image

В Ужгороді тисячі вірян відзначили перенесення мощей Теодора Ромжі

В Ужгороді відбулася процесійна хода присвячена 15-річчю перенесення мощей Теодора Ромжі з Будапешта до Ужгорода.

Хода розпочалася від богословської академії імені Блаженного Теодора Ромжі і завершилася біля ужгородського Кафедрального собору, де знаходяться мощі блаженного.

Теодор Ромжі виступав проти знищення греко-католицької церкви сталінським режимом. Згідно з планами радянських окупантів, духовенство і миряни мали бути підпорядковані Російській православній церкві. Теодор Ромжа рішуче відмовлявся від співпраці з тогочасною владою, відстоював єдність з католицькою церквою, і до цього закликав духовенство та вірних. Владика Теодор заявив: “Краще смерть та всі її муки, ніж зрада правдивої Христової Святої Церкви”.

Згадує очевидець і потерпілий від замаху НКВС на Теодора Ромжу отець Михайло Маслей: "Під час однієї з подорожей на коляску єпископа було вчинено наїзд вантажної. Коли нападники помітили, що ми ще живі, підбігли до нас і почали бити різними металічними предметами”.

Поранений єпископ був завезений до лікарні, але тут на нього вже чекав генерал держбезпеки, який організував отруєння єпископа Теодора Ромжі. У терміновому порядку тоді влаштували підставну санітарку, яка назвала себе Одаркою. Вночі ін’єкційною отрутою санітарка умертвила єпископа Теодора Ромжу.

Тіло покійного Теодора було поховано в Ужгородському Кафедральному соборі. Після повернення у 1991 році Кафедрального собору, їхній стан був жахливий, всі трони були порозривані, а кістки розкидані. Тоді гадали, що мощі блаженного втрачені.

 

3 червня 1998 року після довгих пошуків, було визначено місце крипти, де покоїлися статки єпископа Теодора Ромжі. Два священики, отець Ласло Пушкаш і отець Йосип Васков, і монахиня сестра Теофіла знайшли в одній із ніш крипти залишки труни. В ній череп, який був розрізаний під час розтину, що свідчить, що це статки священомученика Теодора. Також було знайдено деякі залишки священичого одягу. Після цього мощі були відправлені до Будапешта, до наукового інституту для антропологічних досліджень, де була виявлена отрута за назвою кураре в кістках блаженного. Нині мощі священомученика Теодора, після усіх церемоніальних дій, складені в домовину, заслані зверху склом та розміщені у бічній каплиці Кафедрального Собору і залишаться назавжди в Ужгороді, - пише radiosvoboda.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com