image

Як пережити кінець світу

Чи готові ви до краху сучасного суспільства? Оглядач BBC Future ділиться знаннями, які допоможуть вам у відродженні цивілізації (якщо до цього дійде справа).

Давайте проведемо уявний експеримент.

Людство атакував агресивний вірус. Через високу щільність населення в містах і великої кількості міжнародних авіарейсів він неймовірно швидко поширився по всьому світу. Ми програли цю битву всього за кілька тижнів. Цивілізація зазнала краху, і переважна більшість людей загинули.

Але ви вижили. Вас теж била важка хвороба, але завдяки природженому імунітету вам вдалося пережити жахливу лихоманку. Ви прокинулися в своєму холодному будинку, де немає електрики, з крана не тече вода, а в бойлер або плиту не надходить газ. На вулиці панує дивна тиша, а в небі не видно літаків. Ви опинилися одним з тих, хто вижив в постапокаліптичній пустелі.

Якщо ви коли-небудь станете одним з тих, хто вижив в глобальну катастрофу, яка знищила більшу частину людства, що ви зможете зробити? Які знання будуть найбільш важливі для того, щоб вижити і згодом вести нормальний спосіб життя?

Ось тут образ героя-одинака руйнується на очах. Один в полі не воїн, і людству вдалося дожити до теперішнього часу і побудувати сучасний світ в першу чергу завдяки спільним зусиллям. Соціальна поведінка і співробітництво закладені в людях на генетичному рівні. Спочатку після катастрофи світом, безсумнівно, опанує хаос, але люди досить скоро знову утворять громади.

Питання полягає в тому, що буде далі. Які у вас будуть пріоритети, і які вміння ваша громада повинна буде знову освоїти в найближчі роки?

Ось один з можливих варіантів розвитку подій.

 

Перші кілька днів

Як тільки люди перестануть стежити за роботою електростанцій і підтримувати їх функціонування, в будинках досить швидко зникне електрика. Проте на перших порах вам вистачить енергії, що виробляється сонячними панелями і портативними генераторами, які можна роздобути на будівництві.

З відключенням останніх резервних автоматичних генераторів, що живлять основні інтернет-сервери, всесвітня мережа також перестане працювати, і ви вже не зможете здобувати потрібні вам знання в Вікіпедії. Але це не означає, що ваш смартфон стане марним шматком пластика. Завдяки вбудованому магнітометру ви зможете використовувати компас, щоб зорієнтуватися, а остання завантажена вами карта допоможе вам переміщатися в потрібному напрямку за допомогою GPS.

Супутникова мережа GPS працюватиме в звичайному режимі протягом декількох тижнів після катастрофи, але після закінчення шести місяців точність позиціонування почне падати, і незабаром вона стане абсолютно марною.

Найголовніше, що потрібно зробити відразу ж після катастрофи - це підготувати запас бутильованої води і консервів і знайти хороший верхній одяг.

 

Перші тижні

У перші кілька тижнів ви, ймовірно, будете стикатися з жменьками інших вижили. Будьте пильні і обережні з незнайомцями, поки не сформуєте групу людей, яким ви будете довіряти. Ви зможете захищати один одного, і до того ж разом набагато легше шукати їжу і здобувати потрібні вам речі.

До цього моменту перебувати в міській місцевості, в якій ви опинилися спочатку, буде, м'яко кажучи, неприємно. Повітря наповнене смородом мертвих тіл, а голодні собаки збилися в зграї і стають дедалі агресивнішими. У будь-якому випадку, сучасне місто - це, по суті, штучний міхур, нічого не вартий без цивілізації, яка створила його і підтримує його існування.

Без мережевої електрики не працюють ліфти і освітлення, природні джерела води, швидше за все, забруднені, а все земля загорнена в асфальт і бетон. Все це означає, що вижити в сільській місцевості буде набагато легше. Класичний сільський будинок з його грубкою для обігріву та приготування їжі стане набагато зручнішим житлом, ніж сучасна квартира, набита новітньою побутовою технікою. Ви завжди зможете здійснювати вилазки в місто, яке руйнується, щоб поповнити запаси, поки не навчитеся виживати і робити все самі.

 

Перші місяці

Ваше основне завдання буде полягати в пошуку чистої питної води і запобіганню хвороб, які  передаються через воду, що тисячоліттями переслідували людей. Щоб убити хвороботворні організми, досить прокип'ятити воду, однак для цього потрібно багато палива. У господарському магазині можна добути таблетки для очищення води, але рано чи пізно вам доведеться застосувати базові знання в області хімії, щоб вода, яку ви п'єте, не вбила вас.

Один з методів хімічного очищення води полягає у використанні відбілювача або навіть хлору для басейнів (гіпохлориту натрію і гіпохлориту кальцію). Потрібно розрахувати дозу таким чином, щоб знищити всіх мікробів, але при цьому не отруїтися самому. Завдяки властивостям хлору, який і сьогодні застосовують для очищення водопровідної води, ви зможете вгамувати свою спрагу без ризику для здоров'я.

Історія свідчить, що саме такі нововведення в області гігієни і суспільної охорони здоров'я дозволили нам жити в дуже щільно населених містах. До тих пір поки ви не навчитеся самостійно виготовляти хлор, ви зможете користуватися дуже простим методом знезараження води - дезінфекцією за допомогою сонячного світла. Цьому методу ВООЗ навчає жителів країн, що розвиваються по всьому світу. Все, що потрібно зробити, - це наповнити пластикову пляшку імовірно небезпечною водою і залишити її на сонці на день або два. Ультрафіолетове випромінювання сонця буде впливати на воду, вбиваючи хвороботворні організми.

Ще один ефективний спосіб запобігання поширенню хвороб - просте миття рук. Мило можна виготовити, піддавши гідролізу тваринний жир або рослинні масла, тобто прокип'ятивши їх зі лугом. У всі часи луги вважалися одними з найважливіших груп хімічних речовин. Їх можна знайти в природі.

Поташ (карбонат калію) добувають, пропускаючи воду через деревну золу, а карбонат натрію - шляхом спалювання морських водоростей або інших солестійких прибережних рослин на зразок крітмум і солянки. Протягом багатьох століть морські водорості для виробництва соди у величезних обсягах збирали на атлантичному узбережжі Шотландії та Ірландії.

 

Перші роки

За відсутності досвіду ведення сільського господарства ви почнете голодувати, як тільки у вас закінчаться консерви. Можливо, ви зможете вирощувати власні овочі і фрукти, але чи багато хто з нас сьогодні знають, як виростити основні зернові культури - пшеницю, рис і кукурудзу?

Зернові культури відносяться до роду трав'янистих рослин, швидко ростуть і дають нам поживне зерно. Однак можливості нашого організму обмежені, і наш шлунок, на відміну від коров'ячого, не складається з чотирьох відділів, щоб перетравлювати траву.

Проте ми змогли вирішити цю проблему і винайшли технології, які допомагають нам засвоювати подібну їжу. Щоб отримати необхідні нам живильні речовини, ми перемелюємо зерна в борошно, а з борошна за допомогою теплової обробки виготовляємо хліб.

Таким чином жорна вітряного або водяного млина стають технологічною заміною корінних зубів, так само як піч для хліба або каструля для варіння рису служать своєрідною зовнішньою системою попереднього травлення.

Ефективне вирощування зернових культур - головна і першочергова проблема, адже основа будь-якої цивілізації - це саме надлишок продовольства. Якщо одна людина буде в змозі нагодувати десять інших, які при цьому не займаються сільськогосподарськими роботами і спеціалізуються на інших видах діяльності, у новоствореної громади з'явиться більше можливостей.

Знаряддя для обробітку грунту, такі як плуг і борона, можна добути або виготовити зі сталевих виробів, застосувавши найпростіші методи кування. Однак основне завдання, яке не могли вирішити середньовічні фермери, - це підтримка рівня родючості земель протягом багатьох років. Без сучасних штучних добрив вам доведеться поповнювати запас нітратів в грунті, запинаючи в неї гній і чергуючи бобові культури - горох, сочевицю, конюшину, люцерну - з зерновими. Розчинивши кістки в кислоті, ви отримаєте фосфати, а внесення в грунт товченої крейди або вапняку допоможе боротися з підвищеною кислотністю грунту.

 

Перші десятиліття

У міру того як ваше співтовариство буде ставати все більш самодостатнім і зможе обходитися без спадщини цивілізації, вам доведеться освоїти такі традиційні заняття, як ковальство та виготовлення металевих знарядь. Крім того, вам потрібно буде навчитися підтримувати в робочому стані машини і двигуни.

Цивілізація розвивалася завдяки зростанню використання механічної сили: водяні і вітряні млини, а потім парові двигуни, турбіни і двигуни внутрішнього згоряння позбавили людину від важкої ручної праці.

Розвинутій цивілізації також необхідне паливо. До кінця 1800-х років, поки людство ще не почало використовувати вугілля, а потім сиру нафту, джерелом таких важливих хімічних сполук - кислот, спиртів, розчинників і смол - була деревина, з якої їх добували методом сухої перегонки. Для цього деревину в герметичній ємності поміщали в піч, нагрівали, а потім збирали речовини, що виділялися в процесі її перетворення в вугілля. Гази, що виділяються в процесі піролізу деревини, навіть можна використовувати в якості палива для двигуна. Під час Другої світової війни по дорогах Європи їздило більше мільйона газогенераторних автомобілів, паливом для яких служила деревина.

Щоб «перезавантажити» цивілізацію без використання сирої нафти (адже всі легкодоступні запаси вже вичерпані), ви можете виготовляти біодизельне паливо для машин з топленого тваринного жиру або рослинного масла, що вступило у реакцію з метанолом (спиртом, здобутим з деревини методом сухої перегонки) та лугом (отриманої в результаті реакції соди з негашеним вапном - продуктом термічного розкладання крейди або вапняку).

У вашій  хімічній промисловості, яка буде зароджуватися, стануть в нагоді і багато інших речовин, видобуток яких не становить особливих труднощів. Наприклад, етанол, отриманий в результаті ферментації зерна і перегонки для одержання більш високої концентрації алкоголю, - універсальний розчинник і ефективний засіб для знезараження.

Деревне вугілля потрібне не тільки для отримання високих температур для кування металу або виготовлення цегли і скла. Воно - хімічний відновник і використовується для видобутку металів з гірських порід.

 

Перші століття

У довгостроковій перспективі єдиним способом розвинути «постапокаліптичне» суспільство і відновити знання та вміння стане розуміння законів природи і застосування окремих його аспектів для створення корисних технологій. Найнадійніший метод виявлення різних закономірностей - науковий, адже він сам по собі є відкриттям, свого роду машиною з виробництва знань.

Ретельно перевіряйте ваші теорії, проводячи детально продумані експерименти або спостерігаючи за природними явищами. Щоб ефективно досліджувати світ, вам знадобляться спеціальні знаряддя. Є один матеріал, який став просто незамінним для науки в процесі її розвитку. Він відносно міцний, хімічно нейтральний і абсолютно прозорий. Звичайно ж, цей чудовий матеріал - скло.

Скло необхідне для виготовлення пробірок і вивчення хімічних реакцій, а також для виготовлення термометрів і барометрів, без яких неможливо виміряти температуру і тиск (ключові фізичні величини для створення таких технологій як паровий двигун, а потім і двигун внутрішнього згоряння). Скло також здатне заломлювати світло, і завдяки цій властивості з нього роблять лінзи для мікроскопів і телескопів.

Щоб виготовити просте скло, потрібно всього три інгредієнти - кремнезем, сода і вапно. Все це можна отримати з піску, морських водоростей і крейди або вапняку. Якщо ви опинитеся в тій же ситуації, що й Робінзон Крузо, ви зможете власноруч зробити скло, не йдучи з пляжу. Маючи всі необхідні для наукових дослідів інструменти, використовуючи раціональне мислення і не лінуючись досліджувати навколишній світ, ви можете сподіватися на те, що ваше суспільство швидко відновиться після глобальної катастрофи і уникне повернення в середньовіччя.

Можливо, пройде не одне десятиліття, але з безвиході «кінця світу» все ж може виникнути нова форма цивілізації. Як буде виглядати новий світ, залишається тільки гадати, але навіть з мінімальною людської винахідливістю у нас є шанс знову побудувати, а можливо, навіть поліпшити те складне суспільство, яке існує сьогодні.

Льюїс Дартнелла, BBC Future

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com