image

Юрист: Закарпатські перевізники граються з вогнем

Спершу якась громадська організація та профком перевізників своїм антиконституційним рішенням відмінили пільги низці категорій громадян, а тепер ще й звинувачують владу в авантюризмі.

Цією публікацією аж ніяк не хочеться стати на бік влади, бездіяльність якої призвела до серйозних проблем із пільговими перевезеннями громадян. При чому це стосується не лише Закарпаття, а України в цілому. Зокрема Президент досі не підписав прийнятий ще 18 лютого закон про фінансове забезпечення компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Хоча відповідно до статті 94 Конституції глава держави має підписати закон протягом 15 днів після його отримання (згідно з інформацією на сайті ВРУ закон було направлено на підпис 23 лютого) або повернути його у парламент на доопрацювання із власними пропозиціями. Якщо ж протягом вказаного строку цього не зроблено, то закон вважається схваленим Президентом і має бути підписаний та офіційно оприлюднений. Тобто, по суті, закон вже мав набрати чинності.

Однак дії закарпатських перевізників у питаннях пільгового перевезення пасажирів більш провокативні і мають бути належним чином оцінені правоохоронними органами.

Відповідно до інформації та офіційного документа, оприлюднених на сайті ВАТ «Закарпатавтотранс» спільним рішенням Ради ГО „Закарпатська обласна організація автомобільних перевізників” та Президії Закарпатського обкому профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства, з 15 лютого поточного року перевезення пасажирів на маршрутах приміського та міжміського сполучення тимчасово, до врегулювання питання щодо відшкодування  збитків автоперевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян, здійснюватиметься за повну вартість, крім наступних категорій пасажирів:

- Інваліди І групи по зору та його супроводжуючі;

- Інваліди І групи;

- Учасники АТО та члени сімей загиблих в АТО;

- Інваліди ІІ Світової війни;

- Ліквідатори та потерпілі від катастрофи ЧАЕС І та ІІ категорії.

При цьому у рішенні не йдеться про забезпечення пільгового проїзду іншим категоріям громадян, яким ця пільга надається за законодавством (ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ та прирівняні до них особи, малозабезпечені, діти з багатодітних сімей тощо). Тобто якась громадська організація спільно з профспілкою поставили себе вище ЄДИНОГО законодавчого органу країни – Верховної Ради.

У зв’язку з цим нагадаю, що система органів державної влади, які діють від імені народу України відповідно до Конституції, є частиною конституційного ладу. Посягання на конституційний лад є кримінально караним діянням (ст.. 109 КК).

Більше того, нещодавно ця ж громадська організація через ЗМІ поширила своє гнівне повідомлення, у якому звинувачує закарпатську владу у авантюризмі. При цьому зазначається, що «Закарпатської ОДА ЗА РОКИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ України не сплатила жодної гривні компенсації на міжміських рейсах». Але, шановні, де ж ваші судові позови до ОДА з вимогою відшкодувати збитки? Кого ви за дурнів тримаєте?

Закарпатські автостанції взагалі ховають голову в пісок, стверджуючи, що пільговикам не обов’язково брати квитки у касах. Зокрема адміністратори сайту ВАТ «Закарпатавтотранс» у відповідь на численні скарги пасажирів щодо відмови кас у видачі пільгових квитків відповідають «Підставою для здійснення пільгового перевезення являється НЕ (!!!) квиток, а ПОСВІДЧЕННЯ! Автостанції взагалі не здійснюють перевезень, а лише за дорученням (!!!) перевізників здійснюють продаж квитків. Відповідно, шляхом укладання додаткової угоди перевізники ОБМЕЖИЛИ продаж пільгових квитків. Але пільгові перевезення відповідно до Закону НАДАЄ ПЕРЕВІЗНИК і аж ніяк не автостанція області».

Тому нібито крайніми залишилися самі перевізники. Якесь дивне переведення стрілок у системі закарпатських автоперевезень, не здається? Хоч би самі між собою домовилися, бо якось незручно виходить…

Але НАЙГОЛОВНІШЕ: на підставі чого тоді держава має проводити компенсацію пільгового перевезення пасажирів, якщо пільговики не братимуть квитки у касах? Для чого займатися словоблудством та переведенням стрілок? Видавайте людям пільгові квитки, рахуйте конкретну суму збитків і подавайте судові позови проти РДА, ОДА, Міністерства інфраструктури з вимогою провести відповідну компенсацію із застосуванням штрафних санкцій, передбачених законодавством.

Проблема недотримання норм законодавства щодо фінансової компенсації пільгового проїзду - це не проблема пасажирів (не вони приймають закони і не вони здійснюють компенсацію), а проблема відносин між державою та перевізниками.

Тому дуже б хотілося у майбутньому прочитати повідомлення від закарпатських перевізників приблизно такого змісту: «Закарпатські перевізники, попри бездіяльність влади у питаннях компенсації пільгового перевезення пасажирів, сумлінно дотримуються норм законодавства, які передбачають відповідні пільги, і з повагою ставляться до відповідних категорій громадян, забезпечуючи їм можливість пільгового проїзду. Однак для того, щоб змусити владу виконувати норми законодавства та здійснювати належну фінансову компенсацію пільгового проїзду, ГО «Закарпатська обласна асоціація автомобільних перевізників» та ВАТ «Закарпатавтотранс» надіслали низку звернень до правоохоронних органів та подали відповідні судові позови з метою оперативного реагування на відповідні факти та недопущення розвитку соціальної напруги серед пільгових категорій громадян. Хід розгляду справ буде максимально висвітлюватися у ЗМІ».

І наостанок, повертаючись до згаданого спільного рішення громадської організації та профкому закарпатських перевізників, процитую ще одну статтю Кримінального кодексу у контексті ігнорування законів держави, присвоєння собі функцій законодавчого органу та публікування відповідних рішень:

«Стаття 110. Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України 

1. Умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, -

караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з конфіскацією майна або без такої.

2. Ті самі дії, якщо вони вчинені особою, яка є представником влади, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або поєднані з розпалюванням національної чи релігійної ворожнечі, -

караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої».

Якщо уповноважені на те правоохоронні органи ще не звернули увагу на відповідних горе-представників закарпатських перевізників, то це лише означає, що їхні рішення – не більше ніж пустопорожня, не підкріплена нічим балаканина. Але наразі кожне слово, сказане закарпатськими перевізниками та їхніми горе-представниками працює проти них.

Перевізники, захищаючись, теж можуть звинувачувати владу у відповідних порушеннях законодавства. Але бездіяльністю на конституційний лад та територіальну цілісність не посягають! Все, що у таких питаннях за певних обставин може мати місце з боку влади - це, як максимум, службова недбалість (ст.367 КК) чи зловживання владою (ст. 364 КК). Жодних рішень про відміну пільг ні закарпатська, ні державна влада не приймала. Тому перевізникам треба добре думати, перш ніж приймати антиконституційні рішення!

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук, керівник Центру правової інформації та консультацій ГО «Простір молоді»

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com