image

Що таке метеозалежність і як її перемогти

На що найсильніше впливає коливання температури, тиску, вологості...

Як проявляється метеозалежність

Хворобливі реакції тіла на зміну погоди люди помітили давно, ще за часів Гіппократа. Але визнали як медичний факт лише у XX столітті, коли з'явилася можливість підрахувати страждальців і статистично звірити їхні показання. Так народилася наука під назвою біометеорологія людини. Вона вивчає прояви метеозалежності.

Кістки ломить

Підвищення вологості, зниження температури, коливання атмосферного тиску — такі кліматичні зміни багато людей, що називається, нутром відчувають: болем у суглобах і кінцівках загалом. У 2007 році опубліковано результати дослідження, проведеного вченими з Медичного центру Тафтса (Бостон). Медики проаналізували скарги 200 пацієнтів і встановили взаємозв'язок між коливаннями погоди і болем у суглобах.

Є припущення, що підвищена вологість і знижений атмосферний тиск стають причиною набряку тканин навколо суглобів. А набряк, в свою чергу, подразнює нервові закінчення, викликаючи біль.

Тиск скаче

Саме на це найчастіше скаржаться метеочутливі люди. При зниженні атмосферного тиску (коли наближається циклон) організм знижує кров'яний тиск, щоб уникнути зайвого навантаження на стінки судин. Від цього страждають гіпотоніки.

Взимку ж під удар потрапляють ті, хто страждає на гіпертонію. Холод звужує кровоносні судини. При цьому серце, щоб зігрітися, працює швидше, активно качає кров. І це призводить до підвищення  артеріального тиску. Таку комбінацію звужених судин і підвищеного тиску медики вважають однією з причин зростання числа серцевих нападів в зимовий сезон.

Голова розколюється

Зміни погоди вчені називають однією з причин, що викликають головний біль. Різка зміна атмосферного тиску, падіння температури, вітер, що підіймає пил — ось що найчастіше змушує нас морщити лоб від дискомфорту.

Є припущення, що така реакція — один із захисних механізмів, які людське тіло набуло за час еволюції. Ось уявіть: псується погода, збираються хмари, починається шторм... Як загнати примата в укриття? Головний біль — один із спосібів.

Починається алергія

Алергічні реакції часто змінюються в залежності від сезону. Навесні і восени їх викликає пилок деяких рослин. Влітку — алергенна зелень, наприклад отруйний плющ. Восени і взимку — цвіль.

Однак іноді алергія може бути викликана не речовинами-алергенами, а змінами погоди. Яскравий приклад — холодова кропив'янка, шкірна реакція, що виникає у відповідь на контакт з морозним повітрям або крижаною водою.

Ще один приклад — неалергічний риніт. Симптоми у нього ті ж, що і у алергічного: закладений ніс, сльозяться очі, чхання, кашель... Причина неалергічного риніту — холодне повітря і підвищена вологість.

Різке похолодання і висока вологість можуть стати причиною нападу астми.

Нерви здають

Чим гірша погода, тим гірший настрій. Але варто проглянути сонечку, і світ знову світлішає. Зв'язок між погодою і емоційним станом доведений численними дослідженнями. Саме цим обумовлене зростання кількості психічних загострень в міжсезоння, коли атмосферний тиск, температура, вологість та інші кліматичні показники стрибають від мінімуму до максимуму, і все в один день. Поняття сезонної депресії теж пов'язано зі змінами погоди.

Впливає навіть вітер. Якщо вологий, свіжий, помірний морський бриз найчастіше надає заспокійливу дію, то різкі, сухі, пилові (сильно наелектризовані) вітри нерідко змушують людей ставати нервовими, неуважними, агресивними.

Як перемогти метеозалежність

Насправді це не так вже й складно. Дослідники давно помітили, що сила, з якою людина реагує на зміну погоди, залежить від її психологічних особливостей. Чим людина урівноваженіша, тим реакція слабкіша. Чим тривожніша, тим реакція сильніша.

Тому перший крок, який важливо зробити в боротьбі з метеозалежність, — заспокоїтися.

Щоб повернути собі душевну рівновагу:

— Відмовтеся від шкідливих звичок: зловживання алкоголем, сигаретами, кавою, чаєм, солодким.

— Дотримуйтеся режиму дня, висипайтеся.

— Контролюйте свої емоції протягом дня. Якщо є можливість не вплутуватися у конфлікт, не вплутуйтеся.

— Будьте фізично-активними: більше гуляйте або, наприклад, займіться йогою. Це знизить рівень тривожності.

Здоровий спосіб життя — найкращі ліки від метеозалежності.

Другий крок — розуміння, що метеозалежність вторинна. Погодні реакції всього лише оголюють вже існуючі слабкі місця. Якщо у вас немає проблем із суглобами, то і боліти «на погоду» навряд чи щось буде. Те ж стосується алергії, стрибків тиску і всього іншого. Дискомфорт проявляється лише в тому випадку, якщо ви маєте до нього схильність. Тому важливо зайнятися первинним захворюваннями, звернувшись за консультацією до терапевта.

Крім іншого, терапевт може порекомендувати вам:

Вітаміни: їхня нестача може погіршувати самопочуття під час змін погоди.

Адаптогени: вони підвищують здатність організму підлаштовуватися під погоду в тому числі.

Масажі, лікувальна фізкультура, розслаблюючі і тонізуючі ванни. Це ті чинники, які допоможуть зняти тривожність і в підсумку відстояти свої суглоби (тиск, голову) у кліматичних змін.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com