image

Закарпатці збирають ідеї для порятунку замку

Закарпатські активісти порушили питання руйнування унікальної середньовічної споруди неподалік Ужгорода - Невицького замку. 

У соціальній мережі Фейсбук дописувачі порталу " Турінформ Закарпаття" створили спільноту " Врятувати Невицький замок!". 

Приводом для занепокоєння став катастрофічний вигляд пам'ятки архітектури. Про це написали у соцмережах фотограф Сергій Денисенко, який зробив знимки замку, а також телеведучий Михайло Данканич. 

Наразі у спільноті триває обговорення ідей щодо порятунку споруди. Юрист Микола Яцков зазначає, що наразі замку немає у переліку об'єктів культурної спадщини. "Спершу руїни замку потрібно органу охорони культурної спадщини Закарпатської ОДА (управління культури) облікувати як обєкт культурної спадщини. Для цього треба виділити кошти з бюджету і замовити виготовлення облікової документації. Далі визначитись на чиїй землі знаходиться обєкт. Далі виділити кошти на консервацію, а потім на реставрацію та археологічні роботи. +треба вирішити питання із сервітутом (під'їзний шлях приватизовано, тому право проходу обмежене)", - написав Яцков. 

Також до обговорення долучився політик  Алексей Дорошенко. "Добрый день!

Я избран в Киевский областной совет, и планирую войти, в том числе, в комитет по вопросам культуры. Готов участвовать и в данном проекте", - повідомив Дорошенко. 

Два роки поспіль у Невицькому немає змоги приймати учасників масштабного волонтерського руху, який багато років поспіль тривав у підніжжя замку. Відтак цього року експедиція перенеслася до Чинадієва

"Сьогодні у Невицькому досліджено всього лише 5 % території. Ми знаємо всі опорні точки, які мають перспективу для наукових археологічних досліджень, але сама експедиція наразі потребує цільового фінансування. Світова практика показує різні варіанти виходу з таких ситуацій, але наразі це неможливо, бо охоронні зони провинні бути чітко визначені, а не розподілені між кількома власниками, як це сьогодні є на території Невицького замку. І така ситуація, на жаль, щодо всіх архітектурних пам’яток на Закарпатті. Закарпаття пишається пам’ятками замкової архітектури, а по суті, чи є вони?», - розповідає Олександр Дзембас, багаторічний керівник археологічної експедиції у Невицькому. Він зізнається, що через перенесення експедиції отримав критику з усіх сторін. Річ у тім, що в Невицькому замку сформована вже потужна археологічна експедиція, під час якої виховали цілі покоління.«Сьогодні вони хочуть приїхати до замку, подивитися наслідки своєї праці, і мені дуже прикро, що експедиція зупинилася і замок руйнується. І все ж його природна руйнація не є настільки жахливою, як можуть бути втручання тих, хто сьогодні поділив територію навколо замку, - коментує Олександр. - Охочих допомагати Невицькому і Чинадіївському замку стільки, що всіх їх не можемо прийняти. Волонтерський дух є, і треба бачити ентузіазм в очах молоді з Маріуполя, які допомагають Закарпаттю у збереженні архітектурних пам’яток».

Олександр Дзембас вже давно говорить про те,  що проблему треба вирішувати кардинально. Найкращий варіант — це створення історико-культурного заповідника. Це в першу чергу не територія, яка охороняється, а науковий і адміністративний апарат, який фахово може займатися проблемами пам’ятки. Наразі Закарпаття — єдина область Західної України, яка не має жодного історико-культурного заповідника.

 

Рrozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com