image

Яким буде Закарпаття з Москалем

Як ми повідомляли, Закарпаття отримало нового голову облдержадміністрації – Геннадія Москаля. Справдилися також наші прогнози про те, що в Закарпатті буде повне переформатування влади, бо полетять голови не тільки губернатора, але й керівного складу правоохоронних структур.

Закарпатці обговорюють призначення Москаля губернатором і чекають позитивних змін для краю. Зміни будуть, але не ті, яких очікують.

По-перше. Москаль хоч вже й очолював в Закарпатті і міліцію, і область, але наразі він взагалі немає команди. Якщо взяти до уваги той факт, що із звільненням Василя Губаля, заяви на звільнення подали і всі голови райадміністрацій, то Москалю потрібно буде терміново шукати їм заміну.

Окрім того, потрібно буде оновлювати головні управління в адміністрації. Ну і доволі несподіваним для багатьох було звільнення начальника обласної міліції Сергія Шаранича, на якого, в принципі, Москаль міг обпертися в боротьбі з кланом Балог, бо саме Шаранич був головним і єдиним серйозним ворогом для Віктора Балоги в Закарпатті. Всі інші були під Балогою. Ну хіба що екс-мер Ужгорода Сергій Ратушняк час від часу видавав на гора гнівні опуси в своїх ЗМІ проти Балог, але вони настільки брутальні і примітивні, що на них вже давно ніхто не звертає увагу.

Новий начальник УМВС Сергій Князєв людина настільки чужа в Закарпатті, що може дуже легко наробити помилок, опираючись не на тих людей. Ситуацію з міліцією доведеться вирулювати самому Москалю, який тут працював начальником УМВС і може трохи знати, хто може бути надійним із міліцейських кадрів, а хто «на службі» у кланів.

По-друге. Підбираючи собі команду, Москаль буде робити ставку на тих, хто не був під Балогою, чи іншим кланом, але це не завжди можуть бути хороші фахівці. Акцент у роботі Геннадія Москаля буде робитися на наведенні порядку, ліквідації контрабанди, та послаблення впливу кланів (знищення монополії клану Балог).

І саме тут виникають сумніви в тому, чи буде діяльність Москаля на посаді губернатора ефективною для Закарпаття. Москаль може вичистити банди, він це вже робив. Бандити нардепа Михайла Ланя, до прикладу, вже дійсно всіх дістали. Було враження, що повертаються 90-і. Навряд, чи Москалю вдасться їх «пересаджати» за грати, бо майже у кожного з них є запасні аеродроми. Майже кожен має угорський паспорт, тому наразі багато з них засядуть на дно в Закарпатті, а решта відсидиться в Угорщині чи Словаччини. Так уже було.

Але саме цю функцію і повинен виконати Москаль. Більшого від нього не варто очікувати. Він не є ефективним сучасним менеджером, він не буде реформатором. Це не людина, від якої варто очікувати новацій в економіці, покращення інвестиційного клімату. Його важко уявити ефективним на переговорах з керівниками крупних іноземних компаній щодо залучення в область інвестицій. Це не його «фішка». Це дійсно не Саакашвілі.

Саме через це Москаля можна вважати занадто тимчасовим в Закарпатті. Його функція – зачистка поля для наступного губернатора-реформатора, який вже без впливу кланів та бандитів буде робити із Закарпаття сучасну область з європейськими соціально-економічними стандартами.

На жаль, як би це не звучало блюзнірськи, боротьба із контрабандою матиме значний негатив для закарпатців. Так, контрабанда в цілому – зло! Але саме кордони вже багато-багато років годують багатьох закарпатців. Депресивна в економічному відношенні область, область з відсутністю умов навіть для розвитку сільського господарства, економічно на 80% залежить від державних дотацій. Багато хто з мешканців інших областей дивувалися, яким чином в Закарпатті, де одна з найнижчих середніх зарплат в Україні, вдавалося жити більш-менш комфортно, будувати гарні будинки, купувати хороші автомобілі.

Частково це пояснювалося нашими працьовитими заробітчанами, які перераховують в область своїм родинам значні кошти. Але значною мірою закарпатці жили і з кордонів. Тобто, з тої таки контрабанди. Хтось  в менших масштабах, хтось в більших.

І навіть ті, хто не був причетний до контрабанди, був тим чи іншим чином дотичним до контрабандних коштів. Бо контрабанда зло для держави, певною мірою, лише в плані ввозу, коли не сплачуються митні платежі в бюджет, а йдуть хабарі митникам. А контрабанда на вивіз товарів (сигарет, спиртних напоїв та пального) злом для держави не є. Ці товари вироблені в Україні і бюджет вже своє отримав у вигляді податків, як і отримали зарплату виробники товарів.

І дійсно, контрабандисти клали собі в кишені багато мільйонів, тобто безпосередньо на ній сильно наживалося обмежене коло людей. Але ж за ці гроші вони будували собі будинки, купували якісь речі. Тобто, гроші осідали в області і «працювали» на область.

Зараз цього не буде і скоро тисячі закарпатців відчують на собі результати боротьби з контрабандою. В негативному для себе сенсі.

Нас привчають жити по законам. Це правильно. Але держава повинна чим швидше покращити соціальний статус своїх громадян. Щоб вони змогли самостійно чесним шляхом жити заможно. Судячи з темпів реформ, цього найближчим часом не буде.

Сергій Форкош, Prozak.info

Фото Мустафи Найєма.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com