image

Чому закарпатські депутати на сесії не захотіли розширити межі пралісів на Закарпатті

На останній сесії Закарпатської облради депутати не змогли прийняти рішення про розширення меж пралісів на Закарпатті

Питання виносилося на голосування двічі і обидва рази не вистачило голосів.

Навіть головуючий на сесії заступник голови облради Андрій Шекета (голова облради Олексій Петров був у Києві) звертався до депутатів з проханням проголосувати, бо якщо питання не пройде, то його потрібно буде виносити вже на наступній сесії, а це все час. Але прохання Шекети депутати проігнорували. Питання таки не пройшло.

У чому ж причина? Адже це питання нашої екології. Праліси - це унікальне явище. Як відомо, наш Угольсько-Широколужанський масив букових пралісів є найбільшим у Європі. І це наша гордість. Нам необхідно зберігати ліси, то чому не найшлося голосів для того, щоб прийняти рішення?

З цього приводу висловився і перший заступник голови Закарпатської ОДА Мирослав Білецький, який також є і депутатом облради та був присутнім на цій сесії.

"Доволі незрозуміла ситуація склалася із голосуванням за проєкт рішення Про оголошення об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. Під час розгляду цих питань на профільних комісіях, у депутатів не було жодних зауважень і була готовність підтримати це рішення.Однак під час засідання із 9 проєктів цього блоку депутати підтримали лише 5. Таким чином, згідно з рішенням Закарпатської обласної ради до природно-заповідного фонду депутати не включили праліси, що знаходяться на території Мокрянського, Перечинського, Воловецького та Міжгірського лісових господарств.Збереження пралісів Карпат – важливе екологічне питання.

Праліси Карпат – унікальні точки на мапі Європи. Вони існують і розвиваються під впливом природи, завдяки чому мають високу життєздатність, стійкі у своєму існуванні, мають надзвичайно важливе значення для місцевої екосистеми. Після знищення праліси неможливо відтворити.Зважаючи та актуальність питання, позицію окремих колег не можу зрозуміти.Згідно з чинним законодавством на другому пленарному засіданні ми не зможемо повернутися до розгляду цих проєктів рішень. Маю надію, що на наступній сесії колеги підтримають проєкт збереження пралісів на території ще 4 лісгоспів області", - написав Білецький.

У свою чергу еколог Оксана Станкевич-Волосянчук написала: 

"Вчорашній провал голосування за створення 20 пралісових пам'яток природи загальною площею 5038,3 га викликало неабиякий резонанс у суспільстві Закарпаття. Одні кажуть, що праліси - це наша цінність і їх ніколи не буває багато, інші вважають, що їх забагато і вони собою нічого не представляють, окрім лісів, які гниють.Звісно, не існує такого поняття, як ліс, що гниє, взагалі. Щодо пралісів - то це найбільш життєдайні ліси, наповнені по самі вінця життям, енергією, яка циркулює по найбільш розгалужених харчових ланцюгах і є найбагатшою екосистемою у світі. Однак, давайте звернемось до статистики по лісах Закарпаття.- Площа лісових земель у Закарпатті, вкритих лісом, становить 657,8 тис. га- З них площа лісів держлісгоспів, де виділили праліси - 532,6 тис. га- Ще 69,5 тис. га лісів знаходиться у природно-заповідному фонді- 28985,98 га (це 41,7 %) пралісів заповідається на територіях і об'єктах ПЗФ: Карпатський біосферний заповідник, НПП "Ужанський", НПП "Синевир" та НПП "Зачарований край"- 6001,2 га (це всього 1,1 %) пралісів знаходиться у лісах держлісгоспів. Сюди я зараховую 3 заповідних урочища пралісів та 29 пралісових пам'яток природи, які вже існують, включно з проголосованими на сесії облради 25 лютого. Тобто, це всього лише 1,1 %!!!! У кілька разів менше, ніж щороку проводиться лісгоспами суцільних рубок!- Ще 5038,3 га (0,9 %) очікують свого статусу ПЗФ.Отже, мова йде про 2 % лісів, де заборонено проводити будь-які види рубок! Питання не вартує і виїденого яйця. То кому насправді заважають ці праліси?"

В принципі, причиною нестачі голосів могло бути те, що в облраді триває політичне протистояння. Депутати опозиційних фракцій взагалі не брали часті в сесії і голосування проходили з критичним мінімумом у 34 голоси. Якби до голосування залучилися і депутати від опозиції, то проблем з голосуванням за розширення меж пралісів не мало б виникати. Залишається сподіватися, що на наступній сесії.

Василь Коваль для Prozak.info 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com