image

Собаки і мавпи відмовиляються дружити з егоїстами

Японські зоопсихологи виявили, що собаки і мавпи судять про людей на основі того, як вони поводяться з іншими людьми. Тварини негативно оцінювали людей, які несправедливо чинили з іншими, і віддавали перевагу тим, хто допомагав іншим людям.

У дослідженнях на людях було показано, що вже з віку одного року діти судять про людей на основі того, як вони взаємодіють між собою. Так, трирічні діти менш охоче допомагають тим, хто раніше поводився нечесно по відношенню з іншими, і навіть діти молодше року, які не вміють говорити, віддають перевагу тим, хто допомагав, а не заважав іншим. Все це дозволяє психологам припускати, що у дітей є вроджене «почуття справедливості», яке проявляється ще до того, як їм пояснили, як треба чинити з іншими.

Автори нової статті вирішили з'ясувати, чи є подібне почуття справедливості у інших тварин. Вибір зупинився на капуцинах і собаках.

У першому експерименті капуцини спостерігали за тим, як актор А, намагаючись відкрити коробку з іграшкою, звертався за допомогою до актора B, який або допомагав йому відкрити коробку, або відмовлявся допомогти. Після цього обидва актори пропонували мавпам ласощі, і вони повинні були вибрати, у кого з них взяти. Виявилося, що в тому випадку, коли актор B допомагав акторові А, мавпи з однаковою ймовірністю брали ласощі у них обох. Однак коли актор B відмовляв акторові А в допомоги, мавпи набагато частіше брали ласощі у актора А.

У другому експерименті капуцини спостерігали за тим, як актор A просив актора B віддати йому три м'ячика. Актор B виконував його прохання і потім просив актора А про те ж. Це прохання було або задоволене, або ні. Після цього, як в у першому експерименті, мавпи повинні були вибрати, від кого з акторів прийняти ласощі. Результат був схожим: якщо актор А поводився «справедливо», то мавпи не демонструвати ніяких переваг. Однак у випадках, коли актор А не повертав м'ячики акторові B, капуцини частіше вибирали актора B.

Нарешті, в третьому експерименті собаки спостерігали за тим, як їх власник, намагаючись відкрити коробку, звертався за допомогою до актора, який або допомагав йому, або ні. Також при цьому був присутній другий актор, який залишався байдужим. Після цього собаки повинні були вибрати, від кого з акторів прийняти ласощі. Виявилося, що у випадках, коли власник отримував допомогу, собакам було все одно, від кого брати ласощі. Однак якщо актор відмовляв їх господареві в допомозі, собаки вважали за краще брати ласощі у іншого, байдужого, актора.

Як зазначають автори, і капуцини, і собаки оцінювали людей на основі того, як ті вели себе з іншими - так само, як це роблять люди. У капуцинів це вміння, мабуть, пов'язане з їх життям у складно організованих соціальних групах, а у собак - з їх підвищеною уважністю до поведінки людей, що виникла в ході еволюції.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com