image

Екологи підказують місцевим громадам Закарпаття, як краще доглядати за лісом

У липня цього року в мережі Facebook з’явилась інформація про сходження селевих потоків через масштабну ґрунтову ерозію на село Ділове у Рахівському районі. Під час зливових дощів потік Тукало хлинув на село, зносячи все на своєму шляху. Роком раніше таке ж лихо сталося в Діловому, коли селевий потік – вода з камінням, шутром та порубковими рештками після зливи зійшла на автодорогу. Тоді цим селевим потоком було знесено міст та зруйновано лісову дорогу на ур. Довгарунь, де розташований хутір та пасовища селян. Більше року місцеві мешканці не могли дістатись до свого майна, заготовленого сіна для худоби та не могли вигнати худобу на випас. Причиною цих стихійних лих стали допущені лісниками правопорушення під час лісозаготівлі у Діловецькому лісництві ДП «Великобичківське ЛМГ», а саме – трелювання деревини водотоками.

unnamed (1)

Трелювання водотоками заготовленої деревини – є поширеним правопорушенням у гірських лісогосподарських підприємствах. Про це свідчить також невтішна статистика Державної екологічної інспекції у Закарпатській області. Для трелювання використовується стара напівіржава гусенична техніка, яка з 2005 року і досі була заборонена ЗУ «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону». Через відсутність лісових доріг або неналежний їхній стан, русла лісових потічків та річечок використовуються працівниками лісового господарства у якості трелювальних волоків, що також забороняється Водним кодексом України та Правилами рубок головного користування у гірських лісах Карпат. Все це призводить до непоправних наслідків на крутосхилах: ґрунтової ерозії, формування селевих потоків під час інтенсивних опадів, зсувів, руйнації гірських потоків зі знищенням нерестилищ та підривом рибних ресурсів. Для відновлення знищених водних гірських екосистем після разового використання їх у якості трелювальних шляхів, за висновками науковців, потрібно 10-14 років. Будь-які штрафи, які накладаються на держлісгоспи Державною екологічною інспекцією чи Управлінням державного агентства рибного господарства у Закарпатській області, не мають бажаного ефекту. Будівництво якісних лісових доріг або ж закупівля сучасної лісозаготівельної техніки, зокрема так потрібних повітряно-трелювальних установок, коштують неспіврозмірно дорожче, ніж сплата штрафів. Підготовка та виконання усього комплекс у природоохоронних заходів, які вимагає законодавство України під час лісорозробки, у гірських умовах робить практично будь-яку рубку для лісгоспу нерентабельною. Це проблема державної ваги й потребує вона вирішення на рівні держави.

unnamed (2)

Однак повернімося до громад, які проживають у горах, в тісному сусідстві з лісом. Після довкілля, саме ці громади зазнають найбільших, часом руйнівних, впливів від існуючих неналежних практик господарювання в лісі. Саме місцеві мешканці в результаті стають жертвами руйнівних повеней, селів; вони стають заручниками після руйнування доріг, мостів, сповзання ґрунту. Держава, як правило, не надає їм жодних гарантій, жодного захисту. Особливо, коли такі історії мають локальний масштаб, як випадки у с. Діловому, що сталися у 2018-2019 роках.

unnamed (4)

У таких випадках свої інтереси громади можуть захистити через механізм консультацій у рамках лісової сертифікації за схемою FSC. На сьогодні у Закарпатті є 15 держлісгоспів, які знаходяться в структурі Закарпатського обласного управління лісомисливського господарства, а також Ужгородське військове лісництво, які сертифіковані за схемою FSC. Виданий їм сертифікат строком на 5 років аудиторською фірмою SGS Qualifor, означає, що лісове господарство у цих лісогосподарських підприємствах – від насінини до лісозаготівлі – в цілому ведеться згідно зі світовими стандартами FSC. Щороку кожен сертифікований лісгосп проходить аудит, під час якого працівники SGS Qualifor перевіряють його на відповідність стандартам сертифікації FSC. Механізм консультацій передбачає розгляд скарг або просто інформації від зацікавлених сторін щодо випадків невідповідності практик у лісгоспах під час ведення лісового господарства стандартам FSC. Таку інформацію чи скарги зацікавлені сторони, якими є місцеві громади, природоохоронні організації чи просто фізичні особи, повинні підтвердити чіткими доказами. У разі підтвердження цих доказів орган сертифікації, який видав сертифікат – фірма SGS Qualifor, повинен дати час лісогосподарському підприємству на виправлення недоліків у своїй роботі. У разі невиконання таких приписів лісгосп може втратити сертифікат FSC, що завдасть йому і фінансових, і репутаційних втрат.

unnamed (5)

Саме цей механізм був застосований ГО «ЕКОСФЕРА» у випадку з с. Ділове. Під час натурного огляду наслідків порушення природоохоронного та лісового законодавства України під час лісозаготівлі у Діловецькому лісництві Великобичківського ДМЛГ у басейні потоків Тукалу та Довгарунь було виявлено зсуви ґрунту на крутосхилах вздовж потоку Тукалу, глибока ерозія та сильний змив ґрунту аж до материнської породи. Також було зафіксовано масштабне забруднення води у потоці Тукалу органічними продуктами розпаду хвойної деревини разом зі смолами через захаращення потоку порубковими рештками та цілими колодами. Через порубкові рештки з лісосік та трелювальних волоків у кількох місцях вздовж потоку Довгарунь утворилися щільні затори і вода хлинула по лісовій дорозі. Цим потоком води дорога вимита аж до каміння й по ній утворилось альтернативне русло Довгаруня, замість заваленого деревиною та камінням. В результаті консультацій та розгляду доказів фірма SGS Qualifor зобов’язала Великобичківський ДЛМГ ліквідувати наслідки своєї діяльності впродовж 3-х місяців.

unnamed (4)

На сьогодні ситуацію практично повністю виправлено:

  1. Відновлено лісову дорогу вздовж потоку Довгарунь до хутора та сінокосів, протяжністю 2 км.
  2. Збудовано новий міст через потік Довгарунь у с. Ділове
  3. Розчищено частково русла Тукало та Довгарунь
  4. Відремонтовано ґрунтові дороги у с. Ділове, які ведуть до урочищ Довгарунь та Тукало, на які зійшли селеві потоки.
unnamed (6)

Діловецька селищна рада та представники місцевих громад констатують, що проблема вирішена, тож ГО «ЕКОСФЕРА» може надіслати підтвердження органу сертифікації SGS Qualifor, що підняту невідповідність можна закрити – діяльність у ДП «Великобичківське ЛМГ» відповідає стандарту FSC.

Для довідки: ГО «Екосфера» для всіх бажаючих проводить семінари, щоб навчити небайдужих мешканців нашого краю розрізняти легальну рубку від нелегальної та вміти бачити порушення природоохоронного законодавства під час легальної лісозаготівлі, правильно документувати їх та взаємодіяти з природоохоронцями або лісгоспами. Водночас запрошуємо також на семінари з питань лісової сертифікації FSC: застосування механізму консультацій для захисту інтересів довкілля та місцевих громад та становлення добрих практик у лісовому господарстві краю.
Прес-служба ГО «Екосфера»

unnamed (7)

 

unnamed (8)
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com