image

Кому потрібен поліомієліт на Закарпатті

 

Другий тиждень в Україні триває паніка через спалах поліомієліту на Закарпатті. Жахлива недуга, яку вже давно подолали розвинуті країни, може сягнути у нас епідемії через низький рівень вакцинації. Принаймні такі невтішні прогнози дає Міністерство охорони здоров’я, яке першим розповсюдило інформацію про поліомієліт на Закарпатті

Затим місцеві медики включно з головою Закарпатської ОДА спростували спалах хвороби, на що вже відреагувала лабораторія ВООЗ, заявивши, що не в компетенції закарпатців стверджувати – є поліомієліт чи нема. Словесний батл так і не дійшов логічного завершення. Міністерство наполягає на вакцинації, а в Закарпатті вказують на дітей, котрі вже давно одужали.

1 вересня міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі повідомив на брифінгу, що на Закарпатті – спалах поліомієліту, для якого достатньо двох випадків. В області на той час виявили дітей із різних населених пунктів, що знаходяться на відстані 30 кілометрів один від одного. Це діти віком 4 роки і 10 місяців.

Міністр підкреслив, що обидві дитини, які захворіли, не були вакциновані від поліомієліту і закликав батьків серйозно поставитися до цієї ситуації та зробити дітям щеплення від поліомієліту, якщо вони досі не пройшли вакцинацію.

Квіташвілі обнадійливо зазначив, що Україна має необхідні запаси полівакцини. Це вакцина французького виробництва, яка закуплена за кошти Посольства Канади і направлена в Україну ВООЗ та ЮНІСЕФ.

Міністр обурився й тим, що в Україні з 2008 року спостерігається різке зниження відсотку охоплення дітей вакцинацією від цієї хвороби. За його даними, у 2014 році — це 49% новонароджених, а у 2015 році — лише 14% дітей були щеплені. При цьому міністр зазначив, що такий низький відсоток охоплення дітей вакцинацією не від того, що немає відповідної вакцини, а тому що люди відмовляються робити щеплення дітям.

Закарпатці заявляють, що ситуація з поліомієлітом – «роздута»

Наступного дня після виступу міністра заговорили закарпатські лікарі. Із журналістами під час брифінгу зустрілися начальник головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області Володимир Маркович та головний лікар обласної клінічної інфекційної лікарні Михайло Поляк. Вони в один голос спростували спалах поліомієліту в області. Володимир Маркович запевнив, що результати аналізів підтверджують, що хворі діти безпечні для населення і епідемії на Закарпатті немає. "Причин паралічу є дуже багато. І ці дітки хворі чимось іншим, поліомієліту у них нема", - підсумував лікар.

Водночас ситуація в області критична, бо у разі потрапляння сюди збудника, захворювання може спалахом поширитися. Сьогодні рівень вакцинованості від полімієліту населення знизився до критичного рівня. Головний інфекціоніст Закарпаття Михайло Поляк оприлюднив вражаючу статистику щеплень. З його слів, в області вже кілька років поспіль через брак вакцин зриваються календарі щеплень, а кількість щеплених дітей близька до критичного рівня – усього 14 % від потреби. Проблема, перш за все, полягає у тому, що держава не достатньо забезпечує лікарні вакцинами. Через це Закарпаття не може і на половину виконати цьогорічний план щеплень.

Після цього заяви закарпатських лікарів спростувала сертифікована Всесвітньою організацією здоров’я лабораторія. У коментарі ТСН фахівець цієї лабораторії зазначила, що це не в межах компетенції Закарпаття - підтверджувати, є поліомієліт, чи немає.

Наявність лише одного випадку цієї недуги вважається спалахом. Натомість на Закарпатті відомо вже про двох хворих. Сьогодні в Україні найнижчий рівень імунізації від поліомієліту в світі. Французька вакцина, яку надали державі як гуманітарну допомогу від уряду Канади, досі не потрапила в регіони. А погасити спалах поліомієліту можна лише масовою кампанією щеплення дітей.

Сертифікована Всесвітньою організацією здоров’я лабораторія підтвердила, що захворювання двох дітей на Закарпатті було викликано вірусом похідним від вакцинного штаму, та підтверджено циркуляцію вірусу, що відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил прирівнюється до спалаху поліомієліту.

«Циркуляція такого вірусу ставить під загрозу всіх нещеплених дітей в Україні. В зв’язку з чим Координаційна група наполягає на посиленні епіднагляду по всій території України, взяття додаткових проб у всіх, хто контактував з дітьми на Закарпатті. Було прийнято рішення про створення Оперативного штабу з реагування та протидії розповсюдженню захворювання, куди запрошені представники міжнародних організацій ВОЗ та ЮНІСЕФ», - йдеться в заяві МОЗ.

Затим у паніку навколо поліомієліту втрутився голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, який різко розкритикував заяви про епідемію і порадив міністру вступити на навчання до медичного факультету УжНУ. Він, як і більшість місцевих лікарів, певен, що роздмухування паніки є безпідставним. "Діти вже одужали, старший хлопчик ходить у садочок. Жодної загрози для населення нема", - прокоментував Москаль. Тому і протиепідеміологічних заходів в регіоні не проводять.

Всі регіони у вересні отримають живу вакцину, яку вводити під час епідемії поліомієліту небезпечно

Брехню влади у ситуації з поліомієлітом побачив кандидат медичних наук, лікар інфекціоніст Віктор Петров, відомий в Ужгороді і як сімейний лікар. Він переконаний, що факт заперечення поліомієліту прирівнюється до злочину проти всієї громади Закарпаття, здоров’я населення та України загалом. Причини епідемії в Україні дуже показові, це провал державної політики в програмі щеплень і тотальна корупція в охороні здоров’я, та державних закупівлях вакцин загалом.

Петров нагадав хронологію вакцинації від поліомієліту:

2002 рік – Україна отримала статус країни вільної від поліомієліту;

2009 рік –  охоплення щепленням ОПВ від поліомієліту в Україні становив  95%;

2010 рік – перебої з вакцинами;

2012-2015 роки – повністю провалена програма вакцинації. Охоплення вакцинацією від 14% до 35-51% в різних регіонах;

2015 рік, травень – отримання гуманітарної допомоги у виді Канадської вакцини від поліомієліту, яку в УКРВАКЦИНІ (Організація МОЗ) заморозили, чого робити не можна було. «Таким чином, Україна і всі регіони у вересні отримають живу вакцину (ОПВ) , яку вводити під час епідемії поліомієліту небезпечно, бо вона вже містить вірус, нашим діткам на сьогодні не вистачає інактивованої вакцини (ІПВ)», – констатує Віктор Петров.

Він зазначає, що дітки, які не мають вакцинації від поліомієліту повинні її зробити, бажано щоб це була інактивована вакцина (ІмоваксПоліо, ІПВ, комбіновані вакцини Інфанрікс ІПВ,Пентаксим, Інфанрікс Гекса).

Вакцинація за епідеміологічними показниками буде стартувати з середини вересня та в жовтні. Лікар рекомендує погоджуватися на інактивовану вакцину, щодо живої вакцини від поліомієліту «крапельної» ОПВ є чіткі застереження. Не варто вводити в організм живий збудник вірусу поліомієліту, зазначає інфекцоніст.

Поліомієліт як шанс повернення довіри

Загалом ситуація з поліомієлітом виглядає вкрай небезпечною, адже хвороба й справді неконтрольована. Але ще більше запитань викликає раптовість діагнозу, а водночас і клеймо, яке поставили на Закарпатті, адже від часу виявлення ознак у хворих дітей і оприлюднення страшного діагнозу все ж пройшов час: випадки захворювання у двох закарпатських дітей сталися кінці червня та на початку липня 2015 року.

При цьому Міністерство не втомлюється нагадувати, що вакцина для проведення імунізації дітей вже є в Україні. Урядом Канади за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) закуплено 3,7 млн доз вакцини проти поліомієліту оральної, живої зареєстрованої в Україні, (ОПВ виробництва Санофі Пастер, Франція). Перша партія вакцин (ОПВ – 1,5 млн доз) вже надійшли в Україну, друга партія має надійти найближчим часом.

Жодна людина не підтвердила інформацію про те, що в Україні зафіксовано спалах поліомієліту, - зазначає видання «Дзеркало тижня» у статті про цю недугу. Крім того, журналісти дізналися, що з'явилося розпорядження міністерства (усне), яке наполегливо рекомендує медикам не коментувати ситуацію. Спікерами цієї теми можуть виступати лише міністр і його заступники, зв'язатися з якими практично неможливо: за словами секретаря, вони постійно на нарадах.

В Україні чимало фахівців, які постійно моніторять ситуацію з поліомієлітом, чудово знають ситуацію і вміють читати між рядками. Вони стверджують, що повідомлення Женевської лабораторії ВООЗ недостатньо, аби говорити про спалах.

Зате в Україні всім відомо про провалену кампанію вакцинації через трагічні випадки, пов’язані з неякісними вакцинами. Довіра населення втрачена, тому її потрібно повертати, і це чудово розуміють у Міністерстві. Крім того, вакцина уже на складі. Тому, цілком імовірно, що за допомогою гучних випадків поліомієліту на Закарпатті в Україні готують саме чергову кампанію з вакцинації.

 

Наталія Каралкіна

 

 

***

Поліомієліт – хвороба брудних рук

Цілі покоління лікарів в Україні забули про таке захворювання як поліомієліт і не зможуть його відразу діагностувати, тому кандидат медичних наук, лікар інфекціоніст Віктор Петров просить проявити пильність відповідно пам’ятки про небезпечні симптоми поліомієліту.

1. Це гостре інфекційне захворювання яке уражає центральну нервову систему, викликає паралічі та закінчується у важких випадках смертю.

2. Шлях поширення через воду та брудні руки, частіше - фекальне забруднення.

3. Вразливі вікові категорії - дітки до п’яти років.

4. Зараження може відбутися і серед осіб які досягли зрілого віку.

5. Захворювання розпочинається після потрапляння вірусу в організм дитини і розвивається протягом 10-12 днів.

6. Захворювання має пре-паралітичний етап, паралітичний, відновний та період залишкових змін.

7. Основні симптоми - початкові ознаки ГРВІ, кашель, нежить, блювання, пронос, болі в череві. Дуже показові симптоми – малорухливість, млявість, підвищення чутливості шкіри, болі в суглобах. Саме в цьому періоді  необхідно вчасно звернутися до лікаря і вимагати повного обстеження для виключення захворювання на поліомієліт.

8. Важка форма поліомієліту протікає з паралічем м’язів, деформацією кінцівок і смертельно небезпечними проблемами з диханням.

9. Лікування не ефективне, більше проводиться симптоматично. Найкращий спосіб боротьби з поліомієлітом - це проводити масову вакцинацію.

10. Ситуація яка склалася, вимагає нашого об’єднання навколо привернення уваги до щеплення і профілактики.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com