image

Як навчити дитину слухатися батьків

Коштувало сказати синові: «Перед сном прибирай іграшки», і він почав щовечора справно складати їх в коробку? Та це справжнє диво! Частіше буває зовсім не так: доводиться багато разів говорити одне й те ж на всі лади. Є кілька причин, чому діти нас не розуміють, і сім способів говорити так, щоб вони прислухалися до нас.

Причини нерозуміння

Діти взагалі влаштовані інакше, ніж дорослі. І через цю «інакшості» вони дійсно часто не розуміють нас. Або розуміють, але зовсім не так, і бачать зовсім не те, що ми мали на увазі. Бувало, скажеш доньці чи сину: «Прибери у своїй кімнаті», дитина трудиться, прибирає і начебто намагається, а в результаті ви виявляєте все той же мотлох і сміття, тільки переставлені в іншому порядку. З вашої точки зору, це неподобство. З дитячою - повний порядок, тому що цінні (красиві!) І потрібні речі нерозумно засовувати куди подалі.

 

 

Те ж саме відбувається, коли ми про щось попереджаємо, або про щось просимо або в чомусь намагаємося переконати дітей. Дитяче мислення конкретно і практично. До високих абстрактних істин воно доростає до середніх, а частіше - до старших класів. Тому загальні міркування, як правило, не зачіпають їх. А нотації і повчання взагалі викликають позіхання.

Думається, що розумні діти підтакують нам з найгуманніших міркувань: батьки намагаються - і так не хочеться їх засмучувати.

Що ж робити? Говоріть з дітьми їхньою мовою, і вони чудово зрозуміють, від чого ви хочете їх застерегти.

1. Пояснюйте наочно і образно

Щоб дитина як слід запам'ятав що-небудь, йому мало почути. Вона повиненна:

- Побачити

- Відчути

- Сприйняти через органи чуття і емоційно (до слова сказати, наша підсвідомість працює так само, як для нього рідна мова - образи і почуття)

Отже, хочете, щоб дитина вас зрозуміла, по-справжньому зрозуміла, - створіть образ і задійте його органи чуття. Образ корисніше, ніж довгі промови і слова, не тільки для маленьких дітей, а й для старших. Він прямим ходом йде в підсвідомість, а що туди потрапило - ніколи не пропаде.

2. Грайте

Гра - кращий спосіб донести до дитини потрібні відомості. Причому так, щоб вони міцно закріпилися в його пам'яті і в потрібний момент «виринули» звідти.

Поки дитина маленька, всі «уроки безпеки» повинні проходити в ігровій формі. Втім, і старші діти засвоюють важливі поняття краще, якщо ненав'язливо, «граючись» пояснювати їм. Чому? Тому що грати для дітей так само природно, як ходити і дихати.

Коли граєте, будь-які поради сприймаються зовсім інакше, без внутрішнього протесту, тому що ви на рівних, ви партнери, ви співучасники та друзі.

3. Розповідайте казки

Один з кращих способів щось донести до дитини - розповісти казки, де в такі ситуації потрапляють милі персонажі, яких дитина, може бути, несвідомо співвідносить із собою.

4. Уроки між справою

Згадайте ненависний предмет перед іспитом і те, як швидко і благополучно ви його забули, як тільки здали. Тут те ж саме. Те, що набридло і з-під палиці, - засвоюється з працею. Винен той самий внутрішній протест!

 

 

Уроки безпеки теж найкраще проводити:

- Ненастирливо

- Викликаючи цікавість і бажання дізнатися

- Цікаво - чим цікавіше будуть ваші уроки, тим більше гарантія, що дитина засвоїть їх на «відмінно»

Головний принцип навчання - вчити так, щоб дитина захотіла вчитися, а тобто - зацікавити її.

Посадити дитину і прочитати йому лекцію - це можливо. Неможливо змусити його слухати це цілу годину. Якщо ви почали говорити, говорити, говорити і бачите, що очі він підняв до стелі, рукою підпер голову, голову схилив вбік, ворушить губами, смикає ногою або щось малює, - можете бути впевнені, він вже давно не в цій кімнаті, не з вами.

Лекції можна читати, якщо ви:

- Хороший оратор і володієте даром переконання

- Відчуваєте невщухаючий інтерес дитини

Лекція навіть дорослими засвоюється і відкладається в довгу пам'ять відсотків на п'ять. Так що говоріть чітко, коротко і образно.

5. Покажіть, як треба робити правильно

Якщо ви хочете дати дитині рости і розвиватися, вам доведеться навчитися протистояти громадській думці. Трафаретами, звичкам, правилам давньою давності, думку якихось перехожих, яким до всього є діло.

Легше погодитися з криками з підворіття, а краще - думати своєю головою. Але думати доведеться або заздалегідь, або про наслідки. До речі, і дитині теж не завадить вчитися спочатку думати, а потім робити (лазити, стрибати, бігати, скакати ...).

6. Підступне «ні»

Про підступність «не можна» багато батьків вже знають. З «ні» і «не ...» справи ще гірше. Ну не хоче наша підсвідомість його сприймати!

Будь-яку заборону наша психіка зустрічає в багнети. І щоб послухатися і прислухатися (а тим більше засвоїти), доводиться зробити зусилля, переступити через своє власне «не хочу - не буду».

 

 

Згадайте, як ви самі злилися на заборони в сім'ї або на роботі. А дітям таке зусилля зробити ще важче (хоча б тому, що вони - народ волелюбний). Ось і виходить: ми говоримо «Ні! Не можна! », А дитина почути нас не готова,ми говоримо «не роби», а йому чується «роби, і якнайшвидше ...».

З риторичними питаннями відбувається чомусь те ж саме: і дітей, і навіть вашу підсвідомість вони скоріше дратують, тому що на них не потрібно відповіді. Особливо зляться підлітки, коли з-під вашого питання визирає щось єхидне і заборонне типу «Я тобі українською мовою кажу: до яких пір ...?!».

Що з цього випливає?

- Намагайтеся будувати фрази так, щоб обійтися без «не», «ні» і «не можна»

- Уникайте риторичних питань (особливо коли у вас поганий настрій)

- Будьте обережно-тактовні зі злегка іронічними натяками, це дуже часто виглядає як варіант отакого витонченого підколювання, особливо підлітків (вони і так не впевнені в собі)

- А якщо вам все-таки доводиться говорити «ні», підсолодіть пігулку

- Отже, ваша мова повинна бути позитивна і конкретна, добра, але не іронічна

7. Повторюйте по-різному

Будь-яка нова інформація надходить в короткочасну пам'ять. Там вона зберігається приблизно дні три, а потім або стирається, або переходить в пам'ять довготривалу, тобто запам'ятається надовго.

Інформація переходить в довготривалу пам'ять:

- Коли інформація яскрава, емоційна

- Коли людина повторює її, повертається до неї. Цим він ніби говорить мозку: мені в пригоді, це важливо, пам'ятай!

В ідеалі має бути так: освоїв новий матеріал, потім - повторювати: через три дні, через тиждень - через місяць. І повторення повинне проходити різними способами: так цікавіше! Про одне й те ж - по-різному.

Послідовно, поступово поглиблюючи і повертаючись до пройденого, треба говорити і про прості і про більш складні речі. Дитина росте, але правила не змінюються. Вони лише доповнюються і розширюються, з'являться нові підпункти, нові повороти, але суть одна.

Поради з книги дитячих психологів, мами і дочки Зоряни та Ніни Некрасових «Без небезпеки: від народження до школи».

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com