
Вчені підтвердили користь бабусь для виживання онуків
Вчені підтвердили « гіпотезу бабусь» на прикладі фінських і канадських сімей XVII-XIX століть. Присутність в сім'ї бабусі по материнській лінії асоціювалося з 30-відсотковим зростанням виживання їхніх маленьких онуків. А ось бабусі з боку батька ситуацію не міняли, а наявність в сім'ї матері чоловіка старшої 75-ти років погіршувало виживання онуків.
У фінських сім'ях XVII-XIX століть наявність бабусі по материнській лінії асоціювалося з 30-відсотковим зростанням виживання їх онуків у віці до п'яти років. Такого висновку дійшли біологи з Університету Турку, які вивчили записи в церковних книгах Фінляндії за 1731-1895 роки. Вони проаналізували 5815 онуків.
У фінів, які жили в той час, в сім'ях було в середньому 5,5 дитини. Але третина дітей помирали не доживши до п'яти років, і майже половина - не доживши до 15 років. В основному вони помирали від інфекційних хвороб, в тому числі від кору і віспи.
Виявилося, що турбота бабусь віком 50-75 років з материнської сторони асоціювалася з меншою кількістю випадків смерті їхніх онуків. У таких сім'ях у дітей 2-5 років було на 29,5 відсотків більше шансів вижити. Присутність в сім'ї бабусь з боку батька не асоціювалося зі здоров'ям онуків. А матір чоловіка старше 75-ти років, що жила в родині, навпаки, асоціювалася з погіршенням ситуації. У таких сім'ях виживання дітей до двох років падала на 37,1 відсотка.
У другому дослідженні канадські біологи і антропологи з університету Бішопс проаналізували Історичний реєстр населення Квебека, в якому містилася інформація про французьких переселенців з 1608 по 1799 роки. Вчені проаналізували записи з 149 церковних парафій в долині річки Святого Лаврентія про 3382 бабусь, у яких було 7 164 заміжніх дочки і 56 767 онуків.
Вчені також помітили «ефект бабусі». Ті жінки, чиї матері були живі на момент народження ними першої дитини, народжували первістка на чотири місяці раніше, і, в середньому, народжували на двох дітей більше, ніж жінки, матері яких померли. Присутність в сім'ї бабусі по материнській лінії збільшувало виживання дітей до 15 років в середньому на 1,14 дитини (в сім'ях французьких переселенців було, в середньому, по 10,2 дитини). Дослідники виявили, що чим далі одна від одної жили матір з дочкою, тим менше проявлявся «ефект бабусі». У сім'ях, які жили на відстані понад 300 кілометрів від бабусь з материнської сторони, було, в середньому, на 1,75 дитини менше, і виживання дітей було значно нижчим в порівнянні з сім'ями, які жили по сусідству з бабусями. У сім'ях, які жили на середній відстані (25-100 кілометрів) від бабусь, був і середній показник виживання.
Limits to Fitness Benefits of Prolonged Post-reproductive Lifespan in Women