image

В Ужгороді введуть новий автобусний маршрут

Сьогодні в малому залі Ужгородської міськради відбулася тристороння зустріч працівників управління транспорту, державних закупівель та зв’язку міської ради, перевізників, які працюють на автобусних маршрутах міста, та громадськості.

Ужгородка Марія Бачинська зібрала випадки неналежного автобусного обслуговування в місті. Це, зокрема, переповненість маршрутів, недотримання графіків руху, необхідність створення нових маршрутів, введення електронного квитка та інше.

Представник міськради Петро Бобик пояснив, що введення електронного квитка потребує чимало коштів. Лише один пристрій для одних дверей в автобусі коштує близько 50 тисяч гривень, а виділити кошти міського бюджету можливо тільки на комунальний транспорт, а не на автобуси приватних перевізників.

Також чиновник повідомив, що новостворене комунальне підприємство «Ужгородський муніципальний транспорт» уже проводить процедуру закупівлі нових автобусів значної (близько 100) пасажиромісткості, однак немає можливості закупити одночасно значну кількість транспортних засобів та ще й на них усе устаткування для електронних квитків, проектом рішення виконкому передбачено, що міська програма придбання 30 автобусів розрахована щонайменше на три роки.

Щоправда, поки не зрозуміло на яких саме маршрутах курсуватимуть автобуси великої місткості.

Петро Бобик також звернувся з проханням до ужгородців, щоб ті не влаштовували скандали, «розбірки» з водіями, не виводилли їх із рівноваги, адже цим самим всі пасажири наражатимуться на небезпеку поїздки зі знервованим водієм... Натомість Петро Бобик порадив пасажирам зверталися зі скаргою до Ужгородської міськради, перевізника, Укртрансбезпеки, поліції, органів захисту споживачів і т. д.

За словами одного з керівників підприємства-перевізника Володимира Козуна, школярі, яким в Ужгороді встановлено безоплатний проїзд, щодня здійснюють тисячі поїздок. Чимало дітей зловживають наданим правом, їздять без особливої потреби, не пред’являють на підтвердження учнівські квитки, використовують підроблені, протерміновані посвідчення. Це, у свою чергу, є причиною того, що автобуси переповнені, каже Володимир Козун.

Перевізники скаржаться, що компенсація за перевезення 16-ти тисяч школярів, не передбачена. Крім них в Ужгороді ще близько 26 тисяч пільговиків.

За законодавством школярі на проїзд у транспорті мають пільгу лише 25%, тобто в Ужгороді вартість проїзду мала б складати 3 гривні. Саме на цьому наполягають перевізники і з цим звернулися до міського голови.

Зараз в Ужгороді 25 маршрутів загального користування, на яких використовуються 148 автобусів, працюють 5 перевізників. Щодня ужгородці здійснюють близько 68000 поїздок.

Ми повідомляли, що в Ужгороді встановлено 4 «розумні зупинки» на електронному табло яких відображається, через скільки хвилин приїде автобус певного номеру маршруту. Ще кілька зупинок міськрада обіцяє оновити до кінця цього року, а решту планується зробити у 2018-му. Також повідомляється що по місту необхідно встановити ще 78 додаткових зупинок, яких досі взагалі не було.

В місті з'явиться новий маршрут №18, як повідомляє прес-служба: “через набережну біля Боздоського парку, обох вокзалів і до площі Корятовича в центрі”...

За інф. прес-служби Ужгородської міськради

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com