image

Якою буде Земля у 2050 році?

До середини століття ми забудуємо планету мегаполісами, виловимо всю рибу і втратимо залишки приватності в цифровому світі. Звучить, наче пророкування апокаліпсису? На жаль, це серйозні наукові викладки. Ніяких літаючих машин або міст в хмарах - реальність виявиться більш суворою.

Незважаючи на наукові досягнення людства, ми завалили найважливіший тест природи - тест на виживання.

1. Дві третини людей будуть жити в містах-трущобах

У 2050 році городянами стануть 6,3 мільярда чоловік. Для порівняння, зараз все населення Землі трохи більше - 7,3 мільярда. Але міста стануть схожі не на улюблені фантастами надсучасні мегаполіси, а на сьогоднішній Мехіко. Справа в тому, що міста швидше за все ростуть в бідних країнах, де громадяни не мають грошей на повноцінне житло. Люди селяться в будинках без каналізації і водопроводу. А владі країн, що розвиваються не вистачає грошей на нові будинки, школи і лікарні. Тому подальше зростання міст загрожує епідеміями і сплеском злочинності.

Навіть багатим державам важче забезпечувати мегаполіси, які споживають більше електрики і води, ніж сільські райони. Але в містах простіше знайти роботу, і вони будуть рости, незважаючи на всі погрози.

 

 

2. Автомобілі та побутова хімія отруять повітря озоном

Головними забруднювачами атмосфери стануть не заводи, а автомобілі, побутова хімія і будматеріали, адже вони виділяють озон, що вражає легені. Глобальне потепління прискорить хімічні реакції, що перетворюють озон в отруту, а зростаючим містам знадобиться більше транспорту і будматеріалів. До 2050 року цей газ буде вбивати 6 мільйонів чоловік щорічно. Крім озону, в повітрі виросте частка вуглекислого газу, важких металів і кислот. Все"завдяки" тепловим електростанціям і спалюванню сміття.

Україну промисловим гігантом не назвати, але смертність від забруднення повітря у нас вже вище, ніж в Німеччині або Японії. Наші ТЕЦ застаріли і часто працюють без фільтрів, та й якість медицини у німців і японців вище.

3. Води вистачить тільки половині жителів Землі

З її недоліком зіткнуться не тільки пустельні країни, а й, наприклад, США чи Німеччина. Справа не в тому, що людей стане занадто багато, це води буде занадто мало. Третина світових річок, можливо, зникнуть з різних причин. Сьогодні мільярд людей потерпають від браку води - в майбутньому їх стане 5 мільярдів.

З них 2 мільярди будуть жити в безводних регіонах Африки та Близького Сходу. Ці країни втратять можливість поливати поля і підтримувати гігієну, що загрожує голодом та епідеміями. Навіть якщо води вистачає, при неправильній очищення вона стає непридатною для пиття.

4. В океанах виснажаться запаси риби

Острівні і прибережні країни в прямому сенсі живуть за рахунок морепродуктів. Зникнення риби позбавить заробітку близько 700 мільйонів людей - більше, ніж живе у всьому Євросоюзі. Найсильніше постраждають країни, що розвиваються. Експорт морепродуктів приносить їм близько 65 мільярдів доларів на рік, а 3 мільярдам жителів риба дозволяє нормально харчуватися. Але 87% рибних запасів виснажені. Щоб зберегти їх, потрібно обмежувати вилов.

 

 

Тобто небагатим країнам доведеться відмовитися від мало не єдиного прибуткового експорту і знайти роботу для колишніх рибалок. Без міжнародної підтримки і системи квот на кшталт Кіотського протоколу вони навряд чи на це підуть. У такому випадку нам загрожує продовольча криза і нестача ліків - їх теж роблять з морепродуктів.

5. Падіння врожаїв викличе голод

До середини століття людству знадобиться на 14% більше їжі, ніж зараз. Але врожаї зменшаться через потепління і забруднення грунту. У наступні 10 років ми недоодержимо 4 мільйони тонн продуктів. У 2050 році зерна стане на 10% менше, споживачів - більше, і ціни на нього зростуть удвічі. Морепродукти також подорожчають або зникнуть. Африці і Південній Азії загрожує голод: сільське господарство там неефективно, а доходи населення занадто низькі.

Думаєте, Україні пощастило? Так, голод, як в Африці, нам і справді не загрожує. Але нормальне харчування отримають не всі, адже ціни в Україні ростуть швидше, ніж зарплати. А ось розвинені держави голодувати не будуть. Швеція чи Сінгапур виробляють менше їжі, ніж Україна, зате продають готові товари і послуги, а не зерно і металобрухт. Жителі промислових країн отримують великі зарплати, і можуть дозволити собі добре харчуватися незалежно від клімату і ціни продуктів.

6. Дощові ліси зникнуть

Тропічні ліси поглинають вуглекислий газ і служать джерелом важливих медикаментів. Але люди все одно вирубують їх, щоб звільнити землю під посіви. У 2050 році дощових лісів буде наполовину менше. Уцілілі лісу будуть страждати від посух, викликаних нестачею води на Землі.

 

 

7. Хвороби стануть ще небезпечніше "завдяки" медицині ...

Антибіотики допомагають від різних хвороб: від гепатиту до нежиті. Препарати доступні у вільному продажі, а фермери дають їх тваринам для профілактики. По суті, лікарі "роблять щеплення" шкідливим бактеріям. Вони звикають до постійного дії антибіотиків і отримують "імунітет". Зараз від подібних інфекцій гине до 700 тисяч чоловік щорічно. А в 2050 році ця цифра виросте до 10 мільйонів, адже антибіотики використовують все частіше. Але якщо обмежити використання препаратів, бактерії втратять стійкість до них.

8. ... І будуть поширюватися швидше за рахунок потепління і глобалізації

Малярія, лихоманка Денге, Ебола - це не повний список хвороб, які прийшли з екваторіальних країн. У теплому вологому кліматі швидко розмножуються як віруси, так і комарі - носії захворювань. Коли на Землі стане тепліше, комарі мігрують в нові регіони, де у людей немає імунітету, а у медиків - досвіду боротьби з малярією або Ебола. Зараз лихоманка Денге поширена тільки в тропічних країнах, але до 2050 року вірус буде загрожувати половина населення у світі. Потепління разом із забрудненням води викличе сплеск холери.

Епідемії загрожують всьому світу, адже із зараженої країни можна полетіти на літаку в будь-яку точку світу. Наприклад, вірус Зика виник в Океанії, але мандрівники рознесли його по всій планеті, перетворивши в пандемію.

9. Людей з розладами психіки стане втричі більше

Якщо точніше, люди будуть довше жити, тому кількість вікових захворювань виросте. У 2050 році на деменцію в різних формах будуть страждати 115 мільйонів чоловік. 70% з них будуть жити в країнах, що розвиваються. Діагностика і лікування захворювання вимагають великих грошей і технологій. Для країн, що розвиваються це стане головною перешкодою в боротьбі з психічними розладами. Але навіть в розвинених державах деменцію вчасно розпізнають тільки в половині випадків.

10. Урагани стануть набагато небезпечніше

В майбутньому потужні урагани, на кшталт "Сенді" або "Катріни" будуть повторюватися раз в декілька років, а до 2100 року їхня потужність виросте в три рази. Через глобальне потепління водяної пари стане більше, і урагани почнуть виникати частіше.

 

 

11. Прибережні міста поступово підуть під воду

До середини століття рівень води в океанах підніметься на 40-70 см через танення льодовиків. Цього вистачить, щоб затопити прибережну смугу. Портові міста виявляться в зоні ризику: навіть невеликі коливання океану викличуть повені. У США затоплення стануть сезонними: всім прибережним містам загрожує до місяця лих щороку. Схожа доля чекає і європейські міста. Але у американців і європейців є гроші для захисту від повеней, а ось Південно-Східної Азії і Океанії доведеться важче. У В'єтнамі, наприклад, піде під воду дельта річки Меконг - головний сільськогосподарський регіон країни.

12. Люди пожертвують приватними даними заради зручності ... або навпаки

Грошовий переказ, покупка квитків або замовлення таксі - все це сьогодні роблять за допомогою смартфонів. Якщо його зламають або вкрадуть, злочинець зможе зняти гроші, отримати паролі та іншу особисту інформацію. А злом сторінки в Facebook нічим не гірше "жучка" в кімнаті жертви. Через кілька років з'являться ще й "віртуальні близнюки" - програма, здатна приймати рішення, грунтуючись на персональних даних власника. Перекласти щоденні покупки або пошук авіаквитків на комп'ютер - приваблива ідея.

Але про приватність доведеться забути: програмі буде потрібно максимум інформації про користувача. Дані "віртуальних близнюків" стануть потенційною метою злочинців і промислових шпигунів. Втім, нова програма сама по собі не несе загрози. Кожен сам вирішить, що важливіше: зручність чи приватність.

13. Хакери будуть руйнувати заводи і відключати електрику

Стратегічні об'єкти в Другу світову знищували диверсійні групи, а з руйнуванням іранського заводу впорався комп'ютерний вірус. Хакери здатні не тільки викрадати дані або псувати комп'ютери, а й вивести з ладу обладнання фабрики. А значить, кібератаки здатні стати знаряддям терактів. Злом комп'ютерних систем аеропорту або метрополітену загрожує не тільки поломками, а й жертвами. На думку експертів, в майбутньому кібератаки будуть забирати життя і обходитися потерпілим в мільярди доларів. Особливо якщо їх організацією займатимуться не вільні хакери, а спецслужби потужних держав або ІГІЛ.

 

 

Україна вже зіткнулася з атаками на важливу інфраструктуру. Кібератака на нашу енергомережу призвела до відключення електрики і втраті даних. Наслідки могли бути і гірше, якби хакери "відключили" прифронтові міста або Київ. По суті, хакерські атаки - ще один вид гібридної війни: неважко здогадатися, кому це вигідно, але довести що-небудь не можна. Потрібно просто захищатися, благо IT-фахівців у нас вистачає.

Жити за принципом "моя хата з краю" більше не вийде

Необов'язково відмовлятися від виробництва і роздавати гроші бідним. Масштабні медичні проекти зупинять епідемії, а нові вимоги до очищення води і повітря допоможуть запобігти забрудненню планети. Тим більше, відсторонитися від того, що відбувається не вийде: повені, урагани і епідемії загрожують всьому світу, а не тільки бідним країнам.

Україна не піде на дно океану, нас хіба що підтопить по краях. Але щоб не перетворитися на відсталу країну, потрібно розвивати промисловість і охорону здоров'я. Якщо у нас будуть високі доходи і якісна медицина, країна переживе епідемії і забезпечить себе якісною їжею і питвом.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com