image

ProZak у психолога: Що приховує в собі шопінгоманія

 

В одному анекдоті дають пораду, як довести жінку до божевілля: дати їй багато грошей і зачинити всі магазини. Приблизно у такому кризовому стані перебувають шопінгомани, коли не можуть реалізувати свої бажання. І хоча у манії до шопінгу найчастіше звинувачують жінок, серед чоловіків теж трапляється гіперрозвинене прагнення до купівлі речей. Просто чоловіча шопінгоманія здебільшого спрямована на придбання атівок і гаджетів, хоча трапляється, що й на одяг. 

Здавалося би — яка шопінгоманія у кризу? Але коли людина хоче щось купити — їй насправді байдуже, що за річ вона придбала. До речі, захоплення купівлею дешевого одягу із секондів теж може призвести до розвитку шопінгоманії, вважає практичний психолог Наталія Братасюк, спільно із якою ми з’ясовували причини шопінгоманії і шукали вихід із неї.

Читайте також:  ProZak у психолога: Соціально активні жінки й фемінізм

ProZak у психолога: Що таке інфантильність у чоловіків

ProZak у психолога: Що дає нам шлюб

ProZak у психолога: Як розпізнати любов і лібідо

ProZak у психолога: Соцмережі й реальне життя

ProZak у психолога: Чи треба себе розуміти

Зняти емоційне напруження за допомогою шопінгу

Шопінгоманія — це такий спосіб позбавлення емоційного напруження,  коли людина скуповує все поспіль, не дуже розбираючись, потрібна їй ця річ чи ні. Потім приходить додому і розуміє, що з купленого їй знадобиться всього одна чи кілька речей, але не так багато. Це не той випадок, коли наша жінка збереться раз на пару місяців у магазин і купить кілька речей.

Шопінгоманія — не хвороба, а прояв невротичності

Про манію ми говоримо щоразу, як тільки виникає внутрішнє напруження, є потреба невротично відреагувати, і людина йде бездумно купувати речі, й думає, що вона все робить правильно. Шопінгоманія — це не хвороба, а прояв невротичності. Все, що захоплює, затягує, схоже на залежність, може бути манією.

Купують те, на що вистачає грошей

Шопінгоманія має різні форми. Хто на що має статки — той тим бавиться. Хтось купує дрібнички, бо не має коштів на одяг, інший купує вудки без кінця, а рибалкою затятим не є. Між колекціонуванням і шопінгоманією є різниця. Колекціонування – це хобі, сфера інтересів, спосіб самореалізації. Але яка самореалізація у тому, що людина без кінця змінює гаджети? Або купує сотні пробників помад чи парфумів?

Власну слабкість визнати важко

Людина, яка страждає на шопінгоманію, не помічає своєї вразливості. Тому коли прагнення до купівлі речей вже заважає жити — потрібно шукати способи, як впоратися із цим. Варто пам’ятати і про те, що відкоригувати манію, допомогти людині подолати тривожність може психотерапія.

 

Наталія Братасюк - психолог, перинатальний психолог; психолог за напрямком "психоаналіз" (згідно стандартів Європейської Асоціації Психотерапії (ЄАП) та Української Спілки психотерапевтів(УСП). Персональний сайт Наталії-   www.bratasyuk.com

 

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com