image

Що пригогтувати на Великдень (РЕЦЕПТИ)

Дбайливі господині завжди шукають нових рецептів до святкового столу. Тож зібрали для вас кілька оригінальних рецептів паски, рецепт домашньої ковбаски і шовдиря, пасхального кролика, а також неаполетанського пирога і кілька цікавих рецептів із яйцями, які, звісно, найбільш популярні у цей час. 

Паски бувають різними, ось кілька варіантів:

Паска прозора
2,5 склянки борошна, 8 жовтків, 0,5 склянки цукру, 50 г дріжджів, 1 склянка молока, 100 г масла.
Розтерти жовтки, влити тепле молоко з розведеними дріжджами (опару), всипати борошно, цукор, добре вимішати, поставити в тепле, без протягів, місце і дати піднятися. Потім влити розтоплене масло, знову вимішати, щоб тісто відставало від рук. Заповнити змащені маслом форми на третину. Прикрасити. Коли тісто зійде - помастити жовтком і ставити в піч (духовку).
Паска мигдалева
На 4 склянки борошна – 1склянку молока, 20 жовтків, 50 г дріжджів, півсклянки масла, 1 склянку цукру, 1 ложку мигдалю.
Четверту частину борошна заварити склянкою гарячого молока і розтерти, щоб не було грудочок. Коли маса зовсім остигне, до неї додати розтерті до білого кольору жовтки, дріжджі й поставити у тепле місце. Після того як опара добре підніметься, покласти сіль, додати решту борошна, добре вимішувати протягом 1/2 години; влити розтоплене масло і знову вимішувати 1/2 години; після чого додати товчений цукор, добре розтертий мигдаль і знову вимішувати 1/2 години. Підготовленим тістом наповнити форму до половини, поставити її в тепле місце, прикрасити і, коли тісто підійде і заповнить форму, поставити в духовку на 1 годину.
Паска з родзинками
На 5 склянок борошна – 1,5 склянки молока, 75 г дріжджів, 40 жовтків, 400 г цукру, цедру з 1 цитрини, 3-4 шт. гіркого мигдалю, 1,5 склянки масла, 200 г родзинок, 1 ч. ложка солі.
1/3 борошна, необхідного для паски, заварити в каструлі гарячим молоком і розтирати, щоб не було грудочок. Як тільки опара охолоне, в неї влити розведені у молоці дріжджі і розтерті з цукром жовтки. Добре розмішавши, тісто поставити в тепле місце, щоб підійшло. Коли тісто підійде і згори утвориться піна, додати цитринову цедру, сіль, дрібно посічений мигдаль, всипати решту борошна і замісити тісто, яке має бути не густим, м’яким і добре вимішаним. У тісто влити дві склянки теплого масла, знову вимішати; додати замочені у воді і добре відтиснені родзинки.
Тісто вимішувати доти, поки воно не відставатиме від рук і каструлі. Потім йому дати підійти і знову вимішати, після чого заповнити ним форми на 1/3 їх об’єму і, коли тісто в них зійде, обережно поставити в гарячу духовку на 1 годину.
Паска 
1 кг борошна, 2 склянки молока, 10 жовтків, 100 г дріжджів, 200 г вершкового масла, 200 г цукру, 100 г родзинок, 0,5 чайної ложки солі, цедра половини лимона
Дріжджі розвести у теплому молоці з 1 столовою ложкою цукру і трьома столовими ложками борошна. Коли почне бродити, влити розчин у посудину з борошном, додати розтерті з цукром жовтки, посолити, замісити. Місити до появи пухирців. Відтак влити розтоплений жир. Ще раз добре перемішати, щоб тісто увібрало жир. Додати вимиті родзинки. Все це разом ще раз вимішати, накрити і поставити, щоб підійшло. Коли тіста стане удвічі більше, викласти його у форми, дно яких заслати змащеним папером. Заповнювати форми на 1/3. Дати тісту підійти. Коли форми заповняться повністю, змазати тісто яйцем чи цукровим сиропом, посипати кольоровим пшоном (кожна господиня прикрашає паску по-своєму). Випікати у гарячій духовці (190-200о) протягом 45 хвилин.
Паска сирна царська (старовинний рецепт)
2 кг сиру протерти через сито, додати 2 склянки вершкового масла, 4 склянки сметани, 6-8 яєць, все добре розтерти і поставити на плиту, помішуючи, щоб не пригоріло. Тільки-но почнуть з'являтися пухирці, зняти з вогню і поставити на лід чи в холодну воду, безперервно помішуючи, доки не прохолоне. Усипати цукор, ваніль, 1/2 склянки товченого солодкого мигдалю з додаванням трьох зернят гіркого мигдалю, родзинок. Все перемішати і вкласти у форми, винести на 3 дні на холод чи поставити у холодильник.
"Баба" по-львівськи (рецепт Дарії Цвек)
5 склянок борошна, 1/2 склянки молока, 8 жовтків, 100 г дріжджів, 150 г маргарину (олії), 150 г цукру, склянка родзинок, смажена шкірка з помаранчі, ваніль, мигдаль, шкірка з цитрини.
Помадка: склянка цукру-пудри, один білок, сік цитрини.
Дріжджі розведіть у теплому молоці зі столовою ложкою цукру. Коли розчин почне бродити, влийте його до просіяного борошна, посоліть, додайте жовтки, розтерті з цукром, ваніллю, шкіркою з цитрини, і замісіть тісто. Тісто повинно бути дуже пухким і трохи рідкуватим. Під кінець вимішування додайте теплий жир і місіть, поки тісто не вбере весь жир. Тоді додайте промиті та підсушені родзинки, підсушену, нарізану на кубики і підсмажену шкірку помаранчі, натертий на дрібній терці мигдаль. Дуже обережно перемісіть, щоби не роздавити родзинки, накрийте і поставте в тепле місце, щоби тісто підійшло. Жирними руками наберіть частину тіста і відразу накладіть 1/3 форми, змащеної жиром. Дно обов'язково вистеліть промащеним папером.
Підбирайте форму вузьку і високу. Поставте тісто, щоби підійшло, змастіть його білком і випікайте в нагрітій духовці протягом 45 хвилин. Якщо верх надто рум'яниться, накрийте його вологим папером. Ще гарячі "баби" змастіть білою помадкою, а рожевою помадкою напишіть "Христос воскрес!".
Помадку приготуйте, розтираючи цукор із білком дерев'яною ложкою на однорідну масу, поки не відчуєте тріскоту готової помадки. Пам'ятайте, що від залізної ложки помадка сіріє. Під кінець додайте за смаком сік цитрини.

Однак на святковому столі не тільки паска. Тому пропонуємо вам ще кілька ідей до Великоднього столу, серед яких найважливіший - шовдар:

Великодній шовдир

Для копчення відбирають свинячий окіст з тонким салом і добре обсмаленою шкіркою. Поверхню обчищеного окосту натирають невеликою кількістю чистої селітри й цукру (на 1 кг м'яса 1 г селітри і 1 г цукру), потім великою кількістю солі. Над колінним суглобом роблять внутрішній надріз і отвір біля кісток наповнюють сіллю. Ті, хто любить пряний шовдир, іноді додатково натирають його часником, розтертим з чорним перцем та майораном. Окіст кладуть в діжку шкірою донизу і добре посипають сіллю. Найбільше солі насипають на голівку стегнової кістки. У такому стані окіст витримують 21 добу. За цей час м'ясо виділяє частину соку, в якому розчиняється сіль, утворюючи розсіл. Цим розсолом кілька разів поливають окіст. Потім його виймають з розсолу, підсушують, струшують зайву сіль, кладуть у коптильню і коптять протягом 3 днів при температурі 25—30°С до одержання червоно-коричневого забарвлення. Для копчення використовують сухі дрова і тирсу листяних порід дерев — бука, граба, ясеня тощо. Копчений шовдирь підвішують у холодному приміщенні, яке добре вентилюється.

Печена Великодня ковбаса

Інгредієнти

свиняций ошийок
4 кг
сало
0.5 кг
бочок (шпондер)
0.5 кг
зерна гірчиці
4-5 ст. ложки
сіль, перкць за смаком
зубки часнику
6-7 шт.
вода
1 склянка
кишки
Розраховано на 7 порцій

М'ясо промийте, просушіть паперовим рушничком та дрібно поріжте, орієнтовно на шматочки 2х2 см., те ж саме зробіть з салом і шпондером. Інколи частину ошийка замінюють курячим м'ясом, але це робить ковбасу сухою і не такою смачною.

У великій мисці гарно вимішайте всю цю порізану «суміш», посоліть, поперчіть, додайте зерна гірчиці.

Часник потисніть на часникодавці і знову все гарно вимішайте, додайте склянку води і відставте в прохолодне місце на 4-6 годин.

ми традиційно починаємо робити це зранку, і лишаємо м'ясо стояти до вечора. Ввечері за допомогою м'ясрубки начиняємо кишки, обов'язково роблячи в них час від часу проколи, би не набиралося повітря, оскільки інакше ковбаса може тріснути під час випікання.

Готову ковбасу розкласти по дечках (ми традиційно кладемо три кільця на деко) і залишити на ніч. Обов'язково треба перев'язувати ковбаски міцними нитками та відразу скручувати в кружальця.
Зранку ковбаса готова до випікання. Для випікання наповніть дечки в яких пектиметься ковбаса водою (приблизно в нас іде 2 склянки) — тобто фактично ковбаса має ніби плавати. Перед тим як відправити ковбаси в духовку їх треба ще трішки попроколювати. Печеться протягом години при 180-200'C по півгодини з кожного боку.

Раджу не робити великі кружальця, адже чим вони більші- тим важче їх буде перевертати.
Готову ковбасу зняти з дечок і перекласти в, приміром, миску. Між іншим, юшка з ковбаси (що утворилася в дечках) стає чудесним смальцем для подальших кулінарних витребеньок!

Особисто мені ковбаса не смакує гарячою, аідеально через 5-6 годин після випікання. Добре смакує з бурячками з хроном або й так просто.

І ще, якщо вся ковбаса не з'їлася за свята — ми її морозимо в пакеті, а при потребі — розігріваємо в духовці в кухарькому рукаві і виходить ніби щойно спечена.

Великодній заєць з пловом

Інгредієнти

Тісто:
маслянка
1,5 склянки
борошно
3,75 склянки
крупа манна
0,5 склянки
сіль
2 ч. ложки
мед
2 ст. ложки
масло вершкове
4 ст. ложки
сода харчова
0,25 ч. ложки
дріжджі сухі
2,5 ч. ложки
Начинка:
рис
1 склянка
цибуля ріпчаста
1 шт.
морква
1 шт.
горошок консервований (банка)
0,5 шт.
Приготування:
Залишається після збивання домашнього масла зі сметани. Якраз перед Паскою і збивають часто, щоб посвятити. Можна замінити молоком
У маслянці розчинити мед, сіль. Додати розтоплене масло. Розмішати з манкою, мукою і дріжджами. Вимісити м’яке тісто і поставити в тепле місце на 45 хвилин.
Тим часом зварити рис, додати спеції, підсмажену моркву, цибулю, консервований горошок:
За бажанням додати варене чи смажене м’ясо, шинку і кетчуп.

Тісто розділити на велику частину — для тіла зайця, і менші — для голови, вух, лап, хвоста.
Великодній заєць з пловом
Начинку загорнути конвертом.
Великодній заєць з пловом
Сформувати Зайця, змастити яйцем.
Великодній заєць з пловом
Випікати 40 хвилин при 180 градусах.

Неаполетанський великодній пиріг

Інгредієнти

Тісто
борошно
320 г
масло вершкове охолоджене
120 г
цукор
50 г
яйця
2 шт.
дрібка солі
Начинка
жирний сир
500 г
цукор
100 г
жовтки
4 шт.
молоко
250 мл
масло вершкове
60 г
крохмаль
2 ч. ложки
борошно
3 ст. ложки
цедра апельсина або лимона
кориця мелена
лимонні цукати
2 ст. ложки

Приготування
Приготування тіста:

Холодне масло перетерти у крихту з сухими інгредієнтами. Додати яйці. Тісто обмотати плівкою та відправити до холодильника на 1 годину.

Готуємо начинку:

По-суті, начинка складається з двох частин: заварного крему та сирної частини.
Отже, для крему необхідно збити 2 жовтки до біла з половиною цукру, влити гаряче молоко, додати крохмаль та борошно і помішуючи довести дану масу до загустіння. Як тільки почне гуснути — знімаємо з вогню та додаємо масло.
Неаполетанський великодній пиріг

Сир змішуємо з жовтками, рештою цукру, корицею та цедрою. Якщо хочете підкреслити смак лимонних цукатів, то можете додати цедру з лимону, а якщо хочете додати інших смакових барв, то додайте цедру з апельсина.

Якщо у вас дуже сухий сир, то можете додати декілька столових ложок сметани або йогурту без додатків.

Опісля — додаємо крем, який остив та вимішуємо масу з цукатами.

Дістаємо тісто з холодильника та встеляємо ним підготовлену форму.
Неаполетанский великодній пиріг
Викладаємо начинку та вкриваємо верх пирога.

Можете зробити рештку з тіста, а можете просто видавити формочками отвори та спекти окрему печиво, яким потім можна прикрасити пиріг, приклеївши їх джемом.

Випікаємо при 180℃ 1 годину. В рецепті було заявлено півтори години, але мені вистачило 1 години, тож гадаю буде доцільно заяважити, що час може варіюватися.

Даємо пирогу остити у формі до кімнатної температури, а потім забираємо у холод на 2 години і вже потім нарізаємо. Вигідніше, звичайно, пекти його ввечері, а вже зранку ласувати

Великодня закуска “Чайні яйця”

Інгредієнти:

  • яйця: 6 шт.
  • чай: 2 пакетики чорного або 2 ч. л. чаю Ерл грей
  • соєвий соус: 1/2 склянки
  • сіль: 2 ч. л.
  • цукор: 2 ч.л.
  • аніс, кориця, перець, цедра мандаринів за смаком, зелень для оздоблення

Спосіб приготування:
Викласти яйця у каструльку і, після закипання, проварити протягом 3 хвилин на середньому вогні. Вийняти яйця і трохи охолодити. Обережно покатати яйця по столі, легенько побити ручкою ножа, щоб на шкарлупі утворились гарні тріщини. Змішати інгредієнти для чайного маринаду. Викласти яйця у маринад і залити водою, щоб вона покривала їх повністю. Кип’ятити на маленькому вогні годину або й більше, постійно доливаючи води, щоб покривала яйця. Потім їх охолодити, почистити і викласти на тарілку з зеленню.

Цукрові пасхальні яйця

Інгредієнти:

  • дрібний цукор-пісок: 1 кг
  • харчові барвники
  • глазур для склеювання половинок яєць
  • готові їстівні прикраси

Спосіб приготування:
1. Підготувати формочку: зварити яйце, обережно розрізати його по вертикалі гострим ножем, вибрати ложечкою вміст, промити і висушити шкарлупку. Можна використати пластмасову формочку від “Kinder JOY”, або іншу подібну форму.
2. Підготувати деко: вирізати шматок картону, щоб він повністю покривав деко, накрити його пергаментом і поставити на деко (запікати цукрові яйця без картонного прошарку не можливо – вони розтікатимуться).
3. Цукор висипати у глибоку тарілку, додати 3 ст. л. води і ретельно перемішати (може виглядати сухуватим, але головне, щоб він злегка злипся). Розділити цукор на декілька частин, у кожну частину додати харчові барвники і добре вимішати. Накласти цукор у формочки, ретельно і щільно його утрамбовуючи (щоб готове яйце не розсипалося), перевернути формочки на картон.
4. Поставити деко у розігріту до температури 100° С духовку і запікати протягом 10 хв.
5. Обережно перекласти готові яйця на тарілку і залишити на кілька хвилин. Потім за допомогою чайної ложки обережно вибрати серединки яєць, залишаючи шкарлупку товщиною 1 см (у маленьких яйцях вибирати серединку не потрібно).
6. Дати яйцям добре висохнути (наприклад, відкласти їх на ніч), потім з’єднати половинки глазур’ю і відкласти їх на годину, щоб застигла глазур. Додати у глазур харчовий барвник і прикрасити нею готові яйця за смаком. Також можна прикрасити фігурками з мастіки.
* З цієї кількості інгредієнтів вийде 10-15 яєць.
* Такі яйця можуть зберігатися дуже довго, але у сухому місці. Їх можна їсти, але смак у них як у звичайного цукру.

 

Пасхальні кекси у яєчній шкарлупі

Інгредієнти:

  • шкарлупки від яєць: 10-15 шт
  • будь-яке тісто для кексів

Спосіб приготування:
Підготувати завчасно шкарлупки: добре вимити яйця, зробити отвір з тупої сторони, вилити вміст, промити шкарлупки всередині та висушити.
Щоб шкарлупки не переверталися, їх потрібно ставити у сіль – насипати солі у деко або ж у невеличкі глибокі тарілочки чи формочки і повставляти у неї шкарлупки, наповнити їх тістом (приблизно на дві третини) і поставити випікатися при відповідній до рецепта тіста температурі.
Готові кексики викласти у кошичок чи глибоку тарілку, прикрасити за смаком. Можна змастити помадкою. а можна подавати взагалі прямо у шкарлупці, щоб гості самі почистили. Вони будуть дуже здивовані, коли побачать під шкарлупою кекси.

За інформацією  cookorama.netstravy.net,  lemky.com, kolyba.org.ua

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com