image

Закарпатський біосферний заповідник отримає крупний німецький грант

Німецький банк розвитку KfW надасть міністерству екології та природних ресурсів України грант у розмірі 14 мільйонів євро. Відповідну угоду було підписано між главою українського відомства Ігорем Шевченком, директором бюро KfW в Україні Ґуннаром Вельцгольцем та послом ФРН в Україні Крістофом Вайлем вчора, п'ятницю, 10 квітня, повідомляє інформагентство "Інтерфакс-Україна".

Кошти будуть спрямовані на підтримку природно-заповідних територій, зокрема, 10 українських заповідників. Перші гроші надійдуть заповідникам у Західній Україні: "Горганам" та Закарпатському біосферному заповіднику. "Захист дивовижної природної різноманітності України відповідає інтересам Європи", - підкреслив Вайль під час церемонії.

Довідково. Як відзначає «Вікіпедія», ще в 1968 році уряд України для збереження унікальних гірських ландшафтів прийняв Постанову про організацію Карпатського (Закарпатського) заповідника на площі 12,6 тис. га. За більш ніж сорокарічну історію існування його територія неодноразово збільшувалася. На сьогодні майже 2,5 відсотки території регіону знаходиться під охороною заповідника, що з 1992 року входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.

У складі Карпатського біосферного заповідника (КБЗ), загальна площа якого становить 53630 гектарів, налічується шість відокремлених масивів, а також ботанічні заказники державного значення «Чорна Гора» і «Юлівська Гора». Заповідні масиви розміщуються на висотах від 180 до 2061 м.н.р.м. в західному, центральному і східному секторах Українських Карпат. Така територіальна структура КБЗ практично повністю репрезентує ландшафтне та біогеографічне різноманіття Східних Карпат.

Тут представлені мало порушені та практично незачеплені людською діяльністю передгірні діброви, гірські букові, мішані та смерекові ліси, субальпійські та альпійські луки з сосново-вільховим криволіссям і скельно-лишайниковими ландшафтами. Майже 90% території заповідника вкрито лісами — переважно пралісами.

У заповіднику охороняється понад тисяча видів вищих судинних рослин, 66 видів ссавців, 193 види птахів, 9 видів плазунів, 13 видів земноводних, 23 види риб, понад 10000 видів безхребетних тварин. Тут представлені найкраще збережені карпатські екосистеми, які слугують сховищами для багатьох рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин.

У заповіднику відмічено 64 види рослин і 72 види тварин, занесених до Червоної книги МСОП і Червоної книги України, а також до Європейського Червоного списку.

Указом Президента В. Ющенка від 14 січня 2010 р. Карпатський біосферний заповідник повинен був бути розширений, однак Указ не виконаний. У заповіднику Проектом організації території дозволено розчищення русел гірських річок і потоків у заповідній зоні протяжністю 319 км, що є порушенням закону.

У серпні 2007 р. журнал «Україна за кермом» організував заїзд автомобілів на гору Говерла по території Карпатського заповідника та Карпатського національного парку, що було грубим порушенням закону.

У 2013 р. в Карпатському біосферному заповіднику було вирубано 434 га лісу.

Постійним місцем порушення природо-охоронного законодавства є філія заповідника «Долина нарцисів». У травні, коли там квітнуть нарциси, тисячі екскурсантів заходять в «Долину», топчуть і рвуть нарциси. Заповідник не має змоги зупинити цей потік порушників.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com