image

Ужгород покритий пилом

Розман: Запиленість Ужгорода просто зашкалює

Напевно ужгородці помітили, що місто фактично вкрите пилом. Автовласники виїжджають з автомийки, а вже через годину лобове скло вкрите шаром пилу. Пил всюди. Найбільше його в центрі міста. Він проникає в помешкання та офіси. Навіть не через відкриті вікна, а через невеличкі шпарини. 

Вкотре нагадую, що у нас 70% днів у році стоїть штиль і власне через розташування Ужгорода в "непровітрюваній" місцині, робить його одним із екологічно найбрудніших міст України. А тепер ще додайте різкий ріст автомобілів, які масово ввозяться з-за кордону. Здебільшого - старих. 

Пояснення запиленості можна пояснити тим, що Ужгород перетворився на один великий будівельний майданчик. особливо це відчутно в мікрорайоні "Боздош". Вантажівки з "Боздошу" їдуть з брудними колесами через все місто. Зрештою, бруд повсюди. Значна частина доріг не покрита асфальтом. 

Натомість, ще не проросли природні фільтри повітря - немає зелені. Але, здається, навіть тоді, коли дерева зазеленіють, вони не зможуть профільтрувати весь той пиловий бруд, який наразі осідає в місті. З сумом можна констатувати - зелені в місті стає все менше. Забудовники намагаються "вліпити" якусь архітектурно убогу п'ятиповерхівку на найменшому клаптику зеленої зони. 

Дивно те, що при такій запиленості влада навіть не проводить якісь превентивні інформаційні заходи. У нормальних країнах мешканців вже би попередили про перевищення концентрації пилу та шкідливих елементів у повітрі і порадили менше виходити з дому, а тим, хто вийшов, одягати хоча б марлеві маски. 

Пил приносить шкоду. І мова не про те, що масово псуються комп'ютери та інша техніка. Мова про здоров'я. Наразі в місті розмір пилу явно перевищує 10-15 мкм і саме такий пил, осідаючи у верхніх дихальних шляхах і спричиняє навіть запальні процеси. А при потраплянні такого пилу у легені відбувається ущільнення легеневої тканини і виникнення пневмоконіозу. А тепер уявіть собі, що це не звичайний побутовий кварцовий пил, а пил з хімічними елементами від автомобільних та промислових викидів. Це реальна небезпека для здоров'я та життя людей.

Що можна з цим зробити? По-перше, дійсно виходьте менше у запилені місця. Якщо потрапили у таке місце, то хоча б прикривайте рот, або не соромтеся вдягати марлеву маску. Не намагайтеся відкривати вікна, щоб провітрити кімнати, бо наразі робите лише гірше. Пийте побільше рідини. 

Ну і давайте таки вимагати від інертної влади Ужгорода, якось навести порядок в місті. Потрібно контролювати в'їзд в місто вантажівок і не пропускати їх з брудними колесами хоча б в центральну частину міста. А головне: влада повинна направити всі комунальні засоби на чищення вулиць та тротуарів. Їх потрібно мити. І бажано - хоча б двічі на день. Вимиті вулиці та тротуари - це наразі єдиний дієвий захід безпеки у боротьбі з пилом.

Генріх Розман, еколог

Читайте також:  Закарпаття задихається: чому потрібен контроль над ввезенням старих автомобілів

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com