image

Орторексія: як здоровий спосіб життя шкодить своїм шанувальникам

Офіційно орторексії - хворобливої фіксації на здоровому харчуванні - немає. Цей діагноз не внесли до класифікаторів і не пишуть в картках. Але люди псують своє здоров"я, думаючи, що просто правильно харчуються.

Ще 20 років тому лікар Стівен Братман виокремив орторексію, як окреме захворювання. За всіма параметрами вона схожа на розлади харчової поведінки, такі як анорексія або булімія, лише увага хворого зосереджена не на схудненні і не на переїданні, а на тому, щоб вся їжа була максимально здоровою (на думку хворого). І це прагнення харчуватися тільки корисними продуктами приймає збочену форму і не дає людині нормально жити.

Як орторексія маскується під здорове харчування

Все починається з благих намірів: потрібно стежити за собою, правильно харчуватися і взагалі дбати про здоров'я. Це правильно і модно. Розраховуємо кількість калорій, співвідношення БЖУ і так далі.

Спочатку все весело і приємно, тому що бути здоровим це добре. Підтягуються різні ритуали, заводиться блог. У соцмережі суцільні корисні сніданки і ще більш корисні вечері рівно з тією кількістю білка, яка потрібна після інтервального тренування.

Потім виявляється, що іноді доводиться їсти щось нездорове. Потрібно якось з цими зривами боротися, а то соромно якось. Начебто щоденник харчування ведеш, у курсі всіх здорових дієт, і раптом такий конфуз - піца в ресторані з друзями. Вона ж не з цільнозернового борошна!

"Я почала піклуватися про здоров'я. Перечитала тонну досліджень і вирішила, що вуглеводи - погано, цукор - отрута. В результаті перестала насолоджуватися смаком продуктів і думала тільки про те, як би не набрати зайву вагу. Але варто було дорватися до снеківі мене не можливо не зупинити", - користувач Quora про свій досвід орторексії

Коли харчуєшся правильно від А і до Я - це перемога. Ось уже місяць ніс не нюхав ароматизаторів, ідентичних натуральним. З'являється гордість, адже тіло насичене виключно корисними продуктами, жоден консервант не прошмигнув.

Ніхто не повинен знати, як доводиться страждати через те, що вчорашня котлета була не на пару, а просто з пательні. Це жахливо. Краще було її не їсти або відразу відправитися в туалет і сунути два пальці в рот.

Ось приблизний портрет тих, хто страждає на орторексію:

- Бояться з'їсти щось нездорове, аж до паніки.
- Карають себе за відступ від дієти, соромлять себе за «неправильну» їжу.
- Не можуть думати ні про що, крім раціону, який стає все суворішим.
- Дієта стає важливішою за роботу, відносини, дружбу.
- Їжа починає керувати життям. Розклад складають так, щоб правильно поїсти, на зустріч в кафе приносять свою порцію в контейнері, не можуть спати через тривожні думки і навіть впадають у депресію.

Чому здорове харчування перетворюється на кошмар

Навіщо божеволіти через зайві калорії, порушення балансу білків і вуглеводів на цілий грам? Приблизно з тієї ж причини, що і люди які добровільно виснажують організм від анорексії або вбивають шлунок, розважаючись на булімією.

Розлади харчової поведінки - це взагалі не про їжу і не про здоровий спосіб життя. Їжа - це тільки об'єкт, на якому зациклюється людина, коли не справляється з цією проблемою.

Що це за проблема - у кожного своя відповідь. Це і комплекси, і психологічні травми, і різні розлади. Здорове харчування перетворюється на релігійний фанатизм з різних причин. З яких саме? З цим повинен розбиратися психолог.

Здається, що це якісь невиразні страждання, все через те, що комусь робити нічого або проблем справжніх мало. За деякими даними, розладами харчової поведінки страждають 4,5% населення в США. Це багато.

Розлади харчової поведінки відображають моду. Сьогодні модно перейматися екологічністю продуктів і їхньою користю. Наприклад, відмовляютися від продуктів з глютеном, при цьому не страждаючи на целіакію (непереносимістю глютену).

Як зрозуміти, що ви вже хворі

Орторексія небезпечніша за інші харчові розлади, тому що у неї чудове прикриття. Зрозуміло, що зайва худоба (як при анорексії) або постійне переїдання - це нездорова поведінка. Але як запідозрити проблеми у людини, яка все робить заради здоров'я? Скоріше вже хочеться захопитися її силою волі і позаздрити наполегливості.

У орторексії немає чітких діагностичних крітеріїв. Перевіряти себе треба за опитувальником Стівена Братмана.

- Я так багато часу я присвячую вибору і приготуванню здорової їжі, що це заважає працювати, спілкуватися з друзями та сім'єю, вчитися.
- Якщо доводиться з'їсти нездорову їжу, я переживаю і відчуваю сором і провину. Важко навіть дивитися, як їдять неправильні продукти інші люді.
- Мій настрій, спокій і щастя залежать від того, наскільки правильно я харчуюся.
- Інколи я хочу послабити дієту, наприклад за святковим столом, але не можу цього зробити (цей пункт не стосується людей із захворюваннями, через які доводиться завжди тримати сувору дієту).
- Я постійно викидаю з раціону продукти, які здаються недостатньо здоровими, посилюю дієту і вигадую складні правила харчування.
- Я харчуюся, як вважаю за правильне, але втрачаю вагу занадто сильно і спостерігаю ознаки нестачі поживних речовин: випадає волосся, шкіра стала проблемною, відчуваю слабкість, збився менструальний цікл.

Якщо ви погодилися хоча б з одним твердженням, то пора пригальмувати. Ваше здорове харчування може легко перетворитися на нав'язливий стан. Подумайте, від чого ви ховаєтеся за ілюзією правильного харчування, а якщо не можете розібратися в собі, зверніться до психолога.

lifehacker

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com