image

8 мутацій генів, які наділяють нас надможливостями

Вченим вдалося встановити, як гени впливають на деякі наші звички і особливості. Можливо, ви теж супергерой-мутант.

Більше 99% нашої генетичної інформації збігається з генетичною інформацією всіх інших жителів планети. Особливий інтерес викликає 1% що залишився. Тут приховуються специфічні варіації генів, які наділяють деяких з нас незвичайними якостями.

1. Флеш і ген ACTN3

Ген ACTN3 є у кожного з нас, але деякі його варіації сприяють виробленню білка альфа-актініну-31 ACTN. Цей білок впливає на роботу швидких м'язових волокон, які відповідають за швидкість скорочення м'язів, задіяних, наприклад, під час бігу.

У 18% людей взагалі відсутній цей білок, тому що вони успадкували дві дефектні копії гена ACTN3. На жаль, швидкісний біг не для них.

2. Агент Безсоння і ген hDEC2

Уявіть, як би було добре спати по чотири години на добу і при цьому висипатися. Але ж є люди, яким це дано. Лише недавно вченим вдалося з'ясувати причини схильності до нетривалого сну. Дослідники вважають, що ця надздібність обумовлена ​​специфічними мутаціями гена hDEC2.

Це означає, що здатність мало спати може передаватися у спадок. Вчені сподіваються коли-небудь навчитися нею керувати і таким чином допомагати людям ефективніше коригувати режим сну.

3. Супердегустатор і ген TAS2R38

Приблизно чверть населення Землі відчуває смак їжі гостріше, ніж всі інші. Причина такої делікатної, на думку вчених, криється в генах, а точніше в гені TAS2R38, від якого залежить робота рецепторів, які розпізнають гіркоту.

4. Залізобетонна Людина і ген LRP5

Тендітні кістки можуть завдавати чимало неприємностей. Дослідники віднайшли мутацію гена LRP5, яка впливає на мінеральний склад кісткової тканини і може бути причиною крихкості кісток. Як вдалося встановити, є кілька видів мутацій гена LRP5, що викликають ювенільний остеопороз, а також синдром остеопорозу і псевдогліома.

Але інший тип мутації того ж самого гена може виробляти прямо протилежний ефект, наділяючи деяких людей настільки міцними кістками, що їх практично неможливо зламати.

5. Антималярія і ген HBB

У носіїв серповидноклітинної анемії один ген, який відповідає за гемоглобін, звичайний, а другий призводить до формування серповидних еритроцитів. Такі люди мають підвищену стійкість до малярії.

І хоча самі по собі мутації генів крові не привід для радості, ця інформація може допомогти в пошуку нових ефективних способів лікування малярії.

6. Холестерин і ген CETP

На рівень холестерину впливають не тільки навколишнє середовище і харчування, але і генетика. Мутації гена, відповідального за вироблення білка-переносника ефіру холестерину (CETP), призводять до дефіциту цього білка.

В результаті підвищується рівень «хорошого» холестерину, який зменшує ризик розвитку атеросклерозу і захворювань серцево-судинної системи.

7. Кавоманія і гени BDNF і SLC6A4

За те, як ваш організм засвоює кофеїн, відповідають як мінімум шість генів. Деякі з них, зокрема гени BDNF і SLC6A4 змушують вас хотіти кави ще.

Інші гени визначають те, як організм включає кофеїн в обмін речовин. Ті з нас, хто швидше розщеплює кофеїн, схильні частіше пити каву, тому що ефект від вже випитої у них проходить швидше.

Нарешті, є гени, від яких залежить, чи зможете ви заснути після щоденної ударної дози кави.

8. Почервоніння обличчя від алкоголю і ген ALDH2

Якщо ваші щоки чарівно червоніють після першого ж келиха вина, звинувачуйте в цьому мутацію гена ALDH2. Одна з різновидів такої мутації перешкоджає здатності ферменту печінки ALDH2 перетворювати ацетальдегід, побічний продукт алкоголю, на ацетат. Коли молекули ацетальдегіду потрапляють у кров, відбувається розкриття капілярів і з'являється рум'янець або жар.

На жаль, крім милого рум'янцю, в ацетальдегіду є й інша, більш неприємна сторона: він є канцерогеном. На думку деяких дослідників, люди, що червоніють від невеликої дози алкоголю, а значить, швидше за все, схильні до мутації гена ALDH2, ризикують захворіти на рак стравоходу.

lifehacker

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Тел.: +38 095 308 8778

    mail.prozak@gmail.com