image

Як влада руйнує головний мозок

Вчені стверджують, що володіння владою знижує розумові здібності людини, змінює його поведінку і навіть є причиною різних захворювань.

Як часто ми чуємо і переконуємося в тому, що влада псує людей. Насправді відчуття влади безпосередньо впливає на головний мозок.

Влада придушує здатність до співчуття

Історик Генрі Адамс (Henry Adams) описував владу як «пухлина, яка нищить у жертви здатність до співчуття».

Психолог Дачер Келтнер (Dacher Keltner) дійшов висновку, що під впливом влади люди поводяться імпульсивно, не усвідомлюють ризик і не можуть поставити себе на місце іншої людини.

Нейробіолог Сухвіндер Обі (Sukhvinder Obhi), що займається дослідженнями головного мозку, порівняв мозок людей, наділених різним ступенем влади. Він виявив, що у наділених більшою владою порушені процеси, які відповідають за співпереживання.

Влада знижує здатність розпізнавати емоції інших людей

Восени 2016 року у засіданні Конгресу США депутати допитували Джона Стампфа, тепер уже колишнього генерального директора банку Wells Fargo. Вони звинувачували його в тому, що близько 5000 співробітників банку (які згодом були звільнені) протягом декількох років відкрили понад 2 мільйони фіктивних рахунків заради власної вигоди. Багатьох вразила поведінка Стампфа на засіданні. Людина, яка очолювала один з найбільших банків світу, не в змозі була зрозуміти емоції своїх співрозмовників. Стампф виглядав відчуженим. Його не могло привести до тями навіть висловлене вголос здивування деяких персон («Та він, напевно, жартує!», «Не можу повірити, що він говорить таке»).

Впливовим людям складніше зрозуміти почуття людини, зображеної на фото, або передбачити реакцію колеги на якесь зауваження.

Вони перестають повторювати жести і міміку співрозмовника, хоча людям властива ця риса.

Згідно з дослідженням психолога Сюзани Фіске (Susan Fiske), влада зменшує необхідність читати емоції людей, тому що вона наділяє нас тим, що раніше доводилося виманювати у інших.

Оскільки люди, наділені владою, менш здатні розуміти поведінку інших, вони часто мислять стереотипно і покладаються на власне бачення.

Парадоксально, але через владу людина втрачає ті здібності, які і допомогли її досягти.

Методи боротьби зі згубним впливом влади на здоров'я

Тимчасова влада (наприклад, пост глави студентської організації) не змінює мозок так, як це робить постійна влада. І досить складно зупинити цей вплив. Іноді легше припинити відчувати свою владу.

Щоб влада не зіпсувала людину, їй потрібно спуститися з небес на землю.
Буває, що впливовій людині допомагає протверезіти хтось із близьких. Наприклад, Уінстону Черчиллю допомагала його дружина. А Індра Нуйі, генеральний директор компанії PepsiCo, розповідає, що мама веліла їй «залишати корону в гаражі».

Девід Оуен, колишній міністр закордонних справ Великобританії, в своїй книзі «Історія хвороби. Недуги державних діячів останнього сторіччя» розповів про хвороби британських прем'єр-міністрів і американських президентів. Наприклад, Вудро Вільсон переніс інсульт, Ентоні Іден страждав від наркотичної залежності, Ліндон Джонсон і Теодор Рузвельт, можливо, страждали на біполярний розлад.

За словами Оуена, лідери схильні до так званого гібріс-синдрому - психічного розладу від володіння владою. Він характеризується зарозумілою і бездумною поведінкою, втратою зв'язку з реальністю і демонстрацією власної некомпетентності. Оуен заснував організацію Daedalus Trust, яка вивчає і бореться з гібріс-синдромом.

Сам Девід Оуен бореться з синдром так: він згадує про вчинки, які допомагають приборкати гординю, дивиться документальні фільми про звичайних людей і завжди читає листи виборців.

theatlantic

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com