image

Екскурсійний маршрут «Міні-скульптури Ужгорода» поповнився черговим експонатом

Нещодавно у Ужгороді відкрили міні-пам’ятник словаку-русину, сержанту морської піхоти США, Майклу Стренку. Він був учасником бойових дій в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні Другої Світової війни, старшим по званню із шести військовослужбовців, які зафіксовані на історичному фото Джо Розенталя – «Підняття прапору на Іводзімі».

Скульптурку встановили 17 лютого на подвір’ї спеціалізованої словацькомовної школи №4. Меценатами ідеї стали підприємці Алекс Ровт та Сергій Мошак, а автором – відомий скульптор Михайло Колодко.

DSC_6724

Ця скульптурка доповнила колекцію вже встановлених бронзових пам’ятників, які за словами автора «є такими собі міні-портретами цікавих, достойних історичних постатей, персонажів чи міфічних героїв, що у тій чи іншій мірі мали, чи мають вплив на наш край». Для туристів було розроблено спеціальний маршрут. Завідувач кафедри туризму УжНУ Федір Шандор розповів, що екскурсійний маршрут "Міні-скульптури" в Ужгороді поступово поповниться Бартоком, Аль-Ідрісі, Жатковичем, Жуль Верном, Чонтварі, Гудіні. «Це не повний список тих, хто тісно пов’язаний з нашим краєм. Також час виходити за межі Ужгорода і ми вже прямуємо в інші міста Закарпаття. Крім того, міні-скульптури вже розмістилися на двох континентах і в п’ятьох країнах», - зазначив він. 

Інтерактивну карту розміщення скульптурок можна  переглянути тут.

Міні-скульптура Миколайчика
У грудні 2010 року відкрили першу ужгородську міні-скульптуру, яка символізує помічника Св.Миколая. Бронзова фігурка Миколайчика, що сидить на перилах набережної, є найменшою скульптурою в Україні та має 16 сантиметрів зросту. Відкриття пам’ятнику передував лист, написаний ужгородцям святим Миколаєм, у котрому він інформував, що відкриває в Ужгороді Представництво і спрямовує до міста свого Посланця для виконання особливої місії. Кажуть, якщо потерти носик міні-скульптурки Миколайчика, та загадати бажання, то воно обов’язково збудеться.

DSC_6673

Міні-скульптура статуя Свободи
20 липня 2011 року на парапеті Пішоходного мосту встановили найменшу в світі статую Свободи. «Свободку» виготовив скульптор Михайло Колодко, її вага всього 4 кг, а висота 30 см. До всього вона ще й є діючим маяком та відкрита на честь проведення в Ужгороді річкових перегонів на саморобних суднах «Ужгородська регата». «Створена за ініціативи кафедри туризму УжНУ та Закінфоцентру, як відповідь на гнівного листа Укррічфлоту про недопустимість судноплавства на річках без походження відомства», - йдеться на сайті скульптора. Ймовірно Укррічфлот просто був не в курсі які саме «судна» беруть участь у регаті.
Ще однією особливістю Свободки є те, що її тематично вбирають до свят. Започатковано цю традицію в 2012 році з ініціативи керівника Турінфоцентру Олександра Коваля модельєром Анною Биковською.

DSC_6651

Міні-скульптура Ференца Ліста
Міні-скульптура на честь угорського композитора відкрита навесні 2012 року на згадку про те, як видатний музикант відвідав Закарпаття, погостювавши в маєтку свого друга в с.Великі Лази.
Першою фігуркою Ліста була скульптура, відлита з шоколаду кондитером Валентином Штефаньо у грудні 2001 року на згадку про завершення року Ференца Ліста, у який увесь світ відзначав 200-річчя композитора. Шоколадну фігурку було подаровано авторами Генеральному консульству Угорщини в Ужгороді. Подарунок так вразив пана Йожефа Бочкої, що він передав фігурку в Будапешт, де оголосив, що таким чином Ужгород запрошує до себе у гості Будапештський національний філармонічний оркестр. Запрошення було прийнято і концерт відбувся навесні 2012 року за фінансування Консульства. Бронзову фігурку у день концерту було встановлено на перилах набережної біля філармонії.
Міні-скульптура пароплава «Карпатія»
Знаходиться поруч з скульптуркою Миколайчика на перилах річки Уж, пл. Театральна. Прототип справжнього пароплава «Карпатія», що був побудований у 1903 році (компанія «Cunard Line»). Це судно першим прийшло на допомогу та врятувало частину пасажирів «Титаніка».

DSC_6682

Міні-скульптура Солдат Швейк
Міні-скульптура персонажа Ярослава Гашека, створена до днів українсько-чеської дружби, які пройшли влітку 2012 року. У романі Я. Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка» Ужгород згадується у контексті залізничної станції «Ужгород», на яку мало не відправили потяг, у якому Швейк їхав на фронт. Цікаво, що мініатюрний вояк тримає у руках кнедлик, традиційну чеську страву з тіста.
Скульптуру встановили на перилах Київської набережної, прострелених кулями в дні Другої світової війни. Таким чином вона стала пам’ятником міжвоєнному Ужгороду та частині його історії в складі Чеської республіки. На відкриття скульптури було запрошено онука Я.Гашека – Ріхарда Гашека.

DSC_6656

Міні-скульптура вузел Кротона
Оригінальна та цікава міні-скульптура, це зав’язаний вузол на перилах Київської Набережної, уздовж річки Уж. Скульптура символізує знаного силача, закарпатського походження Івана Фірцака-Кротона якого у 1928 році визнали найсильнішою людиною планети. Він же – персонаж улюбленої дітлахами книги Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили». За мотивами цієї книги режисер Віктор Андрієнко та Ігор Письменний зняли один з найкращих українських фільмів останніх років. Прем’єра відбулася в червні 2014 року.

DSC_6658

З часом планують встановити і саму фігурку силача:

IMG_0367

 
Фото з сайту скульптора. 

Міні-скульптура, пам’ятник художнику Глюку
Історія почалася з закладання капсули на невеликій площі біля вулиці Другетів поблизу ректорату УжНУ та навпроти ужгородської ЗОШ №2. Згодом цю площу назвали ім..Гаврила Глюка. А скульптурна композиція, що присвячена творчості видатного закарпатського художника, була відкрита у листопаді 2012 р., з нагоди сторіччя митця. Скульптура є мініатюрним зображенням художника, який за кермом автомобіля “Вілліс”. На задньому сидінні авто – мольберт, який підказує, що кермує автівкою саме художник. Також до скульптурної композиції додали іменну бронзову дошку.
Твором, що приніс Глюку європейську славу, стала картина «Лісоруби», написана 1954 року, а вже 1958 року за цю картину Глюка відзначено великою срібною медаллю на Всесвітній виставці в Брюсселі.

DSC_6743

Міні-скульптури їжачків
В травні 2013 року рамках святкування Днів чеської культури в Ужгороді міські голови двох міст Ужгорода та Їглави (край Височина, Чеська республіка) урочисто відкрили міні-скульптурку сімейству їжачків. Їжачок – символ міста-побратима Ужгорода – Їглави, а також символ пива "Єжик", який варять в Їглаві.
Три їжачки, спільна робота коваля Василя Криванича та скульптора Михайла Колодка, оселилися на перилах Київської набережної поруч з ЗОШ №5. Насправді їжачків викували 4, найменший, у вигляді сувеніру автори міні-скульптурки презентували у вигляді сувеніру голові міста Їглава.

DSC_6667

Міні-скульптура Джона Лорда
27 листопада 2014 року в Ужгороді на перилах набережної Незалежності відкрили міні-скульптуру лідеру гурту Deep Purple Джону Лорду.Скульптурку відкрили під знамениту пісню «Smoke on the water», яку виконав оркестр.
Встановлення скульптурки приурочили до концерту закарпатського гурту «Рокаш».
Скульптурка Енді Ворхола
6 грудня 2014 року презентували міні-скульптуру легендарного Енді Ворхола. Фігурку встановили на воротах поблизу Закарпатського художнього музею ім.Бокшая. За словами автора, Михайла Колодка, таке сусідство обрано було не випадково, так як Енді Ворхол (англ. Andy Warhol), ім'я при народженні: Андрій Варгола, всесвітньо відомий американський митець карпато-русинського походження, один із засновників поп-арту та культова постать в історії сучасного мистецтва в цілому.

DSC_6698

 

Міні-скульптурка Кубик Рубіка
22 грудня 2014 року в Ужгороді з’явився ще один міні-пам’ятник – скульптурка кубика-рубіка. Пам’ятник приурочений 40-річчю відкриття головоломки кубика-рубіка: у 1974 році її винайшов угорський скульптор Ерно Рубік. Новий міні-пам’ятник розмістили недалеко від Свободки – на перилах «консульських сходів», що ведуть до пішоходного мосту. Пам’ятник відкрили Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї, скульптор Михайло Колодко та завідувач кафедри туризму УжНУ Федір Шандор
«Консульські сходи» довгий час були в поганому стані, тож до їх ремонту та облаштування долучилося Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді. Тут, також розмістили вказівники із відстанню до європейських міст.

DSC_6648

Міні-скульптура Моцарта
В січні 2015 року у дворику музичної школи ім. П. Чайковського встановили міні-скульптуру австрійському композитору Вольфгангу Амадею Моцарту.
27 січня – день народження скульптора і таким чином творча група вирішила відзначити цю подію, адже композитор жив і творив в період, коли Закарпаття перебувало в складі Австро-Угорщини.

IMG_9139

 

Також в Ужгороді було встановлено два пам’ятника авторства інших митців:

Міні-пам’ятник Орієнтувальнику
Було відкрито до 50-річчя проведення перших всесоюзних змагань, які започаткували спортивне орієнтування, як вид спорту не тільки в Україні, а й у всьому колишньому СРСР. Вони були проведені на території Закарпаття 11-15 жовтня 1963 року. Автор скульптури Василь Бедрик.
Шкода, але самого орієнтувальника з часом вкрали: 

DSC_6663a

Кістяний наглядач
Позаду лялькового з'явилося дротяне чудовисько "кістяний наглядач". Відкритий за сприяння закарпатського осередку всеукраїнської молодіжної громадської організації – Фундація регіональних ініціатив. Автор: Михайло Фазан.
На жаль, воно теж постраждало від вандалів…

DSC_6679a

 

Більше фото дивіться в альбомі на нашій Сторінці в facebook
За матеріалами Турінфоцентру та  kolodko.org

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com