image

Ужгородці - не африканці. Від целофанових пакетів не відмовляються

Понад 20 тисяч поліетиленових пакетів ужгородці беруть у супермаркетах та ринках міста щоденно

У цілому в Україні щорічно об'єм використання поліетиленових пакетів становить 3,5 млн. тонн. При цьому поліетиленовий пакет використовується в середньому 20 хвилин, щоб донести продукти додому. А потім він викидається. У кращому випадку у смітник. А потім також у кращому випадку вивозиться на сміттєзвалище. Загалом поліетилен "утилізується" в природі понад 300 років. 

Напевно, всім знайоме явище, коли після повеней вздовж річки на кущах та деревах висять тисячі целофанових пакетів. 

f0de6c716b18

Весь світ відмовляється від використання поліетиленових пакетів. Нещодавно від них відмовилася африканська Кенія. Там супермаркет, який видає поліетиленові пакети покупцям, може заплатити за це штраф... 38 тисяч доларів. 

До речі, ще у 2012 році в Україні був законопроект про заборону використання поліетиленових пакетів місткістю до 20 літрів. Тобто, таких, які видаються у супермаркетах. Однак лобісти від виробників поліетиленової продукції цей закон "зарубали". Вони переконували, що для виробництва паперових пакетів потрібне інше обладнання, а воно дороге. По-друге, ефективність законопроекту мізерна, бо супермаркети просто будуть видавати пакети місткістю 20,5 літра, щоб обійти закон. По-третє, ще не відомо, що більше принесе шкоди природі - тривале перегнивання поліетилену, чи вирубування дерев для виробництва паперових пакетів.

А от екологи також не були задоволені законопроектом і переконували владу, що від 2015 року повністю заборонити використання поліетиленових пакетів, а до того часу ввести додатковий екологічний податок для супермаркетів, які їх видають.

Тим не менше, весь цивілізований світ усвідомив шкоду від поліетилену довкіллю і рано чи пізно Україні прийдеться вводити заборону на пакети. Як спонукати владу це зробити чим скоріше? Варіантів мало. До прикладу, у 2016 році була зареєстрована петиція про заборону поліетиленових пакетів на сайті Чернігівської міськради. Дуже швидко було зібрано 336 підписів при необхідних 250. Однак у юридичному відділі мерії повідомили, що заборона використання пакетів не є в межах компетенції влади міста, тому петицію передали до парламенту.

Якщо б подібні ініціативи з петиціями були в більшості міст України, то парламент мав би якось реагувати. До речі, в Ужгороді також варто подати таку петицію. Ужгородці дбають про довкілля і переймаються проблемами екології. З поліетиленом потрібно якось боротися. 

Генріх Розман, еколог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com