image

Як держава зневажає військових пенсіонерів - закарпатський юрист (ДОКУМЕНТИ)

У той час, коли українські військовослужбовці, захищаючи свою Батьківщину, продовжують гинути на сході країни від кулі ворога, депутати та урядовці вкотре виявили свою зневагу по відношенню до військових пенсіонерів – людей, які ще вчора віддано боронили свою державу, а сьогодні перебувають на заслуженому відпочинку, але натомість за свої заслуги отримують мізерну пенсію 1500 – 2000 грн, яку ніхто навіть не планує підвищувати. 

Завтра у їхній ситуації можуть опинитися чинні службовці Збройних Сил України, включаючи учасників бойових дій, яким держава теж уже багато чого встигла наобіцяти на законодавчому рівні, але не поспішає виконувати (наприклад, першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва).

У одному з попередніх матеріалів ProZak.info повідомляв про те, чому військовим пенсіонерам не підвищують пенсії.  Зокрема за чинним законодавством пенсії військових прив’язані до розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які сьогодні перебувають на службі. Перерахунок військових пенсій проводиться у зв’язку із підвищенням розміру грошового забезпечення. Однак протягом багатьох років (включаючи період 2014-2016 рр.) держава офіційно не підвищувала розмір грошового забезпечення військовослужбовців. У одному з останніх наказів Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2016 році» йдеться про встановлення премій у розмірі до 680% від посадового окладу (1 тарифний розряд), можливість командирів військових частин збільшувати розмір щомісячннх премій у розмірі до 16 000 грн (для командирів бригад), а також можливість встановлювати інші види надбавок та доплат.

Тому високі посадові оклади військовослужбовців, про які говорять і пишуть чиновники, - це не збільшене грошове забезпечення, а премії, надбавки та доплати, які можна у ручному порядку як встановити, так і забрати. У зв’язку із цим переважна більшість військових пенсіонерів, серед яких і ветерани військової служби, які вийшли на пенсію у 80-90-х роках і мають по 25-30 років вислуги, сьогодні отримують мізерну пенсію в середньому 1500-2000 грн.

Водночас донедавна у п ч.4 ст.63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб,  звільнених з  військової служби,  та  деяких  інших осіб" містилося положення, за яким усі призначені за цим законом пенсії підлягали перерахунку також і у зв’язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Але для того, щоб не проводити перерахунок пенсій, чиновники Пенсійного Фонду прикриваються іншим положенням закону, за яким «перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України». Мовляв, надбавки, премії та доплати були встановлені наказом Міністра оборони, а Кабінет Міністрів ніяких рішень з цих питань не приймав, тому й підстав для перерахунку військових пенсій нема. Така позиція є надзвичайно маніпулятивною, адже в законі жодним словом не йдеться про те, що КабМін є єдиним суб’єктом, уповноваженим підвищувати грошове забезпечення військовослужбовців. Мова йде лише про порядок перерахунку пенсій, який встановлюється Кабінетом Міністрів. Хоч КабМін у своєму Порядку, затвердженому постановою №45 від 13.02.2008, встановив, що перерахунок військових пенсій здійснюється лише у разі прийняття відповідного рішення уряду, а не Міністра оборони, таке положення не може бути визнане конституційним (суперечить  абз.3 статті 22 Конституції України), адже урядова постанова (підзаконний акт) не відповідає нормі закону та встановлює додаткові (не передбачені Конституцією та законом) обмеження для перерахунку пенсій.

До того ж уряд сам своєю постановою №18 від 20.01.2016 року «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських» делегував повноваження встановлювати розміри винагороди військовослужбовцям та  поліцейським керівникам відповідних державних органів (включаючи Міністра оборони та Міністра внутрішніх справ).

Вступаючи у боротьбу з державою та обороняючись від неї нормами Конституції України, поодинокі військові пенсіонери в судовому порядку намагаються зобов’язати державу провести перерахунок пенсій. Однак, депутати та урядовці вирішили виправити «свою помилку» і підкоригувати норму закону, щоб не допустити такої можливості. Адже раптом хтось із суддів таки скористається принципом верховенства права і стане на бік військових пенсіонерів?

6 грудня Верховна Рада України прийняла Закон (реєстраційний номер 5130) із назвою, яка нічого не скаже пересічному читачу «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». «Подарунок» для військових пенсіонерів знаходиться на сторінках 6-7 закону. Щоб краще зрозуміти, про що йдеться, наведемо порівняльну таблицю внесених змін.

Попередня редакція абзацу 4 статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Нова редакція абзацу 4 статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відпо-відних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією части-ною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій

Усі призначені за цим Законом  пенсії підлягають перерахунку у зв’язку  з підвищенням  грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом  Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій

 

Тепер стурбованим військовим пенсіонерам на урядових гарячих лініях з «чистою совістю» продовжать відповідати: «Підстав для перерахунку Вашої пенсії наразі нема. Чекайте на офіційне рішення уряду про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців». Хтось, мабуть, уже й не дочекається цього підвищення. Але у когось може й увірватися терпець…

P.S. Конституційний обов’язок із захисту Вітчизни в українських реаліях, мабуть, слід тлумачити не як захист держави в цілому, а насамперед як захист свого народу від ворога та агресора. Держава (тобто організація влади, як це поняття найчастіше визначають у підручниках з теорії держави та права) на захист наразі не заслужила.

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com