image

Як на Закарпатті відновлювати туристичну сферу після COVID-19

Зима 2019-2020 була майже без снігу, навіть в Карпатах і якби не весняні хуртовини з морозами то сезон, практично, можна вважати таким що «пропав», на що скаржились чи не всі власники малого бізнесу у цій сфері. Адже що робити в зимових горах без снігу - невідомо. Тим паче, що в Карпатах, вся набудована та налаштована, за довгі роки інфраструктура, орієнтована здебільшого на зимові види відпочинку й дозвілля.   

Тим не менше, з погодою, як підтверджують багаторічні спостереження та статистичні дані метеорологів, включаючи й прогнози, не посперечаєшся й слід, швидше за все готуватись, як мінімум, до повторення цьогорічного, безсніжного, зимового сезону в Карпатах.

Однак, крім констатації вищенаведеного, доцільно звернути увагу й на інші пори року та, відповідно, переглянути відношення готельєрів, рестораторів й власників інфраструктури у цьому напрямку. Мова піде про організацію літнього відпочинку для дорослих та, особливо - дітей, з використанням вже наявної інфраструктури саме в горах, якими багате Закарпаття.

Зокрема, пропонується розглянути ідею залучення до літнього відпочинку та оздоровлення скаутів/пластунів, наприклад, на високогірному курорті Драгобрат, в Рахівському районі. З цього приводу, нами було підготовлено Концепцію організації/реалізації проекту «Пласт на Драгобраті».

Є очевидним, що, особливо у літній період, коли туристичний комплекс Драгобрат (який, використовуючи природні можливості цього урочища та спеціалізується, як відомо - на зимових видах спорту й відпочинку) є найменш завантажений - доцільно запропонувати використання його можливості, саме - у три літні місяці календарного року.

Виходячи з факту, що Пласт в Україні об'єднує близько 6 тисяч членів різного віку, які об'єднані у 121 осередок, в 22 областях України (станом на кінець 2010 року) та з урахуванням того, що протягом кожного року Пласт в Україні проводить більше 100 виховних таборів різної спеціалізації (в тому числі й кілька таборів й у Закарпатській області): спортивні, морські, з повітроплавання, мистецькі, лижні, альпіністичні, археологічні, кінні, екологічні тощо, є доцільним обґрунтувати ідею підготовки, організації та реалізації проекту «Пласт на Драгобраті».         

Звідси, використання цього зимового курорту краю влітку - буде цікавим саме українським пластунам та їх організаціям: від центральної до обласних. Підтвердженням цьому можуть бути численні акції цієї організації, яка здійснюється ними в таборах пластунів, де практично закріплюються знання й уміння, які здобуті ними впродовж року на щотижневих заняттях. Так, серед найбільших заходів, котрі щороку проводяться Пластом на всеукраїнському рівні - інтелектуально-мистецький змаг Орликіада, фестиваль творчості День пластуна, спортивний змаг Спартакіада,  передача Вифлеємського вогню місцевим громадам, змагання з пішого мандрівництва «Стежками героїв» та «Осінній рейд». Натомість, на місцевому рівні осередками Пласту постійно реалізується безліч акцій соціально-культурного та виховного спрямування. Саме тому, ідея: спробувати утаборити на Драгобраті пластунів, бодай - закарпатських, має право бути реалізованою.

Й останнє, але важливе. Як показали події останніх місяців, саме через наслідки COVID-19, питання відновлення туристичної сфери краю - буде нелегким завданням, особливо в часі, не кажучи вже про ті: організаційні, технічні, фінансові, моральні тощо збитки, що потребуватимуть вирішення/покриття, про які навіть ще не здогадуємось. Виходячи з цього, насамперед, власники інфраструктури туристичної сфери Закарпаття, місцеві органи влади, включаючи й структури туристичного спрямування, громадські інституції Закарпаття, фахівці туризму, вже сьогодні повинні готувати плани-заходи щодо подолання вищевказаного. Тому, саме Концепція ідеї підготовки, організації та реалізації проекту «Пласт на Драгобраті», може стати в пригоді, про що вже сьогодні зацікавлених варто запросити до дискусії з метою доповнити останню власними ідеями та пропозиціями…

 

ska

Концепція

ідеї підготовки, організації та реалізації проекту «Пласт на Драгобраті»

 

Виходячи з факту, що Пласт в Україні об'єднує близько 6 тисяч членів різного віку, які об'єднані у 121 осередок, в 22 областях України (станом на кінець 2010 року) та з урахуванням того, що протягом кожного року Пласт в Україні проводить більше 100 виховних таборів різної спеціалізації (в тому числі й кілька таборів й у Закарпатській області): спортивні, морські, з повітроплавання, мистецькі, лижні, альпіністичні, археологічні, кінні, екологічні тощо, є доцільним - обґрунтувати ідею підготовки, організації та реалізації проекту «Пласт на Драгобраті».         

 

Ідея

Є очевидним, що, особливо у літній період, коли туристичний комплекс Драгобрат (який, використовуючи природні можливості цього урочища та спеціалізується, як відомо - на зимових видах спорту й відпочинку) є найменш завантажений - доцільно запропонувати використання його можливості, саме - у три літні місяці календарного року. Звідси, використання цього зимового курорту Закарпаття буде цікавим саме українським пластунам та їх організаціям: від центральної до обласних. Підтвердженням цьому можуть бути численні акції цієї організації, яка здійснюється ними в таборах пластунів, де практично закріплюються знання й уміння, які здобуті ними впродовж року на щотижневих заняттях. Так, серед найбільших заходів, котрі щороку проводяться Пластом на всеукраїнському рівні - інтелектуально-мистецький змаг Орликіада, фестиваль творчості День пластуна, спортивний змаг Спартакіада,  передача Вифлеємського вогню місцевим громадам, змагання з пішого мандрівництва «Стежками героїв» та «Осінній рейд». Натомість, на місцевому рівні осередками Пласту постійно реалізується безліч акцій соціально-культурного та виховного спрямування…

            Звідси й ідея: спробувати утаборити на Драгобраті пластунів, бодай - закарпатських.

 

skaut (1)

Організація (втілення ідеї)

1. Встановити, що головним принципом, проживання/відпочинку пластунів на Драгобраті, особливо на першому етапі, має бути: безкоштовне проживання в обмін на певний об'єм робіт, які є обов'язковою умовою для успішної реалізації цієї ідеї. (Саме, безкоштовне проживання дозволить, у найкоротший термін - залучити перших відпочиваючих та «заселити» Драгобрат й влітку).

P.S. Важливо, що крім пластунів, прийняти участь у цьому проекті може кожна бажаюча молода людина, при дотриманні умов приймаючої сторони на Драгобраті.

2. При цьому, дорога до Рахова/Ясіня й доставка на Драгобрат (й назад), харчування та інші витрати - несе кожен пластун/відпочиваючий власним коштом.

3. Натомість, втілення ідеї «Пласт на Драгобраті» доцільно робити поетапно, а саме:

3.1. Визначити перелік заходів, які доцільно та які є можливість запропонувати різним віковим категоріям пластунів, саме на Драгобраті (у літній період).

P.S. Умовний віковий поділ пластунів передбачає  4 вікові категорії: новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуні-сеніори (від 35 років).

3.2. Визначити перелік/об'єм робіт, які доцільно організувати/здійснити, запропонувавши пластунам та іншим відпочиваючим бажаючим.

3.3. Визначити перелік об'єктів (готелів) та Умови проживання/перебування пластунів й інших бажаючих у таких, які готові долучитись до реалізації ідеї «Пласт на Драгобраті».

3.4. Здійснити інше, що матиме буде корисним для реалізації ідеї «Пласт на Драгобраті».

 

Реалізації проекту

1. Підготувати Програму перебування пластунів (та інших бажаючих) на Драгобраті, наприклад, на одній або на кількох туристичних об'єктах.

P.S. Програму доцільно розробити з урахуванням вікових категорій, визначивши терміни перебування (по змінах, встановивши їх загальну кількість, наприклад, на літо), а також визначити: об'єми завдань та/чи робіт для пластунів (та інших бажаючих), приблизну вартість переїзду та їх харчування, страхово-медичне забезпечення перебування на Драгобраті тощо.

2. Підготувати листа-запрошення та здійснити його розсилку організаціям українського Пласту та іншим зацікавленим інституціям й потенційним бажаючим, по всій Україні.

3. В разі отримання позитивної відповіді від зацікавленої сторони - запропонувати/переслати Програму перебування на Драгобраті та бланк Заявки на участь у перебуванні.

4. Для організації та успішної реалізації ідеї проживання/відпочинку пластунів (та інших бажаючих) на Драгобраті необхідно:

4.1. Встановити режим проживання/відпочинку на туристичних об'єктах за яким, наприклад: 4 години - обов'язкові роботи на користь приймаючої сторони та визначити порядок контролю за дотриманням такого режиму.   

P.S. В разі, якщо об'єм робіт на туристичному об'єкті/об'єктах буде вичерпано, доцільно домовитись про надання допомоги сусіднім туристичним об'єктам, базам та комплексам, які розміщено на Драгобраті.

 4.2. Встановити/запропонувати проживаючим/відпочиваючим пластунам (іншим бажаючим) туристичні та інші маршрути, насамперед - Свидовецького масиву, які буде можливим організувати силами приймаючої сторони, після обов'язкових робіт. 

4.3. Запропонувати низку публічних масових заходів, як-то: спортивні турніри та змагання, туристичні походи, зустрічі з цікавими людьми, вікторини, семінари, конкурси, фестивалі та інші акції, в тому числі й за участі іноземних учасників.

5. Визначитись із завданнями й відповідальним/-ми за такі напрямки організації перебування пластунів (та інших бажаючих) на Драгобраті:

5.1. Організація доставки за маршрутом: Рахів/Ясіня - Драгобрат; Яремча - Драгобрат, тощо, а в разі потреби й організувати транспорт для переміщення по Свидовецькому масиву.

5.2. Організація проживання: розселення, забезпечення білизною, водо- й електропостачання, забезпечення дровами та іншим реманентом, необхідним для проживання.

5.3. Організація харчування (триразове): розрахунки вартості (на особу), перелік продуктів (з урахуванням калорійності) та вирішити питання: закупівлі, доставки, складування/зберігання, дотримання екологічно-санітарних норм, приготування їжі, режим її прийому та ліквідації залишків/утилізації. 

P.S. При цьому: доставка й харчування здійснюється за рахунок відпочиваючих.

6. З метою страхово-медичного забезпечення перебування пластунів (й інших бажаючих) на Драгобраті - доцільно: вимагати придбання страхового полісу для учасників (як умова для перебування) й заручитись підтримкою (або укласти угоду) з медичними закладами селища/району. 

7. В перспективі (на подальші роки) - запросити та організувати перебування пластунів (й інших бажаючих) на Драгобраті й з інших країн (чим підняти статус - до міжнародного). 

8. Реалізацію проекту доцільно максимально повно висвітлити у ЗМІ району, краю та країни.

 

Підготував Юрій Ключівський, керівник IASEED

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com