image

Про важливість бактерій, які живуть в нашому організмі, - лікар-дієтолог із Закарпаття

Трильйони маленьких живих істот, мікробів та їх родичів, які називаються мікробіомом живуть в нашому організмі. Протягом усього життя вони супроводжують нас і, зокрема, різін процеси в нашому організмі. 

Про важливість бактерій написала на сторінці у Фейсбуці лікар-дієтолог родом із Закарпаття Оксана Скиталінська:

 перші декілька років життя розвиток мікробіому продовжується, завдяки одержанню мікробів від людей, які нас оточують. 

Але не обдурюйте себе. Втратити відразу весь свій мікробіом -- практично те саме, що втратити печінку або нирки. Якщо при цьому не будете жити у скафандрі, довго не протягнете.

На кожній ділянці зовнішньої та внутрішньої поверхонь нашого тіла утворюється унікальний набір мікроорганізмів. Бактерії, грибки, віруси, наприклад, на наших руках, не такі, як у роті або кишечнику.

Наша шкіра має поверхню, розміром майже 2 квадратні метри. На обличчі живуть одні мікроби, на пердпліччі - інші, в потових залозах та волосяних фолікулах -- ще інші. Одні їдять мертву шкіру, інші виробляють зволожуючі речовини, треті заважають хвороботворним бактеріям та грибкам вторгнутися в наше тіло.

Найбільше мікробів живуть у шлунково-кишковому тракті -- починаючи із самого верху, рота: на зубах одні, на внутрішній поверхні щік -- інші, в піднебінні, на кожному зубі -- ще інші.

Найбагатша мікробами зона -- деснева борозна, місце між зубами та деснами. Вона просто кишить ними, причому багато з них бояться кисню.

У шлунку живе Helicobacter pylory, багато кому відомий через свій зв'язок із запаленням слизової шлунку. В нормі Helicobacter pylory сприяє утворенню шлункового соку, гормонів та імунних клітин, яких багато у шлунку.

Величезна кількість мікробів живе у товстому кишечнику, їх кількість вражає, вони займають просвіт кишечника від стінки до стінки.
В одному мілілітрі вміст товстого кишечника (а його об'єм -- це декілька тисяч мілілітрів!) їх більше, ніж людей на Землі.

Це цілий всесвіт мікроорганізмів, щільно запакованих, дуже активних, які супроводжують нас протягом всього життя.

До 15% калорій із їжі, перероблюється в товстому кишечнику і використовується, щоб годувати нас.
Ці всі мікроби не просто випадкові гості -- ми, люди, разом із ними еволюціонували мільйонами років, допомагаючи один одному не лише вижити, але й комфортно себе почувати.

Щоб уявити собі масштаб впливу мікробіому на людину, уявіть собі: в людському геномі 23 000 генів, а у мікроорганізмів, які живуть в нас і на нас -- 2 000 000 генів.
Іншими словами, 99% унікальних генів у нашому тілі -- бактеріальні, і лише 1% -- людські!
Їх гени кодують корисні для людини продукти.
Наше співіснування, свого роду співробітництво з мікробами допомагає і нам, і їм вижити.

Бактерії впливають на відчуття насичення, їх дисбаланс є причиною розвитку цукрового діабету, порушення пам'яті, депресії, шизофренії, аутизму, нейродегенеративних захворювань, хвороби Альцгеймера, целіакії, астми, алегрій, хвороби Паркінсона, онкологічних та аутоімунних захворювань.

Через надмірне використання антибіотиків, дезинфікуючих засобів та косметики (згадайте антибактеріальні мила), кесаревого розтину, людство увійшло в зону небезпеки, своєрідну "нічийну" смугу між древнім мікробіомом та сучасним світом, карти якого до цього часу не існує".

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com