image

Чому червона риба не найцінніша для нашого здоров'я, - лікар-дієтолог із Закарпаття

У рибі, вирощеній в неволі, майже немає Омега-3 жирів, тому шукати ці корисні речовини потрібно у значно простішій рибі. 

Про важливість споживання рибних продуктів написала у черговому пості на сторінці у Фейсбуці лікар-дієтолог родом із Закарпаття Оксана Скиталінська. 

 Лікувальні властивості рибних жирів були виявлені на початку XIX ст., задовго до відкриття вітамінів. 
 На початку XX ст. проводилося багато досліджень харчування арктичних народів, ескімосів і інуїтів Канади та Ісландії, які, як виявилося, ніколи не хворіли атеросклерозом. Цей факт пов'язали зі значною кількістю риби в раціоні.

 Однак теорія про здатність рибних жирів сповільнювати процеси старіння сформувалася в результаті вивчення довгожительства японців. 
 У 1983 р в опублікованих ВООЗ статистичних щорічниках «The World Health Report» Японія за очікуваною тривалістю життя (74,2 років для чоловіків і 79,8 для жінок) виявилася на першому місці, випередивши колишніх рекордсменів Швейцарію і Швецію.

 Пояснити японське довгожительство будь-якими соціальними або економічними факторами було дуже важко. 
 За рівнем життя населення Японія тоді помітно відставало від США і Західної Європи. 
 Витрати на охорону здоров'я в розрахунку на кожного жителя були в Японії вдвічі нижчими, ніж в Європі і втричі нижчими, ніж в США. 
 Пенсійне забезпечення японців завжди було дуже скромним. 
 Відпустка японських робітників не перевищував двох тижнів, а тривалість робочого тижня була на 11 годин більше, ніж у розвинених західних країнах. 
 Японці відчували більше стресів через тісноту в своїх оселях, напружену обстановку в навчальних закладах і на роботі, в результаті частих для цієї країни землетрусів і цунамі.
 "Кароші" --(яп. 過労死 каро:сі) "раптова смерть на роботі від перенапруги", - це специфічний японський термін. 
 В аналітичному огляді британських експертів «Чому японці живуть довше?» народилася «рибна теорія» японського довгожительства.

Наполегливі рекомендації щодо збільшення вживання рибних продуктів мали успіх. Вилов риби в річках, озерах, морях і океанах почав швидко зростати і збільшився з 70 млн т в 1983 р до 93 млн т в 1996-му. Але це був пік. Після 1997 р вилов риби в природних водоймах став скорочуватися, так як порушилося її біологічне відтворення. 
Тому зростання споживання рибних продуктів почало відбуватися за рахунок штучного вирощування деяких порід риб в морських загатах (лососеві) і прісноводних водоймах (короп, вугор).

Вилов риби в штучних загатах і водоймах або на «рибних фермах» (аquaculture) виріс до 60 млн тон, з них 70% добуває Китай. 
Однак продукція рибних ферм не є повноцінною. 
Незамінні жирні кислоти в складі жиру риб утворюються в морських водоростях, а не в організмі риб.
Тому любителі червоної рибки, майте на увазі, що Ви їсте лише смачний жирно-білковий продукт, АЛЕ Омеги-3 там НЕМАЄ.
Риби в загатах харчуються комбікормами, а не планктоном. 
 У жирах штучно вирощених риб можуть накопичуватися діоксини, ртуть, пестициди та інші шкідливі сполуки. 
 У США нещодавно була введена заборона на імпорт деяких рибних продуктів з Китаю у зв'язку з їх забрудненням канцерогенами і похідними антибіотиків. 
 Антибіотики часто додаються в штучні водойми для профілактики рибних хвороб, звичайних в дуже густій рибній монокультурі.

Це є розплатою за комфортне життя, коли всі нагодовані, і не потрібно виходити в море і важкою працею ловити рибу.

ОМЕГА-3 І РИБА 
✅ Омега-3 жири потрібно шукати в ОСЕЛЕДЦІ та СКУМБРІЇ, але не в лососі (як правило, весь супермаркетний лосось -- це риба, яка народилася і виросла в неволі, на штучних кормах, тому омега-3 там знайти проблематично), тому для любителів лише червоної риби бажано доповнювати раціон омега-3 жирами з капсул;
✅ Омега-3 збережені виключно у СИРІЙ (засоленій або мороженій) рибі, оскільки будь-яка термічна обробка (варіння, смаження, запікання) змінює їх формулу і на "виході" Омеги-3 там немає;
✅ Для безпечного споживання такої риби потрібно купувати добре просолений оселедець або скумбрію і потім вимочувати у воді;
✅ НЕ вибирайте "малосольну" рибу, щоб знизити ризик зараження глистами;
✅ поєднуйте рибку з корисними "компаньйонами" -- цільнозерновим хлібом, зеленню, овочами, натуральними напоями (настоєм шипшини, узварами та компотами без цукру, березовим соком і тп).

Омега-3 жири можна знайти також в яйцях (переважно від домашніх курей) і горіхах, тому харчуйтеся простою, вдома приготовленою їжою. Гарного і збалансованого Вам дня :)

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com