image

Футуролог Толкачов: Для третього Майдану передумов немає

 

У 2003-2004 роках Олексій був одним з ідеологів та засновників революційного руху «Пора». У 2005-2006 роках підтримував і координував демократичні й революційні рухи в Узбекистані та Киргизстані. Сьогодні громадський діяч переконаний, що Україна зміниться, коли зміняться цінності людей. Саме тому, працюючи над моделями майбутнього, він називає свій проект «світоглядною революцією». 3 березня Толкачов завітає до Ужгорода. Напередодні його приїзду ProZak вирішив поспілкуватися з Олексієм, щоб дізнатися, якою він бачить світоглядну революцію українців та які основні месиджі хоче донести закарпатській аудиторії.

Зі своїм проектом «Омріяна Україна – світоглядна революція» громадський діяч, юрист та політолог, письменник-футуролог Олексій Толкачов завітає в Ужгород у четвер, 3 березня. Про час, місце та деталі цієї зустрічі читайте в групі у соцмережі Фейсбук.

Олексію, ми з Вами вперше познайомилися на форумі «Створи візію України» у 2012 році, де Ви виступили з презентацією своєї книги «Омріяна Україна: ключ до майбутнього». Розкажіть читачам ProZak, в чому полягає Ваша концепція омріяної України.

Тривалий час я працював над питанням, як Україні стати лідером майбутнього світу? Як вирватися з аутсайдерів цивілізаційного розвитку в провідники? І мені здається, що відповіді на ці запитання вдалося знайти у моїй книзі. Сьогоднішній світ переживає глибоку кризу, в найближчі роки мають трансформуватися всі сфери людського життя – економічна, освітня, гуманітарна, технологічна. Однак на яких цінностях, на основі якого світогляду мають відбутися такі перебудови? Людство цього поки що не знає… В цих умовах якраз Україна може вирватися вперед, якщо запропонує світові нову світоглядну модель, нову парадигму цивілізаційного розвитку, в основі якої будуть не технології чи споживання, а розвиток людини – людського потенціалу. Для цього головною цінністю майбутнього, яку нам належить переосмислити, має стати ЛЮБОВ – любов до людей. А потім, на основі цієї цінності нам належить побудувати модель, де все буде продумане з любов’ю. В такій країні й сама людина зміниться. Вона буде розвиватися, володіти цілісним світоглядом, досягне психічної зрілості. Це вже буде не «споживач» чи «електорат»…

Чи вніс час та сучасні реалії певні корективи до концепції омріяної України? Якщо не помиляюся, у Ваших планах було видати більш ґрунтовне монографічне видання, в якому детально описати концепцію. Якими є успіхи у цьому напрямку?

Події в Україні лише загальмували цю роботу, але ніяк не вплинули на саму ідею. Потреба зміни парадигми, побудови «суспільства любові» з кожним днем стають лише відчутнішими в Україні, в часи суспільних криз, непорозумінь, конфліктів та роз’єднаності. Водночас, гостро стоїть потреба світоглядного розвитку суспільства, адже теперішні українці, на жаль, «думають телевізором» - ними дуже легко маніпулювати. Ми продовжуємо працювати над осмисленням цивілізаційної моделі майбутнього. Зараз розробляємо моделі освіти, економічної та фінансової систем, суспільного устрою. Так що робота над деталізованою картинкою Омріяної Країни триває.

Ви були одним з ідеологів та засновників революційного руху «Пора», учасником першого Майдану. Днями українці відзначили другу річницю Майдану-2, який носить назву Революції Гідності. Які відчуття? Чи в правильному напрямку рухається наша країна? Чи слід чекати третього Майдану?

Сьогодні Україна має дуже мало спільного з країною майбутнього, тому що процес творення нового ще навіть не почався. Ми застрягли в демонтажі старого. «Революція Гідності» була спробою зруйнувати стару систему, однак зусилля виявилися недостатніми. І тепер Україна, наче напівзатоплений корабель, ще тримається на поверхні, але плисти вже не може. Чинне керівництво намагається стабілізувати систему, адже їм дісталися місця на верхніх палубах – там, де грає оркестр. Однак чим швидше ми зійдемо з цього корабля, тим краще. Зараз я не очікую третього Майдану – для нього немає передумов. Скоріше я очікую жорсткого перевороту, ймовірно, навіть військового, з остаточним руйнуванням залишків старої системи. Чи стануть такі події катастрофічними для України – залежить від того, чи матимемо ми конструктивну програму стрімких й оперативних дій, щоб на звільненому будівельному майданчику почати зводити нову країну. Також важливо мати критичну масу нових людей – з баченням майбутнього, з новими цінностями, с новим світоглядом – тому й потрібна революція світогляду. Часу обмаль.

Перейдімо до тематики Вашого проекту "Оміряна Україна - світоглядна революція". Якою Ви бачите світоглядну революцію українців? Це має бути революція чи еволюція?

Геніальний письменник Олдос Хакслі вважав, що «революцію справді революційну можна здійснити не в зовнішньому світі, а лише в тілі й розумі людини». Тому Україні найбільше не нові Майдани потрібні. А необхідно, щоб змінилася сама свідомість українців, спосіб мислення, домінуючі в суспільстві цінності. Дуже легко звинувачувати в усіх негараздах Яценюка, Януковича чи корупціонерів. Однак ніколи політика не буває вищою за морально-етичний рівень суспільства. А наша реальність, зазвичай, є нашим власним витвором. І коли я намагався зрозуміти, в чому найбільша проблема України, то зрозумів – це не корупція, не відсутність демократії. Найбільший дефіцит – любові. У нас не люблять людей, держава не любить народ, працівники не люблять свою роботу, вчителі – учнів, лікарі – хворих. Любов, прихильне ставлення до себе доводиться купувати хабарями – починаючи від паспортиста в ЖЕКу, закінчуючи лояльним ставленням міністрів чи депутатів. Зрештою, ми не любимо самі себе, що дозволяємо собі жити в такій гнилій, некрасивій, смердючій реальності. Тому зміни треба починати з себе. З любов’ю подивитися на навколишніх людей, на під’їзд, свій будинок, на ту країну, що навкруги. І з великою любов’ю почати все це змінювати.

Що або хто має спонукати українців до революції свідомості?

Власне сама катастрофа нашого буття й змусить українців спочатку замислитись, а потім почати змінюватися. 25 років Україну розкрадали, населення зубожіло, вимирало. Тепер вже ллється кров, згубили території, втрачаємо залишки економіки. Тепер нарешті має наступити розуміння, що так жити, як було раніше, більше вже не можна. З 2008 року я писав «Омріяну Україну», у 2012 році видав. Але було відчуття, що зарано, ще не час. Ще мали статися величезні потрясіння, великі втрати, щоб змусити нас переосмислити своє буття і свої цінності. Тепер вони вже сталися. А я, в свою чергу, збираюся у всеукраїнський тур «Революція Світогляду» по 30 містах України, щоб прискорити процеси трансформації.

Скільки часу потрібно українцям, щоб здійснити революцію свідомості? Які Ваші короткострокові та довгострокові прогнози щодо майбутнього нашої країни?

Сьогодні все може відбутися достатньо швидко. Нам вже не потрібно чекати зміни декількох поколінь. До того ж, для трансформації свідомості в Україні необхідно, щоб по-новому мислити й жити почали хоча б 10-15% суспільства. Це критична маса, законодавці моди – люди, яких почнуть наслідувати всі інші. Далі… Скажу так: за рік Україну можна докорінно змінити і закласти основи майбутнього. Це, так би мовити, злітна смуга. За 3-5 років – набір висоти. Вже можна буде відчути впевнений стратегічний розвиток. За 10 років – вихід на лідерські позицій в новому світопорядку, який необмінно виникне після чергової хвилі глобальної кризи. Це, інакше кажучи, вихід України на «орбіту».

Чого очікуєте від закарпатської аудиторії? Яке місце Закарпаттю відводите у своїй концепції омріяної України?

Очікую зустріти однодумців, людей, які вже живуть з любов’ю, які щоденно творять красу, гармонію, роблять цей світ краще. Разом значно легше творити Омріяну Україну. Закарпаття мені в майбутньому бачиться українською Швейцарією. Багатим краєм торгівлі, ексклюзивних сирів, чистої природи, туризму… До речі, під час всеукраїнського туру «Революція Світогляду», який планується на квітень-травень, ми якраз будемо проводити дрім-сесії, щоб учасники зустрічей самі помріяли та уявили свій край в майбутньому.

Давайте завершимо на мистецькій ноті. Свого часу Ви ініціювали зйомки короткометражного фільму «Міна». Рік тому ProZak долучився до інформаційної кампанії в рамках збору коштів для завершення роботи над фільмом. Якими є успіхи проекту? Де можна побачити фільм?

Так, першу художню короткометражну стрічку, відзняту в зоні АТО, ми завершили, хоч невеликі доробки ще й досі тривають. Фільм вже показували в Києві, в рамках кінофестивалю «Молодість». Були покази в Каннах, Лондоні, Лос-Анжелесі, а на Балі, в рамках міжнародного кінофестивалю, стрічка «Міна» навіть отримала гран-прі. Скоро ми її викладемо в Інтернет, щоб фільм побачили якомога більше людей. Адже він присвячений світоглядним проблемам, головний салоган стрічки – «Розмінуй свою свідомість» - це також елемент нашої революції світогляду. 

 

Розмову вів Віталій Дацюк

Фото з мережі Інтернет

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com