image

Суд розглядає скаргу екологів на позитивний висновок Закарпатської ОДА щодо будівництва вітрових електростанцій на Боржаві

У Закарпатському окружному адміністративному суді 18 листопада впродовж більше 4,5 годин тривало перше засідання по суті справи за позовом ГО «Міжнародний інститут людини і глобалістики «Ноосфера» до департаменту екології і природних ресурсів Закарпатської ОДА щодо скасування його позитивного висновку по звіту з оцінки впливу на довкілля (ОВД) на скандальний проект будівництва крупної вітроелектростанції (ВЕС) на Боржавських полонинах.

Саме цей позитивний висновок уповноваженого підрозділу ОДА від 7 березня 2019 р. надав можливість центральній Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ) у м. Києві 19 вересня видати уже й дозвіл на будівництво ВЕС на Боржавських полонинах всупереч позиції регіонального органу ДАБІ у м. Ужгороді і того факту, що Інститутом «Ноосфера» було подано позовну заяву і на ДАБІ, а судом було відкрито відповідне провадження. Що ж не секрет, що нинішня влада сама визнає центральне ДАБІ однією з найкорумпованіших структур в Україні і не виключено, наш ще один судовий позов додасть до такої характеристики свої штрихи. Але повернемось до позитивного висновку департаменту екології і природних ресурсів ОДА, в положенні про який чорним по білому написано: «Забезпечення реалізації державної політики у сферах охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі та підземні води, атмосферне повітря, ліси, рослинний і тваринний світ та інші)».

Як виявилось принаймні у справі з проштовхуванням проекту ВЕС на Боржаві, все з точністю до навпаки! Інтереси держави щодо території Боржавських полонин грубо знехтувані саме департаментом екології і природних ресурсів у своєму висновку по звіту з ОВД. Натомість неприховано, з ігноруванням і порушеннями купи законів та міжнародно-правових актів, ратифікованих Україною, подекуди навіть у цинічних формах та під фіговим листям підрозділу «Екологічні умови провадження планованої діяльності» здійснено спробу захистити лише інтереси забудовника. Так і хочеться крикнути тим «фахівцям» департаменту, які творили цей висновок: «Захистіть хоча б інтереси держави Україна щодо Боржавських полонин, якщо ви не зважаєте на інтереси громад і громадянського суспільства!»

Чому ж така жорстка оцінка? Новий, європейського типу Закон «Про оцінку впливу на довкілля» вступив у дію лише наприкінці 2017 року. Він замінив собою недосконалий Закон «Про екологічну експертизу», який в умовах України був ще й неефективним. Крізь його сито легко просочувалась корупція, а страждали, в першу чергу, природа, довкілля і громади.

Новий же закон передбачає, що забудовник і уповноважений державний орган (департамент екології ОДА або ж профільне міністерство захисту довкілля) в усіх кроках і планах провадження планованої діяльності з впливом на довкілля діють прозоро і відкрито через загальнодоступний і офіційний веб-сайт враховують і реагують на всі зауваження громадськості, експертів і науковців обгрунтованими відповідями на всіх етапах проходження проекту планованої діяльності. Саме на забудовника законом покладено підготовку грунтовного, достовірного і об’єктивного звіту з ОВД щодо планованої діяльності із залученням високофахових інституцій та науковців, а на уповноважений орган влади – організацію і проведення громадського обговорення цього звіту та видача позитивного або негативного висновку з оцінки впливу на довкілля. Порядок проведення громадських слухань у процесі ОВД також унормовано, але окремою Постановою Уряду.

Відколи повідомлення про плановану діяльність щодо ВЕС на Боржаві з’явилось у 2018 році у ЗМІ, десятки наукових інституцій і екологічних і природоохоронних ГО та сотні любителів туризму й відпочинку у Карпатах по всій Україні забили на сполох і організувались у мережу «SAVE BORZHAVA». Коли ж на початку 2019 року на офіційному веб-сайті з’явився сам звіт з ОВД по ВЕС на Боржаві обсягом у майже 1800 сторінок (цей «рекорд», швидше за все, так ніхто і не подолає в Україні!), то екологічна і природоохоронна громадськість сприйняли цей звіт як виклик здоровому глузду та реальну загрозу природнім цінностям Боржавських полонин і майбутньому громад, які проживають у цьому гірському субрегіоні Закарпаття.

І справа не стільки у роздутому до непристойних обсягів звіті, як у його змісті. Адже достовірних і обгрунтованих оцінок впливу на довкілля від будівництва і експлуатацій 34-х вітряків 150 метрової висоти на полонинському хребті за вимогами нового закону, на наш погляд і на переконання десятків наукових, експертних і громадських організацій України, у звіті з ОВД практично немає! Зате у звіті є повно лишньої, неекологічного змісту технічної інформації, компіляцій, передруків, недостовірних або ж підтасованих даних, які не мають жодного відношення до реальної природи Боржавських полонин та її збереження. Про всі ці неподобства громадськість направила забудовнику і департаменту ОДА сотні запитань і зауважень загальним обсягом понад 800 сторінок. На переважну більшість цих реагувань, окрім їх фіксації на веб-сайті, обгрунтованих відповідей чи відхилень не отримано, як того вимагає новий закон про ОВД. Громадські слухання по звіту з ОВД у Воловці, Березниках, Неліпині, Дусині і Тибаві, організовувані департаментом, також пройшли з порушеннями законодавства. Як при чисельних порушеннях у звіті з ОВД власне закону про ОВД – з прогнозованими і очевидними порушеннями десятків інших природоохоронних законів та міжнародних зобов’язань України щодо збереження природи і гірських ландшафтів Карпат при планованих будівництві і експлуатації ВЕС на Боржавських полонинах – департамент екології ОДА зважився на позитивний висновок по звіту з ОВД, тепер уже встановлюватиме в деталях суд.

На його першому засіданні по суті справи впродовж більше 4 годин тривало заслуховування чотирьох свідків, на стороні Позивача, які самі зголосились до участі у справі захисту Боржавських полонин. Всі залучені свідки – досвідчені науковці, кандидати наук і кваліфіковані експерти з наукових установ міст Києва та Львова, які безпосередньо брали участь у наукових дослідженнях саме на Полонині Боржава з проблем вивчення популяцій червонокнижних і рідкісних та зникаючих видів рослин, сезонних міграцій тут 44 видів птахів, що багатьма тисячами особин щороку перелітають через Боржавські полонини на висоті вітрогенераторних установок. Йшлося і про результати досліджень особливо цінних грунтів на Боржавських полонинах. Про все це у звіті з ОВД інформація відсутня, неповна або недостовірна чи перекручена, що є грубим порушенням Закону про ОВД. І така ж позиція забудовника трансформована і у висновки департаменту ОДА.

Усі свідки – ще й ініціативні учасники громадських слухань по Звіту з ОВД й надавали свої письмові зауваження, але не отримали на них жодної і обгрунтованої відповіді, як того вимагає закон. Їм не давали можливості і до виступу на громадських слуханнях у січні-лютому 2019 р., хоч вони і приїхали здалеку . А їх особливо цінна інформація просто проігнорована у висновку департаменту ОДА! В наступних судових засіданнях таких прикладів буде доведено десятки!

На завершення цієї короткої статті зауважимо, що Інститут «Ноосфера», як Позивач у цій судовій справі, є лише однією з багатьох наукових і громадських організацій України, які ніколи не змиряться навіть із самою ідеєю знищення Боржавських полонин гігантськими вітряками, а не те щоб допустити реалізації цього згубного проекту, просування якого відбувається з чисельними порушеннями законів.

Олег Лукша, Оксана Станкевич-Волосянчук – співголови коаліційного об’єднання ГО і науковців «Форум екологічного порятунку Закарпаття»

Читайте також Екологи та вчені вважають злочином знищення Боржавських полонин на Закарпатті гігантськими вітряками

 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com