image

7 найчастіших гріхів в спілкуванні з оточуючими

Спеціаліст зі звуків Джуліан Трежер називає 7 причин того, чому нас не слухають, коли ми говоримо. А також розповідає, як змінити сітуацію.

Звички, яких слід позбутися під час розмови, Джуліан називає сімома смертними гріхами спілкування. Вони в тій чи іншій мірі притаманні кожному з нас.

Плітки

Перемивати кісточки того, кого зараз немає поруч, - погана звичка. І ви, і ваш співрозмовник знаєте: той, хто пліткує про когось, через п'ять хвилин пліткуватиме про вас.

Засудження

Якщо ви схильні до критичних суджень і часто висловлюєтеся негативно, будьте готові до того, що ваш співрозмовник буде відчувати напругу в розмові з вами. Складно розслаблено розмовляти з тим, хто завтра може засудити і тебе.

Негатив

Негатив заразливий. Важко розмовляти з тим, хто відгукується про все погано. Джуліан наводить у приклад діалог зі своєю матір'ю, яка в останні роки стала дуже негативною. «Пам'ятаю, якось у розмові з нею я сказав: "Сьогодні 1 жовтня". Вона відповіла: "Знаю, хіба це не жахливо?"

Догматизм

Не хочеться розмовляти і з тим, хто мислить "залізними" істинами, кого неможливо переконати. Така людина не здатна сприймати нову інформацію, в розмові грубо змішує факти і думки, і це дуже стомлює.

Ниття

Ниття - це вірус, здатний охоплювати цілі країни. Ми незадоволені політикою, погодою, цінами, дорогами, транспортом, правилами у дитячому садку і школи, якістю продуктів, спортивними досягненнями національної збірної, кількістю годин у добі... Пора зупинитися.

Виправдання

Шукати собі виправдання - значить звалити провину на когось іншого. Не варто звинувачувати всіх навколо, аби не нести відповідальності за свої дії. Проблему неможливо вирішити, коли за її існування відповідає інша людина. Тільки взявши справу в свої руки і змінивши свою поведінку, можна домогтися результатів.

Перебільшення

Перебільшення збіднюють нашу мову. Коли на словах все навколо стає «суперкласно» і «мегакруто», це виглядає як брехня, а тому, хто бреше, перестають довіряти. І, як правило, на ділі суперкласне виявляється просто непоганим, а мегакруто і зовсім може бути якою-небудь дурницею.

* * *

Джуліан називає 4 базові принципи, які роблять нашу мову переконливою і визначають те, що ми говоримо.

Автентичність

Не грайте роль того, ким ви не є. Брехня розкриється рано чи пізно. Автентичність - це «втілення своєї власної істини». Будьте собою. Поважайте співрозмовника, але і не приховуйте власну думку.

Щирість

Будьте правдивими, прямолінійними і зрозумілими. Не приховуйте свої емоції і говоріть про те, що відчуваєте. Тільки так можна побудувати ефективну комунікацію.

Любов

Бажайте людям добра. Любов врівноважує чесність (чесно сказати: «О боже, ти сьогодні огидно виглядаєш» - це, звичайно, перебір, але запитати про самопочуття можна).

Чесність

Це не означає рубати правду-матку всім в очі. Бути чесним - це тримати своє слово і робити те, що пообіцяв. Важливо бути тим, кому можна довіряти.

Регістр

Сказане низьким голосом звучить переконливіше, у той час як володарів фальцету недолюблюють, тому що глибина голосу асоціюється з владою і авторитетом. Доведено, що за політиків з низьким голосом частіше голосують на виборах. Голос можна змінювати в рамках регістра - коли ми говоримо в ніс, наш голос звучить високо, коли переміщуємо звук в гортань (так говорить більшість з нас), він стає нижчим, якщо ж хочемо надати своїм словам вагу, нам необхідно опустити звук в грудну клітку.

Тембр

Тембр - це те, як відчувається наш голос. Дослідження показало, що ми вважаємо кращими глибокі, багаті, теплі, як гарячий шоколад, голоси. Якщо ваш голос не такий, можна його натренувати.

Просодії

Це сукупність наголосу, тону та інтонації, яка дозволяє підкреслювати важливі місця в мові та уникати монотонності. Тих, хто говорить на одній ноті, складно сприймати. Джуліан радить позайматися з фахівцем з мови, щоб говорити виразніше.

Темп

Занадто швидкий темп мови не дає слухачам вникнути в те, що ви розповідаєте. Занадто повільний може їх присипляти або дратувати. Тим, хто хоче навчитися ефектно говорити, важливо вміти змінювати темп мови в залежності від ситуації: коли ви хочете зробити важливий акцент, потрібно тимчасово сповільнити темп і вимовити важливу за змістом ідею чітко і повільно.

Гучність

Деякі люди розмовляють без перерви, нав'язуючи свою промову всім навколо. Насправді можна привернути увагу до того, що ви хочете сказати, знизивши голос навіть до напівшепоту.

Тиша

Пауза - ознака майстерності. Паузою ви звертаєте увагу на те, що скажете далі. Немає нічого поганого в тому, щоб трохи помовчати, не потрібно заповнювати тишу паразитами на зразок «е-е-е» та «м-м-м». Тиша може бути дуже сильною.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com