image

Як не змарнувати ресурсноцінні компоненти ТПВ, яке скопичується в Ужгороді, вирішували в Ужгороді

6 березня, у стінах Ужгородської міської ради за ініціативи ГО «ЕКОСФЕРА» та Агентства місцевого розвитку та інформаційних ресурсів «Європоліс» відбулася перша фахова дискусія на тему «Проблеми поводження з ТПВ у м. Ужгороді. Що далі?».

Участь у цьому заході взяли міський голова Богдан Андріїв, заступник міського голови Василь Гомонай, представники управління освіти та управління ЖКГ Ужгородської міської ради, ТОВ «АВЕ-Ужгород», представники Ужгородської РДА, профільних державних структур та інших зацікавлених сторін.

Мова йшла про стратегію і тактику вирішення однієї з важливих проблем у місті Ужгороді – проблеми поводження з відходами, зокрема їх утилізації. Нагадаємо, що сьогодні діє норма ЗУ «Про відходи», яка забороняє захоронювати попередньо невідсортоване сміття. На жаль досі жоден орган місцевого самоврядування в Україні, за окремими рідкісними винятками, не готовий виконати цю норму. Ужгород зокрема. Однак у січні 2019 року Ужгородська міська рада своїм рішенням затвердила Стратегію розвитку міста Ужгорода до 2030 року. У цьому документі чітко визначена окрема операційна ціль та завдання, які повинні бути досягнуті до 2030 року: 1) забезпечити збір відсортованої вторсировини до 50 % від об’ємів продукованих ТПВ; та 2) запровадити систему збору «зелених» відходів та вологої фракції ТПВ з подальшою утилізацією для компостування і виробництва біогазу. До цих завдань відповідно розроблені й затверджені чіткі індикатори.

2

Операційні завдання щодо поводження з відходами у м. Ужгороді та індикатори їх досягнення

Зараз Ужгородська міська рада розпочала процес розробки операційного плану реалізації Стратегії розвитку міста Ужгорода до 2030 року. Це означає, що для досягнення заявлених у Стратегії завдань і цілей повинні з’явитись міські програми, підкріплені фінансовими гарантіями.

Саме про те, якими повинні бути ці програми – їхня кількість, зміст, масштабність, цільова аудиторія, приблизні обсяги фінансування, можливе партнерство, роль кожного з партнерів та принципову позицію Ужгородської міської ради – говорили на круглому столі.

Позицію Ужгородської міської ради висловили міський голова Богдан Андріїв та заступник міського голови Василь Гомонай. Вони відзначили, що на сьогодні громада Ужгорода демонструє низьку свідомість щодо поводження з ТПВ, які самі ж і продукують. Дуже невелика частина громадян активно включаються в нові ініціативи, більшості або байдуже, або ж люди відверто проти своєї власної участі у дотриманні правил з благоустрою. Щодня точаться суперечки з ОСББ щодо того, на чиїй території будуть розміщені майданчики для контейнерів, зокрема й для селективного збору сміття. З одного боку мешканці зазначають, що таких майданчиків та контейнерів не вистачає, а з іншого – ворогують між собою та з владою, не дозволяючи облаштувати такі майданчики на власній прибудинковій території.

«У нас навіть існує спеціальна програма для ОСББ, які сортують сміття, - розповідає директор ТОВ «АВЕ-Ужгород» Наталія Якубик. - З такими ОСББ ми укладаємо спеціальні угоди на вивіз сміття. Тариф для них є нижчим, ніж для інших споживачів. Але поки-що бажаючих виявилось небагато».

Однак у міській владі більше сподіваються на законодавчі зміни, які дозволять легше вирішувати проблему з ТПВ.

«Не варто чекати коли нарешті у Верховній Раді приймуть дуже потрібний пакет нових законів щодо сталого управління відходами. Ми вже зараз можемо суттєво покращити ситуацію у місті, тому повинні рухатись вперед , запроваджуючи європейські практики у сфері поводження з ТПВ. Ці заходи не потребують ні нового законодавства, ні капітальних інвестицій», – каже експерт-еколог ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук, і додає: «Ми можемо досягти поставлених цілей невеликими коштами працюючи з громадою міста. Але для цього потрібна політична воля».

3

Загальна схема вдосконалення системи селективного збору ТПВ у м. Ужгороді

«Щоб вдосконалити систему селективного збору сміття від мешканців міста, нам потрібні нові інструменти, сучасні методи взаємодії та мотиваційні заходи», – стверджує проектний менеджер Агенства «Європоліс» Євгеній Лукша. «Це потребує створення вибору стандартних технологій, пропозиції стандартних рішень і вигоди від співпраці мешканців та оператора зі збору ТПВ, а також відповідального ставлення споживачів та безпечної з точки зору довкілля утилізації ТПВ. Нові технічні рішення, фінансування, громадське схвалення та політична воля є обов’язковими складовими формули успіху», – додає він.

«Зміна стереотипів поведінки досягається не за один день. Але системна робота, передусім у дитячих садочках та школах, дозволить нам вже через 7-10 років виховати якісно інше покоління мешканців міста. Тому освітньо-інформаційна робота є дуже важливою. Громадські організації у цьому процесі є дуже якісними партнерами, але все-таки домінуючу роль повинні відігравати міська влада", - зауважила виконавчий директор ГО «Екосфера» Катерина Станкевич-Коваль.

«Цим публічним обговорення проблеми поводження з ТПВ в Ужгороді ми фактично розпочинаємо реалізацію Стратегії розвитку міста Ужгорода до 2030 року. Зараз нам належить розробити операційний план і наповнити його якісними проектами, для реалізації яких буде вишукуватись фінансування. – підсумував директор Агенства «Європоліс» Олег Лукша. - Вже зараз стає зрозуміло, що для виконання двох невеликих але дуже важливих для міста операційних завдань, необхідно розробити десяток проектів, які можуть бути об’єднані в одну міську програму".

Реалізація ініціативи «Ужгород – нуль відходів» відбувається за підтримки Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” від Інституту “Республіка” та Національного Демократичного Інституту
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com