image

Лісова мафія в Закарпатті має десятки мільйонів доларів на рік від незаконних рубок

Незаконні вирубки лісів у Закарпатті не припиняються, а мафія наживається на десятки мільйонів доларів

Лист відчаю від нашого читача Олександра Дудара, який багато років пропрацював у лісовому господарстві.

По-перше, я не є людиною зі сторони, я працював у лісовому господарстві багато років. Я знаю цю кухню і знаю про те, як ведеться лісове господарство.

По-друге, я вже слабо вірю, що лісову мафію можна побороти. І ось чому.

Повірте мені, ще ніколи в історії Закарпаття так не знищувалися ліси, як воно відбувається зараз. Фактично влада втратила контроль на вирубками, а найгірше те, що влада має з незаконних вирубок зиск.

Як можна пояснити, що управління лісового господарства Закарпаття очолив Валерій Мурга? Хто перевіряв на корупційну діяльність цього чиновника, який прилаштовувався на різні посади при будь якій владі, міняючи свій політичний курс за вітром. Хтось перевірив статки Мурги, його рухоме і нерухоме майно, його палаци, палаци його родини перед його призначенням на цю посаду?

Вся область знає, що Мурга ще до призначення в область на голову ОДА Геннадія Москаля передав за своє призначення конверт в урядові кабінети. Тому Москаль зараз лише плечима розводить, бо призначення Мурги вирішувалося в Києві.

Чому досі ніхто не перевірив, як господарював Валерій Мурга до свого призначення на начальника управління лісового господарства в Брустурянському ЛМГ. Ви скажете, що перевіряли? Так от, приходили якісь липові перевіряльники, брали свій конверт, випили коньячку і їхала назад. А натомість на Тячівщині від лісу залишилися лише шпалери вздовж доріг, а якщо піднятися трошки вище, то лісу немає!

Лісова мафія підгодувала київські кабінети. Як можна пояснити те,що уряд переніс перевірку лісгоспів, яка мала відбутися найближчим часом ще на півроку? Мафія занесла потрібної товщини конверт в потрібний урядовий кабінет.

Читайте: Ще ніколи в Закарпатті так не вирубували ліс

Кажете закон про вивіз кругляка існує? А ви слідкуєте за тим, що уряд вирішив опротестувати цей закон? Дивіться що з цього приводу написав голова комітету з питань екологічної політики Микола Томенко:

«З 1 листопада 2015 року вже діє заборона на вивіз лісу так званих твердих порід (зокрема, дуба, граба, тощо), а з 1 січня 2017 року буде введена заборона на вивіз решти видів лісу, зокрема, того, що найактивніше вивозиться, наприклад, сосни. Натомість, на публічному рівні Уряд продовжує займати позицію, що даний закон ніхто виконувати не збирається, оскільки він є “неправильним”. Більше того, в останньому зверненні до парламенту за підписом прес-служби Кабінету Міністрів було вказано на необхідність скасування цього закону”, – зауважує Томенко.

На його думку, така позиція Уряду всіляко стимулює невиконання вже діючого закону різноманітними установами і зростання у великих масштабах як законної, так і незаконної вирубки лісу.

Томенко вважає, що потрібно поставити крапку у питаннях виконання чи невиконання Закону. Уряд, митниця податкова, міліція – всі зобов’язані виконувати Закон, який ухвалено, і зупинити дискусію про те, що він колись буде скасований.

Агентство лісових ресурсів повинно забезпечувати зрозумілу й прозору, доступну для кожного громадянина процедуру видачі квот на вирубку лісу. Також важливою є можливість перевірки, чи саме там і саме той ліс був вирубаний, згідно з контрактами.

Необхідно ліквідувати відомчі лісгоспи, такі, зокрема, як лісгоспи Міністерства оборони, які нікому не підпорядковуються і, наче в “останній день”, вирубують ліс.

Так от, закарпатський ліс знищується такими темпами, що ще рік-два і лісів не буде. Рубають ліси здорові і вікові під прикриттям санітарних рубок. Ввечері десятки лісовозів заїжджають в гори, навантажуються і цілу ніч їдуть у назначені пункти на сотні приватних лісопилок. Ніхто ніякого моніторингу вирубок не проводить, всі перевіряльники отримують своє на лапу, а на Тячівщині навіть прокурори мають свої лісовози.

А лісники. Це перші лісогуби та браконьєри. Перевірте їхні статки і ви все зрозумієте. Раніше лісників та спеціалістів по лісу завезли в Подкарпатську Русь з Чехії, Австрії та Німеччини. Тоді влада розуміла, що господарство потрібно вести з розумом і раціонально. Тоді лісник був поважним представником влади і ніхто навіть не додумався б просто самовільно зрубати дерево чи застрелити оленя. Зараз лісники мають свої лісовози, лісопильні і водять групи зажраних чиновників розважатися, вистрілюючи оленів, кабанів та ведмедів.

Кажуть, зараз в Закарпаття приїхали співробітники новоствореного антикорупційного бюро і прослуховують телефони чиновників на предмет корупції на митниці. Порада їм, прослухайте телефони чиновників від лісового господарства. Ці і досі зберегли практику невеличкого 200-гривневого презенту для секретарки за кожен папірець із дозволом навіть на законну вирубку.

Читайте: В Закарпатті лісова мафія не краща за контрабандну

Ці і досі надають перевагу на вирубку тим, хто занесе потрібну суму (наразі це 3 долари за кожен кубометр). Чому ДФС не проведе перевірку діяльності всіх без винятку підприємців задіяних у лісовій галузі. Вони б переконалися, що сотні цих лісогубів наживаються на мільйони, сплачуючи в бюджет копійки.

Лісова мафія настільки ница і жорстока, що на неї не діє взагалі нічого. Пригадуєте часи, коли в Закарпаття приїхав командир батальйону «Донбас» Семен Семенченко. Бив себе в груди, що буде протистояти незаконній вирубці лісів. І що? Його доблесних воїнів прогнали місцеві мафіозі.

Читайте: Семенченко шокований лісовою мафією Закарпаття

Скажу більше, через тотальну бідність на боці лісогубів стоять місцеві жителі, для яких ліс єдиний заробіток. Якщо влада спробує дати бій лісовій мафії, то селяни будуть перекривати рух на автомобільних дорогах. Бо з лісу всі наживаються. І ніхто не думає про те, що буде завтра. Чим ми будемо дихати, як нас зможе захистити ліс від великої води чи навпаки засухи. Це наша трагедія.

Тільки вчора я прочитав про створення при управління лісового господарстві Громадської Ради. Хотілося б сказати, ну нарешті… Але знаючи те, що всі управління створюють такі при ради виключно під себе, у мене просто опустилися руки. Я здаюся. І мені шкода своїх земляків, які не розуміють масштабів трагедії.

Чи є вихід із ситуації? Читав, що днями на Рахівщині активісти вже навіть палити шини перед чиновницькими будівлями, протестуючи проти незаконних вирубок та браконьєрства. На жаль, тільки якщо громада згуртується і почне товкти пики лісовій мафії, тільки так можна зупинити беззаконня. Або ще один вихід – визнати, що ми не вміємо користуватися тим багатством, яким наділила нас природа і віддати наші ліси в концесію закордонним компаніям, які вміють навести лад, бо довели це у себе в Австрії, Німеччині чи Швейцарії.

Олександр Дудар, працівник лісового господарства з багаторічним стажем

До слова. Один з центральних телеканалів днями розповів про весь трагізм в лісовому господарстві Закарпаття

 

Читайте також: Що стало причиною руйнівного паводку на Рахівщині

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com