image

Якою буде нова ціна на газ, - юрист із Закарпаття

Пільгову ціну в опалювальний період відмінено. Тепер і влітку, і взимку українцям доведеться платити за газ за одним тарифом – 6,879 грн за кубічний метр. 

Відповідне рішення було ухвалене у формі постанови Кабміну у середу, 27 квітня.

Згідно із постановою уряд з 1 травня зобов'язав НАК «Нафтогаз України» продавати населенню природний газ за єдиною ціною 6 879 гривень за тис. куб. м (з урахуванням ПДВ, витрат на транспортування та інших витрат).

Крім того Кабмін скасував так звану "соціальну норму" в обсязі 1 200 куб. м на опалювальний сезон за ціною 3 600 гривень за тис. куб. м, яка діяла в опалювальний сезон 2015/2016 років.

Що з цього приводу говорять в уряді

Прийняття такого непопулярного рішення було пов’язане зі «стурбованістю Міжнародного валютного фонду відсутністю рішення Кабінету міністрів про підвищення тарифів на природний газ для населення з 1 квітня».

«Це важке рішення, але необхідне для нашої держави – питання встановлення єдиної ціни на газ. Переконаний у тому, що ми поставимо крапку і це буде остання зміна ціни на газ у житті нашої держави. Багато років на цій темі спекулювали – важливо, щоб ми були прозорими» - сказав з цього приводу прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

При цьому, як зазначив глава уряду, одночасно з цим рішення уряд вніс до Верховної Ради України два законопроекти:

- про скасування оподаткування пенсій з 1 травня;

- про підвищення соціальних стандартів з 1 грудня не на 6%, як це було заплановано, а на 10%.

Тобто тим самим уряд нібито має компенсувати для українців зміну ціни на газ. Але спершу за ці законопроекти має проголосувати парламент, а потім підписати Президент.

Як зазначають на Економічній правді, по суті, підвищуючи тарифи до 100% Кабмін зробить навіть більше, ніж від нього вимагає МВФ. «Щоб пройти весь негатив одразу, і не розтягувати на два роки. Але люди ще не пристосувалися до нинішніх цін. Плюс у цьому році була тепла зима. Я боюсь, що ми увійдемо в кризу неплатежів», – пояснив у розмові з ЕП один з членів уряду.

Які ж зміни пересічні громадяни отримають в результаті?

Якщо прибрати політичну складову та популізм, то реальні наслідки, які відчує населення від зміни тарифу на газ виглядають наступним чином.

Минулого року в неопалювальний період для потреб приготування їжі споживачі платили по 7,18 за один куб. метр газу. Тепер же треба буде платити лише на 40 коп. менше – 6,88 грн. Зміна несуттєва, особливо враховуючи те, що в літній період українці і так намагалися по максимуму економити дорогий газ, використовуючи електроплити та інші альтернативні джерела обігріву.

При цьому в опалювальний сезон 2016/2017 ціна за 100 куб. метрів газу підвищиться з 360 грн до 688 грн, тобто аж на 328 грн. Відповідно, за 200 куб. метрів газу доведеться платити на 656 грн більше, за 300 куб. метрів – на 984 грн, за 400 – на 1312 грн.

Що ж стосується обіцяного урядом зростання соцстандартів, то згідно із законом про держбюджет з 1 травня розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб та, відповідно, розмір мінімальної заробітної плати має зрости на 5% - з 1378 до 1450 грн, а з 1 грудня ще на 6% до 1550 грн (або на 10%, тобто до 1595 грн, якщо парламент схвалить урядовий законопроект).

Відповідним чином має зрости й розмір мінімальної пенсії: з 1074 до 1130 грн з 1 травня і 1208 грн (або 1243 грн) з 1 грудня.

Отже, по факту мінімальні заробітну плату та пенсію до кінця року (можливо) піднімуть в середньому аж (!) на 200 грн, а вартість кожних 100 куб. метрів газу в опалювальний період уже (!) підняли на 328 грн.

 

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com