image

Як в Закарпатті призначатимуть управителів для будинків, де нема ОСББ - юрист

Жителям багатоповерхівок, де не створено ОСББ, важливо проконтролювати, щоб процедура призначення управителя була прозорою та неупередженою. 

Раніше ProZak повідомляв, що у разі, якщо до 1 липня 2016 року співвласники будинку не визначились з формою управління будинком (не створили ОСББ або не прийняли рішення щодо спільного управління будинком чи призначення приватного управителя) орган місцевого самоврядування повинен оголосити конкурс з призначення управителя.

При цьому всередині червня Верховна Рада ухвалила закон, за яким мешканці багатоповерхівок після призначення місцевою радою управителя будинку в будь-який момент зможуть розірвати з ним договір.

Наказом Мінрегіонбуду від 13.06.2016  №150 затверджено Порядок проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку. Наказ вже зареєстрований у Мін’юсті та очікує на офіційне опублікування, після чого набуде чинності.

Чітке дотримання положень цього порядку є важливим при проведенні конкурсу. Будь-які порушення можуть стати підставою для оскарження та скасування його результатів.

Сама ж процедура проведення конкурсу та призначення управителя може тривати від кількох місяців до півроку. Протягом цього часу ЖЕКи тимчасово продовжать надавати послуги з утримання багатоквартирних будинків на період до призначення їх управителів.

Процедура підготовки до конкурсу

Організатор конкурсу (виконавчий орган місцевої ради) складає перелік будинків, співвласники яких самостійно не прийняли рішення про форму управління будинком, та оголошує щодо них конкурс з призначення управителя. Для проведення конкурсу створюється конкурсна комісія, яка готує необхідну конкурсну документацію.

До складу конкурсної комісії за рішенням виконкому місцевої ради можуть входити представники профільних громадських об’єднань у сфері ЖКГ та органів самоорганізації населення (за згодою). До складу конкурсної комісії не можуть входити учасники конкурсу, а також їх представники, члени сім’ї та близькі особи.

Виконком місцевої ради розміщує на своєму офіційному веб-сайті оголошення про проведення конкурсу, яке має містити інформацію про: 1) найменування, місцезнаходження організатора конкурсу; 2) прізвище, посаду та номери контактних телефонів осіб, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками конкурсу; 3) критерії оцінки конкурсних пропозицій; 4) способи, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій; 5) місце, дату та час розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями..

Інформаційне повідомлення про проведення конкурсу організатор конкурсу публікує в засобах масової інформації.

За участь в конкурсі може бути встановлена ​​плата, але не більше 85 грн за кожний об'єкт конкурсу (використовується для покриття витрат, пов'язаних з підготовкою та проведенням конкурсу).

Хто може брати участь у конкурсі

Учасником конкурсу може бути фізична особа-підприємець або юридична особа. При цьому закон не забороняє брати участь у конкурсі ЖЕКам.

Для участі в конкурсі учасники подають заяву та конкурсну пропозицію (подається по кожному об'єкту окремо).

Вимоги до конкурсних пропозицій та перелік документів, оригінали або копії яких подаються учасниками конкурсу для їх оцінювання, мають бути передбачені конкурсною документацією, яка готується конкурсною комісією та затверджується виконкомом місцевої ради.

Терміни подачі конкурсних пропозицій

Кінцевий строк подання конкурсних пропозицій не може бути менше 30 календарних днів з дати опублікування в друкованому засобі масової інформації інформаційного повідомлення про проведення конкурсу.

Отже, офіційний відлік 30 днів розпочинається не з моменту опублікування оголошення про конкурс на веб-сайті місцевої ради, а з моменту опублікування у ЗМІ.

Розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями здійснюється на наступний день після закінчення строку їх подання на засіданні конкурсної комісії у час та в місці, що зазначені в оголошенні про проведення конкурсу. Учасників конкурсу або уповноважені ними особи мають право бути присутніми на засіданнях конкурсної комісії.

Порядок визначення переможця конкурсу

Оцінка конкурсних пропозицій здійснюється за бальною системою, яка визначається організатором конкурсу. При цьому максимальна сума балів дорівнює 100 балам.

Переможцем конкурсу визначається його учасник, який набрав максимальну кількість балів по об'єкту конкурсу. У разі, якщо в конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозиція не була відхилена, він оголошується переможцем конкурсу.

Критерії оцінки конкурсних пропозицій:

1) ціна послуги, що включає,  зокрема, витрати на утримання і проведення ремонту спільного майна у багатоквартирному будинку та його прибудинкової території, винагороду управителю з розрахунку на 1 м кв. загальної  площі об’єкта конкурсу;

2) рівень забезпеченості учасника конкурсу матеріально-технічною базою;

3) наявність персоналу, що відповідає кваліфікаційним вимогам до професій працівників та має необхідні знання і досвід;

4) фінансова спроможність учасника конкурсу;

5) наявність досвіду роботи з надання послуг у сфері ЖКГ.

Основним критерієм при оцінці є низька ціна послуги - 50 балів.

Виконавчий орган місцевої ради приймає рішення про призначення управителя протягом 5 календарних днів з моменту підписання протоколу засідання конкурсної комісії.

Договір про надання послуги по кожному багатоквартирному будинку, що входив в об'єкт конкурсу, строком на 1 рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу місцевої ради, за рішенням якого призначається керуючий.

Доведення інформації до жителів будинку

Інформація про керуючого, з яким укладено договір, доводиться до відома співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення відповідного оголошення на офіційному сайті органу місцевого самоврядування та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), в тому числі на інформаційних стендах у під'їздах будинків і біля них. Оголошення повинно містити інформацію про повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) керуючого, його контактні телефони, номер і дату укладення договору, ціну послуги.

Також варто нагадати, що незалежно від того чи створене в багатоквартирному будинку ОСББ чи призначений управитель, колишній власник будинку (виконком  місцевої  ради, підприємства, організації, установи, в повному господарському  віданні  або  оперативному управлінні яких перебував будинок) зобов’язаний взяти участь у співфінасуванні першого після приватизації ремонту у порядку та в розмірах, передбачених ч. 7 статті 10 Закону «Про приватизацію державного житлового фонду» та постановою КМУ від 8 жовтня 1992 року №572.

Більш детально про це читайте у нашому матеріалі:

Хто повинен здійснювати ремонт багатоповерхівок у Закарпатті

Які послуги може надавати управитель багатоповерхівки

Наказом Мінрегіонбуду від 13.06.2016  №150 затверджено Примірний перелік складових послуги з управління багатоквартирним будинком.

Цей Перелік є вичерпним. Тому жителям багатоповерхівок варто проконтролювати, щоб управитель будинку надавав послуги згідно з Переліком, не виходив за його межі та не стягував з людей оплату за зайві (не передбачені переліком) послуги.

Отже, відповідно до наказу Мінрегіонбуду №150 управління багатоквартирним будинком може передбачати надання наступних послуг:

1. Утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території, зокрема:

1) прибирання прибудинкової території;

2) прибирання сходових кліток;

3) прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі;

4) технічне обслуговування ліфтів;

5) обслуговування систем диспетчеризації;

6) технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: гарячого водопостачання; холодного водопостачання; водовідведення; теплопостачання; зливової каналізації;

7) дератизація (заходи з винищування та захисту від гризунів);

8) дезінсекція (знищення і врегулювання кількості комах – тарганів, мух, клопів тощо);

9) обслуговування димових та вентиляційних каналів;

10) технічне обслуговування  мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності);

11) прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами.

2. Поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема:

1) поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків);

2) поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності).

3. Оплата послуг щодо енергопостачання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема: 1) освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води; 2) енергопостачання ліфтів.

4. Винагорода управителю.

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com