image

Закарпаття задихається: Чому потрібен контроль над ввезенням старих автомобілів

Наш постійний автор еколог Генріх Розман пояснює, чому закарпатці повинні прагнути контролю над ввезенням старих автомобілів і введення транзитної екологічної сплати

Після публікації матеріалу щодо «пересічників» я нажив чимало ворогів. Дивно тільки те, що мало хто з опонентів зважав на моє акцентування щодо бюджетоутворюючих питань у цій статті, а образа була через екологічні зауваження. Мені прямо вказували, що деякі старі іномарки, які ввозяться «пересічниками», менш екологічно шкідливі за нові вітчизняні автомобілі. Тобто, проблема переводилася в крайнощі та емоції.

Спробую пояснити власне автомобільні екологічні питання мовою цифр, щоб закарпатці глибше зрозуміли проблему.

Нас називають зеленою областю з чистим повітрям. Називають, опираючись на старі штампи. Вперше ці штампи можна було спростовувати ще у 70-80-х роках, коли після введення в експлуатацію промислових гігантів в Ужгороді різко погіршився стан повітря. Окрім того, вже тоді кількість автомобілів в області різко зросла і ленінградські вчені навіть пропонували ввести в Ужгороді тролейбуси. Тоді це питання не було вирішено через початок кризи «розвинутого соціалізму».

Згодом, у 2008 році обласний центр Закарпаття потрапив до списку українських міст з підвищеним коефіцієнтом забрудненості повітря. А вже через три роки Ужгород посів ганебне друге місце за забрудненістю повітря в Україні. Більш забруднене повітря мав лише Маріуполь. Ми били на сполох: повітря переповнене формальдегідом, оксидом азоту, діоксидом вуглецю, тобто, небезпечними речовинами, які невідчутні на запах, зате викликають хвороби верхніх дихальних шляхів та онкологічні захворювання.

Саме у 2011 році середньорічні показники в Ужгороді перевищують гранично допустимі концентрації (ГДК) у 5,3 разу.   Можливо, хтось вважає, що ці дані зафіксовані неналежним чином, то будьте певні – все занадто серйозно. Регулярні спостереження за забрудненням атмосферного повітря в Ужгороді здійснюють на двох стаціонарних базових постах і вимірюють повітря чотири рази на добу. Лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря, якій підконтрольні ці пости, забезпечена сучасними приладами і покази достовірні. Забігаючи наперед скажу: найгірші показники із забрудненням повітря в Ужгороді були в районі кар’єру на Радванці. Тобто, в місці, де багато ужгородців рятуються від спеки.

У наступні роки ситуація трошки покращилася, але не через те, що хтось в нашій області вжив якогось адміністративних заходів. Наразі все залежить від погоди. При засушливій погоді показники забрудненості піднімаються. Фактор забруднення, який не можна вирішити — це фізико-географічне розташування міста. У нас штиль 70 % днів у році. А це означає дуже слабкий виніс речовин-забруднювачів.  

А тепер про те, якої шкоди повітрю приносять власне автомобілі. Не просто суттєвої, а домінуючої. Саме викиди від транспорту складають в середньому близько 80% від загальних викидів шкідливих речовин у повітря. З 2012 року ця частка росте. Стаціонарні забрудники (заводи) повітрю в Ужгороді не шкодять лише з тієї причини, що у нас промисловість як зупинилася на початку 90-х, так і не відродилася. І якщо у Маріуполі брудне повітря саме через стаціонари, то у нас через автомобілі. А тепер просто уявіть собі, що наші автомобілі забруднюють повітря майже так, як всі промислові гіганти Маріуполя.

Ще донедавна в Закарпатті викидалося за рік в повітря близько 70 тисяч тонн шкідливих речовин. Уявили цифру? Так от, після початку масового ввезення старих автомобілів із-за кордону ці викиди починають рости. На жаль, на мій Ужгород припадає понад 30% всіх шкідливих викидів у області.

Ми також помітили свого часу різкий ріст викидів формальдегідів після того, як приватні автомобілісти почали перелаштовувати автомобілі з бензинових на метанові. Формальдегід викидує саме газ метан.

На забруднення повітря суттєво впливає і якість доріг. Кожна яма — це додатковий фактор, адже при гальмуванні та набору швидкості викидається чимало шкідливих речовин. У нас часто власники приватних будинків самовільно облаштовують «лежачі поліцейські» перед своїми будинками. Таким чином, вирішуючи одну проблему, вони наражаються на іншу.

У Європі чітко розуміють, що саме збереження екології є пріоритетним питанням. Держави Європи надають компенсації тим, хто купує електромобілі. Там також вживають багато заходів щодо екологічної безпеки транспорту. Наприклад узаконенням норм ЄВРО-5 зі встановленням каталізаторів, які доспалюють шкідливі речовини у автівці. Відтак викиди стають на 80—90 % меншими.  Екологічні спеціальні інспекції в країнах Європи періодично перевіряють, чи дотримуються екологічні норми. Якщо ні, то на власників автотранспорту накладають штрафи і заборону експлуатації. У минулому матеріалі я намагався пояснити, що саме від таких автомобілів європейці намагаються позбутися, тому ціни на них мізерні. У нас ніхто не хоче займатися екологічним контролем автомобілів і законодавство не передбачає обмежень, тому наші громадяни радо масово купують у Європі старі автомобілі і завозять ці екологічні бомби в Закарпаття.  Щоправда, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів" щодо колісних транспортних засобів" №5177 від 8.08.2012 р. поетапно впроваджується посилення вимог до екологічних параметрів транспортних засобів при ввезенні в Україну…не нижче рівня "ЄВРО-5" - з 1 січня 2016 року; не нижче рівня "ЄВРО-6" - з 1 січня 2018 року. Але це мова не йде про автомобілі, які мають закордонну реєстрацію без подальшої реєстрації в Україні. Тобто, «пересічників» це не стосується.

На жаль, проблема є, але немає її актуального розуміння та намагання вирішити. Пригадується, коли деякі області вводили так звані зелені екологічні квитки для автомобілістів. Це трошки наповнювало бюджет і дало змогу покращити фінансування вирішення екологічним проблем.

Наразі влада Закарпаття починає усвідомлювати, що ми є транзитною областю, через яку проїжджає щоденно тисячі автомобілів за кордон. Але ми так і не можемо ввести транзитну екологічну плату, бо це суперечить певним пунктам українського законодавства. А тим часом від викидів шкідливих речовин різко росте захворюваність закарпатців на онкологічні хвороби та хвороби дихальних шляхів. А ми все ввозимо та ввозимо старі автомобілі з Європи і обурюємося, що хтось намагається цьому перешкоджати. Тому, шановні "пересічники", коли ви ображаєтеся на мої зауваження щодо необхідності введення контролю над ввезенням старих автомобілів з Європи, до зробіть для себе спочатку висновок: вам більше потрібен дешевий автомобіль, чи вам цінніше таки ваше здоров'я та здоров'я ваших дітей.

До речі, частково екологічну проблему можна буде вирішити після поновлення обов’язкового техогляду автомобілів. Але це вже інша тема, про яку я, з вашої ласки, розповім згодом.

Генріх Розман, еколог, Ужгород

Читайте також:

Паводок - це кара закарпатцям за хамське відношення до природи

Петардовий жах для домашніх улюбленців

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com