Стародавні греки вважали, що зубний біль виникає у тих, хто збрехав

9 лютого в усьому світі відзначають День стоматолога. Як розвивалося зуболікування протягом своєї давньої історії

Старші люди пригадують, що яким був рівень стоматології в 70-х, 80-х та ще й в 90-х роках минулого століття. Пригадують свинцеві пломби, повільні радянські бормашини. Зуби тоді фактично не лікували. Легше було їх видалити, попередньо ввівши примітивний обезболюючий препарат, від якого було мало ефекту і багато шкоди для здоров’я.

Ми відставали від зарубіжної стоматології років на 20. Однак згодом, коли відкрилися ринки і закордонна апаратура стала більш доступною, а стоматологи мали можливість отримати кваліфіковану освіту, ми отримали певні козирі. У першу чергу тим, що стоматологія у багатьох країнах Європи не входить у звичні медичні страховки і там послуги стоматологів дуже дорогі.

Навіть в Ужгороді почав розвиватися так званий стоматологічний туризм, коли люди із-за кордону почали доволі часто їздити до нас лікувати зуби.

До Дня стоматолога, за матеріалами журналу «Дилетант» та інших видань, ми підготували деякі цікаві факти з історія зуболікування.

Перші зубні лікарі з'явилися ще в Стародавньому світі. Адже стоматологія - одна з найстаріших галузей медицини.  Найпершими зубними лікарями були етруски - представники стародавньої цивілізації, яка населяла північний захід Апеннінського півострова в першому тисячолітті до нашої ери. Вже тоді стародавній людині могли не тільки усунути зубний біль за допомогою різних рослин, але навіть зробити протез. Зубопротезування було трохи дивним, але ефективним. Етруски вирізали підходящі зуби у тварин і вставляли їх людям. Відомо, що в 7 столітті до нашої ери робили такі міцні протези, що ними можна було жувати грубу їжу.

Перше зубне свердло було знайдено при розкопках Мергара - Пакистанського поховання, віднесеного до епохи неоліту. Цьому свердлу – 9 тисяч років! Там же були знайдені останки людей, у 11 з яких археологи виявили сліди зуболікарського втручання.

У Стародавній Японії видаляли зуби голими руками, попередньо розхитавши їх за допомогою дерев'яного долота і молоточка. Чи була якась, нехай навіть примітивна, анестезія - невідомо. Трохи пізніше стародавні лікарі стали користуватися спеціальними щипцями. У Стародавньому Китаї до процедури підходили творчо: на хворий зуб попередньо накладали миш'як або жир місцевої зеленої жаби, щоб він поступово відмирав і розхитувався. Через деякий час його виривали щипцями.

Зубна гігієна зародилася в Давньому Єгипті. Саме там 5000 років тому з'явилася перша зубна паста, яка була отримана з суміші товченої пемзи, яєчної шкаралупи і попелу від спалених нутрощів бика. Крім того, давньоєгипетські лікарі вміли робити пломби. Вони виготовляли протези, але не із зубів тварин, а штучні. Їх прив'язували до інших зубів за допомогою золотого дроту.

Стародавні греки вважали, що зубний біль виникає у тих, хто збрехав.

У Стародавньому Римі основним компонентом миючого зубного порошку була сечовина. Аміак, що міститься в ній, прекрасно справлявся із зубним нальотом.

Цікавими були і давньоримські способи позбавлення від зубного болю. Наприклад, в 1 столітті нашої ери пацієнтам пропонували у вухо з боку хворого зуба укладати воронячий або гороб'ячий послід, змішаний з маслом. Рецепт від зубного болю лікаря Плінія звучав так: «У ніч, коли настане повний місяць, злови жабу, плюнь їй в рот і скажи лікувальні слова».

Римлянин Корнелій Цельс, що жив в 1 столітті нашої ери, не радив своїм пацієнтам видаляти зуби. Спочатку він прописував їм полоскання спеціальними розчинами і обкурював рот хворих пахощами. Якщо ж пацієнтові не ставало легше, лікар видаляв зуби. Але робив це більш прогресивним способом, ніж сучасники. Каріозну порожнину лікар заповнював нитками або заливав свинцем, підрізав ясна, розхитував зуб, а вже потім орудував щипцями.

Жителі Азії, Африки та Південної Америки ще в III - IV століттях до нашої ери використовували пристосування, що нагадують сучасну зубну щітку. Вони представляли собою так звані зубні віники, які виготовлялися з розщеплених гілочок дерев. Зубочистки у вигляді простих паличок, розпушений на одному кінці, археологи виявили і в єгипетських гробницях. Ну, а прототип сучасних щіток з'явився в 1498 році в Китаї. При їх виготовленні використовували свинячу щетину, кінські волосся. І лише через багато років, в 1938 році, компанія «Oral-B» випустила зубну щітку, в якій ці матеріали були замінені на синтетичні волокна. А перша зубна щітка, що працює на електриці, була створена в Швейцарії в 1939 році.

У XVII столітті зуби видирали на ярмаркових площах. Одягнені в червоний одяг кати перетворювали процес видалення зубів у справжнє видовище. У якості інструментів середньовічні «стоматологи» використовували величезні щипці, а замість анестезії - матюки та ляпаси. У Франції в ті часи особливою популярністю користувався «зубний лікар» Гільйом. Люди шикувалися в чергу для того, щоб подивитися на його «шоу». Перед початком «дантист» виконував ритуальний танець з барабаном, потім садовив пацієнта на стілець, всіляко обзивав його і тільки потім видаляв зуб.

Першим ортодонтом став знаменитий француз з Анжера - П'єр Фошар. Він, будучи відомим дантистом за часів Людовика XV, в 1728 році винайшов пластинку для вирівнювання зубів - тонку смужку зі срібла або іншого металу, яка за допомогою дроту і шовкової лігатури кріпилася до зубів.

Крім того, Фошар першим почав покривати зіпсовані зуби ковпачками із золота, на які потім наносився підібраний за кольором фарфор. З цього часу ведуть свою славну історію металокерамічні і порцелянові коронки. Також цей першопроходець і основоположник сучасної стоматології придумав зубні штифти, які стали родоначальниками сучасних зубних мостів.

Перша ручна «бормашина»  з'явилася в XVII столітті. Її винайшов і застосував хірург Корнеліус Золінген. Справжньою революцією в стоматології стала поява педальної бормашини з ножним приводом. Вперше примітивний агрегат такого роду в 1790 році виготовив Джон Грінвуд, особистий дантист 1-го президента США Джорджа Вашингтона. Для обертання свердла стоматолог використовував ножний привід від прядки своєї матері. Проте справжню бормашину винайшов американський лікар Джеймс Моррісон. У 1871 році цей пристрій було запатентовано.

Зуб Джона Леннона - найдорожчий у світі. Він пішов з молотка за 19500 фунтів стерлінгів.

Єдиний видалений зуб Ісаака Ньютона був найдорожчим зубом в історії людства. Його продали з аукціону в 1816 році за 730 фунтів стерлінгів знатного вельможі, який згодом прикрасив ним свій перстень. Але 5 листопада 2011 цей рекорд був побитий. В англійському місті Стокпорт аукціонний дім «Omega Auctions» пустив з молотка уражений карієсом пожовклий зуб Джона Леннона. В ході торгів канадський стоматолог Майкл Зук придбав зуб «бітла» по телефону, заплативши за нього 19 500 фунтів стерлінгів.

У XIX столітті винайшли досить недорогу технологію виготовлення штучних зубів з кераміки. До цього моменту зуби для своїх пацієнтів стоматологи робили з зубів тих, хто загинув на полі бою. Поставки такого «матеріалу» значно збільшилися після битви при Ватерлоо, в якій загинуло багато чоловіків з зубами вищого стандарту - за мірками того часу. Велика частина цих зубів, вирвана плоскогубцями мародерів, повернулася назад до Великобританії і продавалася там під торговою маркою «Зуби Ватерлоо». У британському суспільстві вони довгий час вважалися модним атрибутом. Зуби загиблих солдатів при протезуванні використовували і в США. Так, після громадянської війни в США стоматологи отримували цілі бочки таких вантажів.

Джордж Вашингтон, який до моменту свого президентства втратив всі зуби, крім одного, дуже уважно ставився до здоров'я зубів своїх коней. Кожен день він перевіряв їх стан і якість чищення, доставляючи конюхам і ветеринарам чимало клопоту.

У 1867 році американка Люсі Тейлор стала першою жінкою в США, яка отримала освіту лікаря-стоматолога.

У XIX столітті зубні протези були найпопулярнішим весільним подарунком в Англії

Мао Цзедун ніколи не приймав ванну, не мив голову і не чистив зуби. Він, як і мільйони китайців, любив жувати чайне листя і полоскати рот чаєм, позбавляючись, таким чином, від зубного нальоту. «Навіщо чистити? Хіба тигр коли-небудь чистить зуби?» - Любив повторювати «Великий керманич ». Ця політика призвела до того, що хвороби зубів в КНР на початку XXI століття спостерігалися у 97% населення, катастрофічно не вистачало стоматологічних клінік і кваліфікованих фахівців.

У XIX столітті зубні протези були популярним весільним подарунком на Британських островах, так як англійці очікували, що досить скоро втратять усі зуби, і прискорювали процес видаленням зубів у відносно молодому віці.

Цікаві закони, пов'язані зі стоматологією, існують в США. Так, наприклад, в штаті Вермонт дружина не може носити зубні протези без письмового дозволу чоловіка. А в місті Провіденс, штат Род-Айленд, в суботу купити зубну щітку просто неможливо - це заборонено законом.

Шведський професор Інгвар Бранемарк, батько світової імплантології і автор принципів зрощування кісткової тканини і імплантату, за освітою не був дантистом. Товариство стоматологів Швеції ставилося до нього вороже і не визнавало його відкриттів. Професійні та особисті нападки змусили Бранемарка проявляти максимальну обережність як у своїх дослідженнях, так і в їх практичному впровадженні.

Всесвітньо відомий виробник зубної пасти компанія «Colgate-Palmolive» зіткнулася з несподіваною перешкодою при просуванні своєї продукції на ринку іспаномовних країн. У перекладі з іспанської «colgate» в буквальному розумінні означає - «йди і повісься».

Найдорожча в світі зубна щітка належить Міку Джаггеру. Знаменитому співакові вона дісталася в подарунок. А так як щітка була зроблена з чистого 18-каратного золота, то її вартість оцінюється приблизно в 4000 доларів.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com