image

Закарпатські деревообробники готові перекрити держкордон, щоб не випустити ліс

Якщо влада відмінить мораторій на експорт лісу-кругляка, закарпатські деревообробники погрожують перекривати держкордон, щоб не дати вивезти ліс

В Закарпатті назріває скандал навколо можливої відміни мораторію на експорт лісу-кругляка.

Спробуємо розібратися в проблемі трошки глибше. Мова про можливу відміну мораторію була під час нещодавнього саміту Україна-ЄС в Брюсселі. Власне, представники Євросоюзу проговорилися, що відміну мораторію на вивіз кругляку їм пообіцяв президент Петро Порошенко.

Що ж далі? Чи є якісь наступні кроки нашої влади щодо відміни експорту. Як відомо, цей закон про мораторій на вивіз кругляка був прийнятий в листопаді 2015 року. При  цьому президент Порошенко не підписував його…70 днів! Тим не менше, він вступив у силу, а вже з січня наступного року повинен діяти і мораторій на вивіз смереки в круглому виді.

І все ж, невже дійсно Євросоюз так наполягає на тому, щоб ми почали експортувати кругляк? Президент Асоціації деревообробних підприємств Західної України Ігор Соболевський звертався до Міністерства аграрної політики та продовольства з питанням, у яких таких угодах зафіксована така обов’язковість на відміну мораторію. Зверталися і деякі народні депутати. Але відповідь була не чітка. А от Міністерство економічного розвитку та торгівлі пояснювало, що проблеми з Євросоюзом можуть виникнути, бо порушується ряд домовленостей.

Наразі уряд апелює тим, що мораторій суперечить статті 35-й угоди про Євроасоціацію. Україна також погодилася на умови ЄС для отримання макроекономічної допомоги. "Жодна сторона не повинна вводити або зберігати в силі будь-які заборони чи обмеження або рівнозначні заходи щодо імпорту будь-якого товару іншої сторони або експорту або продажу для експорту будь-якого товару, призначеного для території іншої договірної сторони, за винятком випадків, передбачених цією Угодою або відповідно до статті XI і її приміток щодо тлумачення", - йдеться у повідомленні Міністерства економічного розвитку та торгівлі.

Ще однією причиною скасувати мораторій в документі названо невідповідність закону положенням Меморандуму про взаєморозуміння між Україною як позичальником та ЄС як кредитором, за яким Київ погодився виконати ряд умов для отримання макрофінансової допомоги в розмірі 1,8 млрд євро.

Третя причина стосується невідповідності закону про мораторій на експорт лісу статей Угоди про СОТ, зокрема Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ), яка не передбачає заборон на експорт або продаж на експорт будь-якого товару.

Якщо ж Україна не виконає умови Євросоюзу, то це удар по репутації. Уряд також переконує, що заборона експорту себе не виправдала, бо нелегальне вирубування та експорт і досі процвітають. Натомість легальний експорт поповнить бюджет.
Все це трошки дивно, бо згадана стаття 11 якраз чітко показує, що будь яка країна для подолання внутрішнього дефіциту може припинити експорт будь якої продукції.То може у нас немає дефіциту деревини?

Насправді, для наших деревообробних підприємств такий дефіцит є. Бо наші підприємства отримують всього 30% ділової деревини від потреб.

Більше того, нашим деревообробникам потрібно багато зусиль, щоб купити на аукціонах деревину. Здебільшого вона скуповується «своїми наближеними». На Закарпатських аукціонах закарпатцям вже важко щось купити, бо скуповують крупні підприємства з-за меж області, які штучно піднімають ціни. Про це на прес-конференції розповів голова Асоціації деревообробників та лісозаготівельників Закарпаття Іван Габор.

Звичайно, що навіть за цей короткий період мораторію на вивіз кругляка закарпатські деревообробники почали потихеньку підніматися. Створювалися нові робочі місця, почав наповнюватися бюджет, почали завозити деревообробне обладнання і виготовляти нові види продукції. Галузь ожила. Дохідність виросла на 30%. Тому закарпатські деревообробники навіть чути не хочуть про можливість відновлення експорту лісу у круглому виді. Іван Габор пообіцяв, що в такому випадку підприємці вдадуться до жорстких акцій протесту аж до блокування державного кордону. Деревообробники переконані, що у випадку відміни експорту кругляка у першу чергу постраждає Закарпаття, бо ми найближче до кордону і витрати на транспортування найменші.

Безперечно, що скасування мораторію призведе до збільшення експорту лісу, оскільки ціни на деревину в Євросоюзі значно вищі, ніж усередині країни. Лісозаготівельним організаціям буде вигідніше продавати ліс на експорт, ніж на аукціонах внутрішнім переробникам. Але найгірше те, що нині на аукціон виставляється 30% від усього зрубаного лісу і виникає питання: де ж решта? А решта йде за прямими угодами лісоуправлінь. Так от, зі слів Ігоря Соболєвського, навіть зараз, коли діє мораторій на експорт, ліс таки різними незаконними шляхами вивозиться з України. Чого варті закарпатські скандали, коли голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль разом з митниками зупинив вивіз за кордон сотень залізничних вагонів з лісом. Перевірки показали, що за документами вивозилися ніби дрова, але насправді серед тих дров було і багато здорової деревини в круглому виді.
Окрім того, варто розуміти, що на експорт відправляють найбільш якісну деревину 1 сорту, а  для внутрішньої переробки залишиться 2 і 3 сорт, що призведе до дефіциту сировини на внутрішньому ринку. Її вартість для українських виробників зросте. І що ми можемо вимагати від українських деревообробників, які змушені працювати на «залишках»?
Чим ще погана відміна мораторію на експорт, так це можливим непоправним ударом по екології. Зростання безконтрольного вирубування лісу для задоволення зовнішнього попиту призведе до ще більшої втрати лісових ресурсів. В результаті можемо отримати такі масштаби і темпи знищення лісового фонду, які призведуть до незворотніх процесів.

Тільки цифра: За останні 5 років з України вивезено лісу-кругляка на 1 млрд дол.

Є ще одне питання: чому досі у нас не пройшла реформа лісової галузі? У Концепції реформування та розвитку лісового господарства, затвердженій в 2006 році, названо одну з основних причин неефективного управління лісовими ресурсами – поєднання лісогосподарськими підприємствами функцій з ведення лісового господарства і переробки деревини. Уже згаданий голова Асоціації деревообробників Закарпаття Іван Габор доволі різко сказав, що лісівники взагалі не повинні йти в ліс з сокирою. Вони повинні управляти лісами і охороняти його, але не рубати і торгувати лісом, бо лісгоспи наразі нарощують вирубку лісу, оскільки кількість проданої сировини прямо впливає на обсяг доходів. Зараз з постачання деревини саме лісгоспи міцно займають монопольне становище.
Лісгоспи повинні активніше займатися лісовідновленням і збереженням лісу.Нелегальні вирубки просто катастрофічні. Прагнення заробити на експорті деревини буде стимулювати зростання обсягів незаконної вирубки лісу. За даними Держагентства лісових ресурсів, минулого року було незаконно вирубано 24 тис. кубів лісу. За 9 місяців 2016 року обсяг незаконної вирубки становив близько 21 тис. кубів, що на 17% більше показника минулого року. Тіньовий обіг деревини в Україні оцінюється в 2,2 млрд грн.

Підсумок. Таким чином, скасування мораторію може призвести до відтоку сировини на експорт, зниження рівня переробки деревини всередині країни і заморожування інвестиційних проектів з модернізації виробництв. В результаті отримаємо зниження обсягів виробництва, кількості робочих місць і податкових надходжень. Що негативно позначиться на розвитку галузі та економіки в цілому.
Тільки цифри: За час дії мораторію на експорт лісу 15% підприємств галузі інвестували гроші в модернізацію, перейшли на більш глибоку переробку сировини, створюючи велику додаткову вартість.Незважаючи на кризу в економіці, за 9 місяців 2016 року обсяг реалізації продукції в деревообробній галузі зріс на 16%, в меблевій – на 15%.Експорт продукції лісопереробки в порівнянні з минулим роком зріс на 11%, в той час як загальний обсяг експорту товарів з України знизився на 9%.Обсяг сплачених податків зріс на 18% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Закарпатська обласна рада вже підготувала звернення до центральної влади з вимогою не відміняти мораторій на експорт кругляка. Рада наводить приклад, що та ж таки Польща за рік з деревообробки має 25 млрд. євро, а ми при таких самих об’ємах лісу – в десять разів менше.

Звичайно, що центральна влада розуміє, що відміна мораторію на вивіз лісу може призвести до соціальних протестів. Тому вже зараз в уряді кажуть, що це не буде просте відновлення експорту, а буде введено експортне мито на рівні 20%. Тобто, бюджет отримуватиме великі поступлення. Але експерти переконують, що самі українські деревообробники при сприятливих умовах можуть давати значно більше прибутків до бюджету, які покриють не лише умовний митний збір, але й того кредиту в 600 мільйонів євро від фінансових структур Євросоюзу та МВФ не потрібно буде.

Фелікс Романовський для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com