського народу. Встановлене на IV-му Всесвітньому конґресі ромів, що відбувся 1990 р. у Сероцьку (Польща). Метою свята є самоідентифікація ромської етнічної групи як єдиного народу, привернення уваги до самобутньої культури та історії етносу ромá та 80 ромських субетносів, подолання дискримінації, утисків та відчуження ромів. Відзначається 8 квітня. Свято приурочене до дня проведення I-го Всесвітнього конґресу ромів у Лондоні 1971 р. та дня ромського свята у Трансильванії - «дня коней» (свята, коли коней виводили з їхніх зимових стаєнь та прикрашали вінками).

Цього дня, за традицією, цигани у певний час запалюють на вулицях свічки, як символ єдності ромського народу, та спускають на воду річок вінки, що має символізувати нелегку долю народу — вічного блукальця без історичної батьківщини.

За підрахунками експертів Ради Європи, на території 47 країн — членів цієї організації нині проживає від 8 до 12 мільйонів циган.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com