image

ProZak у психолога: Чи треба себе розуміти

 

ProZak.info розпочинає серію матеріалів про самопізнання. Спільно з практичними психологами ми будемо намагатися відповісти на запитання, якими переймається переважна більшість людей: як навчитися відчувати щастя, долати труднощі, поєднувати сім’ю і роботу тощо. Сподіваємося, що матеріали нашої рубрики будуть для вас передусім цікавими, допоможуть зрозуміти себе, аби сприймати життя, як воно є — без занадто великих очікувань і водночас не применшуючи своєї участі у ньому.      

Ми переконані, що безліч разів ви натрапляти на статті про те, як стати коханими, успішними, щасливими. Такі матеріали досить цікаво читати, але про їхню фаховість можна посперечатися. Переважна більшість подібних текстів написана без участі фахівців або ж поради вирвані з контексту певних книг із психології. Для загального розвитку такі матеріали корисні, але якщо ви після прочитання статті починаєте жити такими порадами — наслідки можуть бути дуже різними...

Перший матеріал нашої рубрики присвячений саме моді на дослідження власного світу. У практичного психолога Наталії Братасюк ми запитали, чому самопізнання сьогодні у такому попиті, чи не може бути негативних наслідків від нього, а також чи ефективні тренінги, де навчають успішних жінок, хороших мам, які усе встигають.

Психолог — це лише один із шляхів, якими можна пришвидшити процес самопізнання

Пізнавати себе людині було цікаво завжди. Вона розмірковувала про внутрішній світ, і намагалася пояснити ці процеси. Усе це відображено в міфології, фольклорі, традиціях. Тому коли з’явилася психологія як частина філософії, не довелося вигадувати нічого нового. Сьогодні внутрішній світ людини не змінився. Він такий, яким був і тисячі років до цього. Змінюється цивілізаційний поступ, а потреби, бажання, мрії людини, аспекти життя не дуже  змінюються.

Якщо говорити про те, чи потрібне сьогодні самопізнання, чи воно корисне, чи потрібно звертатися до психолога з цього приводу, то кожна людина відповідає на ці запитання по-різному. Хтось пізнає себе через мистецтво, хтось через духовність, релігію, а хтось через психолога. Психолог — це лише один із шляхів, якими можна пришвидшити процес самопізнання.

Пізнавати себе потрібно, щоб розуміти інших

Для чого потрібно пізнавати себе? — Для того, щоб розуміючи себе, краще розуміти інших. Якщо я не вмію пояснити почуття й емоції, які я переживаю, то навряд чи вмію правильно ідентифікувати те, що переживають інші і що відчувають. У взаємодії з людьми я можу неправильно реагувати, зробити хибні дії. І що тоді буде з нашими стосунками? Тому важливо пізнавати себе - свій емоційний світ, власні ідентичності, здібності та якості. Пізнавати себе з любові до себе – може бути доброю мотивацією на цьому шляху. Якщо я люблю себе, навряд чи буду різати собі вени, вживати наркотики, а якщо застосовую до себе  енергію танатоса (смерті), то буду повільно вбивати себе будь-яким способом.

Щоб сталася зміна, має бути стосунок

На психологічному рівні є проблеми у всіх, бо ми люди, яких народили, ростили також люди. Це означає, що будучи недосконалими навряд чи вони могли дати нам щось інше. Ми усі – люди, а це вже передбачає недосконалість.  Крім усього, ще й життя складне.

Але щоб сталася зміна, має бути стосунок. Бо те, що вас мучить, від чого ви страждаєте, формувалося в стосунку з батьками, родичами. І ви несете це й продовжуєте далі. Тому, аби щось змінилося, має бути психотерапевтичний стосунок, який допоможе знайти цю проблему, осмислити її, сформувати щось інше. Тому скільки би книжок людина не прочитала, самостійно проблем психоемоційного характеру вирішити вдається інколи. Психолог, психотерапевт – це людина, психічне якої схоже за ефектом на дзеркало, яка бачить проблему, відображає її і не просто слухає, а ставить правильні питання у потрібний момент. Бо можна піти до подруги, але вона не фахівець, і такий ефект буде схожий на те, як один хворий лікує іншого – ще більш хворого.

Без спеціальної підготовки і відповідного фаху людина не може аналізувати іншу людину

Молодь нерідко читає статті про стосунки, і намагається характеризувати свою половинку за написаним. Потім запитують у мене, чи правильно чинять. Але людина повинна міркувати передусім про себе, бо про іншого можна тільки фантазувати, тобто, робити припущення. Вона може помилятися в оцінці, бо не є фахівцем. Тому тут виникає проблема правильного використання інформації, доступ до якої сьогодні ми маємо. Статті, які дають психологічні поради, варто читати так, як ми читаємо матеріали про догляд за собою, для розширення кругозору.

У житті важливо не тільки щось знати, а й відчути, міркувати, діяти

Щоб стати успішною жінкою чи хорошою мамою, чи вирішити інші глобальні питання, одного тренінгу замало. Якщо ви готові розвиватись і навчатись – ви вже робите крок до успіху, вже є достатньо хорошою мамою… Тренінги допомагають у вузькій темі, наприклад, корекції підліткової агресії, профілактика емоційного вигорання, психологічна підготовка до пологів, сексуальність: чоловіча, жіноча...Психолог дасть і необхідний мінімум знань, і покаже можливі шляхи розвитку стосунків, особистості, допоможе у формуванні нових навичок, дасть інструменти для успішної адаптації в реальності, для створення нових підходів до життя.  Іноді в житті потрібно не тільки щось знати, а й відчути, міркувати, діяти!

 

Наталія Братасюк - психолог, перинатальний психолог; психолог за напрямком "психоаналіз" (згідно стандартів Європейської Асоціації Психотерапії (ЄАП) та Української Спілки психотерапевтів(УСП). Персональний сайт Наталії- www.bratasyuk.com

 

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com