image

Школа позаду. Куди далі?

Наближаються випускні іспити, і вашій дитині потрібно прийняти непросте рішення: чим він буде займатися в житті? Куди поступати? Допоможіть йому зробити правильний вибір.

До повноліття відповідальність за дитину несуть батьки. Але не варто перегинати палицю, визначаючи, чим він буде займатися далі. І тим паче не намагайтеся втілити в ньому свої власні мрії та бажання.

Добре, якщо син чи донька можуть чітко сформулювати, чим хочуть займатися після закінчення школи. Але, скоріше за все, ці плани будуть доволі неконкретні та розмиті: «Хочу стати банкіром, але математику не люблю, а взагалі мені подобаються тварини, так що ветеринар – теж хороший варіант». Тим не менше, дитина вже приблизно уявляє, що її цікавить в житті, і знає, які речі в нього добре виходять. Ваша задача – допомогти зібрати йому інформацію про можливу професію та разом вирішувати, що буде основною діяльністю, яка приносить прибуток, а які плани можна віднести до хобі.

Щоб допомогти випускнику визначитися з професією, потрібно визначити його схильності та тип мислення. Тільки не довіряйте безкоштовним онлайн-тестам, вони некоректні та базуються на банальних речах. А ось вирішити професійні психологічні тести та обговорити їх з фахівцем корисно. Причому варто зробити це разом з дитиною, а не замість нього.

Розподіл на технарів та гуманітаріїв широко відомий, але це приблизний та грубий поділ: є більш тонкий розподіл, в тому числі - по типу мислення, по психотипу і т.д. Саме тому варто виявити особливості вашої дитини в першу чергу.

Фінансова сторона майбутньої професії, її потреба на ринку, перспективність важливі, але не являються єдиним визначальним фактором. Тому поясніть дитині, що не варто обирати життєвий шлях, виходячи лише з кількості грошей, які можна заробити. Адже на перших порах новачкам платять однаково не багато, а прорватися у «Вишу лігу», займаючись не улюбленою справою практично нереально. Дорослішая, людина ризикую застрягнути внизу кар’єрних сходів на не улюбленій роботі.

Не рекомендую орієнтуватися на те, які професії сьогодні модні. Мода мінлива, окрім того, більша кількість молодих фахівців однакового профілю створює нездорову конкуренцію на ринку.

Сфокусуйтеся на більш вузькій сфері чи спеціальності. Наприклад, не просто «економіка», а галузевим нахилом, що надасть переваги вашій дитині при отриманні роботи.

В ідеалі батьки повинні потурбуватися, щоб дитина почала визначати свої інтереси, навички та уміння якомога раніше. Секції, гуртки, факультативи із обраної сфери діяльності будуть доречні. По-перше, вони нададуть уявлення про те, чим потрібно буде займатися, та допоможуть вирішити, чи варто цьому присвячувати життя. По-друге, до моменту закінчення школи у дитини буде напрацьований досвід, що надасть йому впевненості в своїх силах. Не біда, якщо в ході занять прийшло усвідомлення, що дана діяльність –не те, що вам потрібно. Завжди можна змінити орієнтири та почати освоювати щось нове.

Коли у дитини є хатні обов’язки – догляд за хатніми тваринами, допомога молодшому брату або сестричці, прибирання – це добре. Така ситуація виховує відповідальність та звичку турбуватися про інших. Характер формується, коли дитина дає слово та тримає його, і перед усім це актуально по відношенню до самого себе. Якщо він вміє робити вибір та нести за нього відповідальність, йому простіше буде з вибором професії.

Матеріал підготувала практичний психолог Ольга Сергіївна Чепур.

Читайте також психологічні поради від Ольги Чепур:  Як підготуватися до здачі ЗНО.

Документація МОН "Календарний план підготовки та проведення ЗНО-2019"
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com