image

10 історичних загадок, які вдалося розгадати вченим

Тисячоліття історії залишили нам багато таємниць, над якими досі б'ються вчені. Частину з них сучасній науці вдалося вирішити завдяки новим технологіям.

Зникла цивілізація Наска

c317d6bf04c2a92840ad64f9f08d7ad7--line-tattoos-nazca-lines

Народ Наска став відомим завдяки величезним загадковим малюнкам, нанесеним на поверхню пустелі в Перу. Висловлювалися думки про їхнє позаземне походження, поки вчені не встановили, що Наска використовували свої геогліфи, щоб спілкуватися з богами, пересуваючись по контуру малюнка.

Не менш таємничим вважалося і зникнення народу. Лише недавно вчені з Кембриджського університету довели, що цивілізацію згубила вирубка унікальних дерев уаранго, яка спричинила за собою посуху.

Підземний секрет голів з острова Пасхи

AhuTongariki

За розгадку таємниць острова Пасхи і його кам'яних «жителів» моаї варто дякувати норвезькому мандрівнику Туру Хеєрдалу. Саме він організував експедицію, яка поклала початок вивченню острова.

Він же провів перші розкопки, під час яких виявилося, що голови моаї насправді статуї. Деякі з них мають 7-метрові тулуби. Тур Хеєрдал провів ряд експериментів і довів, що древнім людям було цілком під силу створити ці статуї самотужки. Результати дослідження острова мандрівник відбив у книзі «Аку-Аку».

Кладовище китів в Чилі

VadialHitan-Dolina-kitov-v-Egipte

У чилійській пустелі Атакама було знайдено величезне кладовище китів. Вчені довго ламали голову над тим, що спричинило таке масове викидання гігантів на берег. Пізніше з'ясувалося, що останки належать кільком часовим проміжкам, перший з яких стався близько 20 тис. років тому, а смерть тварин спричинило цвітіння токсичних водоростей.

Перший комп'ютер греків

800px-Antikythera_model_front_panel_Mogi_Vicentini_2007

Антикітерський механізм називають першим комп'ютером у світі. Його знайшли на кораблі, що затонув блиько 80-50 рр. до н. е., пролежавши на морському дні дві тисячі років. Дерев'яний каркас не зберігся, а металеві деталі піддалися корозії.

Тільки сьогодні вчені змогли відновити модель механізму і його призначення - це навігаційний прилад. Дивно, що такий складний механізм міг існувати в той час. Наступний подібний винахід побачив світ лише через тисячоліття.

Втрачена армія Камбіса II

У 524 році до н. е. армія царя  Камбіса II здійснила військовий похід на ефіопів. 50-тисячне військо цар відправив завойовувати оазиси, але всі воїни безслідно зникли, через що ця подія стала вважатися легендою.

І тільки нещодавно італійські вчені Анджело і Альфредо Кастільйоні змогли знайти останки армії персидського царя Камбіса II. Знаменитий похід не був легендою, а воїни не випарувалися, а загинули у піщаній бурі.

Голова Бошема

Сучасні технології зробили крок так далеко, що вченим тепер вдається ідентифікувати найбільш спірні знахідки. Так сталося і з « головою Бошема», яка була знайдена в однойменному окрузі Чичестера (Англія) і дві сотні років залишалася безіменною через поганий стан.

Лазерне сканування допомогло визначити, що 170-кілограмова голова належала статуї імператора Траяна. Зараз вважається, що статуя вітала мандрівників в гавані Чичестера, а сама голова визнана однією з головних реліквій періоду римської Британії.

Камені в Долині смерті

Sailing.stones.original.1636

Всі, хто бачив камені в Долині смерті в Каліфорнії, відчували холодок по шкірі. Дійсно, все виглядає так, ніби камені повільно повзуть.

До недавнього часу це явище не знаходило пояснення. Але вчений Ральф Лоренц зміг розгадати феномен: взимку навколо каменів утворюється оболонка з льоду, а коли вона відтає, камені ковзають поверхнею.

Зниклий екіпаж «Марії Целести»

Mary_Celeste_as_Amazon_in_1861

« Марія Целеста» - знаменитий корабель-привид, знайдений у 1872 році поблизу Азорських островів без екіпажу на борту і без будь-яких пошкоджень.

Нещодавно хімік Андреа Селла провела експеримент, який зміг пояснити феномен. На кораблі перебувало 1700 бочок спирту-сирцю, який став причиною «невидимого вибуху». Під час нього за хвилею вогню проходить хвиля холодного повітря, через що не виникає пожежі і не залишається сажі. А екіпаж міг покинути судно в паніці і загинути вже на шлюпці.

Давньоєгипетський вертоліт

Абідоські ієрогліфи в храмі Осіріса наробили чимало галасу. Усі побачили в них вертоліт, танк і навіть літак. Це викликало чимало теорій про таємні знання стародавніх єгиптян, передбачення майбутнього і навіть контакти з інопланетянами.

Вчені змогли відновити вихідні ієрогліфи і довести, що вони дійшли до нас у дещо зміненому стані. А вертоліт і іншу техніку ми бачимо через особливості мозку, яка дозволяє знаходити знайомі символи в безглуздому наборі ліній.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com