image

Напади на закарпатських лісівників та захист від Москаля

Сьогодні протягом цілого дня йшла атака на лісівників Закарпаття. Заступився за них лише голова ОДА Геннадій Москаль

Все почалося з міністра аграрної політики та продовольства Тараса Кутового, який під час представлення на уряді інтерактивної карти вирубок лісів, повідомив, що в Закарпатті незаконно вирубано 774 га лісів.
“По Закарпатській області фактично на базі цієї роботи ми визначили 871 ділянку фактичних суцільних вирубок лісів загальною площею 2112,49 га... Ми виділили зони нормативних полігонів рубок і встановили, якщо накласти на всі рубки, які існують в Закарпатській області, то виявили 530 незаконних рубок загальною площею 774 га”, — повідомив він.

Тарас Кутовий пояснив, що було здійснено космічне знімання лісотериторій Закарпатської області загальною площею 7881 кв. км, а точність зйомки — на рівні 10 соток.

Після цього в хід пішла прокуратура, яка повідомила, що нею було проаналізовано матеріали та документи, зібрані у межах розслідування кримінальних проваджень і встановлено, що більшу частину необробленої деревини державні лісогосподарські підприємства, за погодженням посадових осіб Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства, отримують внаслідок її вирубування під виглядом санітарних заходів.

Зокрема, як повідомив начальник відділу організації представництва прокуратури в суді та при виконанні судових рішень Іван Костів,  різниця недовиконаного плану зрубана під виглядом проведення санітарних рубок, а необроблена деревина реалізована по заниженим цінам зацікавленим суб’єктам господарювання, що зареєстровані на території Закарпатської області та в подальшому експортована даними суб’єктами господарювання вже як лісопродукція вищого сорту та пиломатеріалів.

Таким чином, з його слів, внаслідок використання даної схеми посадові особи державних лісогосподарських підприємств, Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства та посадові особи суб’єктів господарювання, експортери лісопродукції ухиляються від сплати податків, що лише за 2015 рік складає суму понад 3.4 млн. грн.

"Розслідування у даній категорії справ є надзвичайно складним та об’ємним, тому до його здійснення залучено також органи ДФС, поліції, СБУ, у межах кримінальних проваджень призначено відповідні судові експертизи", - повідомила прокуратура. 

Трошки пізніше прокуратура вже повідомила, що разом з СБУ виявила осіб, які підробляли ці документи, і серед них "син керівника одного з лісгоспів".

До нападок на лісівників сьогодні також долучилася екологічна служба, яка повідомила, що Мокрянське та Міжгірське лісомисливські господарства повинні сплатити штраф за порушення законів на суму понад 300 тисяч гривень. .

Як виявила Державна екологічна інспекція, у цьому держпідприємстві мала місце незаконна рубка дерев, а також несвоєчасне очищення місць рубок від залишків, значне пошкодження дерев лісових культур та порушення термінів заготівлі деревини.

"За ці порушення державні інспектори з охорони навколишнього середовища притягли до відповідальності загалом 60 посадовців лісгоспів, а загальна сума штрафу склала 7 072 гривні. Порахувала Держекрінспекція і нанесену шкоду, яку оцінила в розмірах 252,2 тисячі гривень для Мокрянського лісгоспу та 101,5 тисячу для Міжгірськго. Відповідні претензію надіслали до підприємств для добровільного відшкодування завданих збитків. Якщо ж їх проігнорують, справу вивчатиме уже суд", - пише Державна екологічна інспекція у Закарпатській області.

Наразі чиновники від Закарпатського управління лісо-мисливського господарства не коментували ці численні нападки, а от голова ОДА Геннадій Москаль за лісівників заступився і заявив, що вся відповідальність за незаконні рубки в Карпатах лежить на Міністерстві аграрної політики та продовольства.

 Геннадій Москаль закликав міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Кутового з’ясувати й надати громадськості деталі щодо незаконних рубок на Закарпатті.
"Якщо пан міністр повідомляє, що на Закарпатті за даними супутникового моніторингу виявлені 530 незаконних рубок на площі 774 гектари, то перше питання – коли саме були здійснені ці рубки? – зазначає голова Закарпатської ОДА. – Тому що на Закарпатті рубати ліс і вивозити за кордон було заборонено моїм розпорядженням ще до офіційного мораторію на експорт кругляка, який почав діяти з 1 листопада 2015 року. Наша область залишається єдиною в Україні, яка не вивозить за кордон навіть дозволену для експорту паливну деревину. Більш того, ми не пропускаємо за кордон вагони з так званими дровами і з інших областей, чим зменшуємо нещадну вирубку «паливної деревини» в решті регіонів України. І за це Держагентство лісових ресурсів України засипало нас судовими позовами.
Потім, цікаво все-таки дізнатися, яка картина з незаконними рубками в інших областях України, які ешелонами вивозять свій ліз за кордон, і зробити на підставі отриманих даних порівняльний аналіз. А головне те, що вся відповідальність за ситуацію з незаконними рубками на Закарпатті лежить персонально на міністрі АПК, тому що Держагентство лісових ресурсів, яке контролює держлісгоспи, напряму підпорядковується пану Кутовому. Усі наші звернення в Кабмін із проханням провести децентралізацію й повернути управління лісових ресурсів у підпорядкування облдержадміністрацій (як це було до правління Януковича) залишилися без відповіді.
До речі, в Кабміні досі немає визначеності, що робити з мораторієм на вивезення кругляка за кордон. Якщо заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська наполягає на скасуванні мораторію, бо «це вимагають наші партнери із СОТ» (при тому, що скасування мораторію неминуче потягне за собою багатократне збільшення вирубок лісу), а міністр аграрної політики та продовольства демонструє інтерактивну карту вирубок і розповідає про втрати для Карпат, то уряду потрібно самому визначитися й прийняти принципове рішення, куди рухатися далі", - цитує Москаля прес-служба ОДА.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com