Найкраща туристична перспектива Закарпаття – оздоровлення термальними водами

У сусідній Угорщині головною складовою рекреаційного туризму є термальні води. По всій країні побудовано термальні купальні, які залучають мільйони туристів щороку. Закарпаття так само багате на термальні джерела, однак наша інфраструктура ще занадто слабка. 

Останнім часом в Угорщині реалізовуються грантові проекти Євросоюзу, які передбачають залучення 50% грантових коштів Європейської унії і 50% місцевих бюджетів. Зданий в експлуатацію об’єкт залишається в комунальній власності громади.

У Закарпатті чомусь громади не можуть утримувати комунальні об’єкти подібного типу. Варто згадати хоча б недавню історію з передачею Берегівського термального басейну приватній структурі і згодом скандальні події із блокуванням роботи басейнів активістами Майдану.

Тим не менше, деякі бізнес-проекти доволі вдалі.

То які ж наразі ресурси в Закарпатті в плані геотермальних вод. З цього приводу відомому закарпатському фахівцю з туризму Федору Шандору вдалося систематизувати дані щодо геотермальних вод Закарпаття і навіть організувати відповідний туристичний маршрут.

Цей туристичний маршрут містить не лише пізнавальну інформацію, щодо лікувально-оздоровчих властивостей, які надають геотермальні води Закарпаття, але й надає інформацію про історико-культурні особливості, тобто туристи та відвідувачі санаторно-курортних комплексів дізнаються, хто відкрив води і їхні цілющі властивості, хто тут лікувався, чому.

Територія Маршруту: геотермальні води Закарпаття: Ужгород – Нижнє Солотвино – Мукачево – Косино – Берегово – Виноградово – Велятино.

Термальні води – підземні води, що мають підвищену температуру (вище 20°С). У теплопостачанні існує розподіл джерел слаботермальні (20-50е С), термальні (50-75е С) і високотермальні (75-100″ С), а в бальнеології теплі або субтермальні (20- 37° С), термальні (37-42° С) і гіпертермальні (більше 42′ С).

Гарячі джерела здавна застосовувалися для лікування хворих (римські, тбіліські терми), відповідний розділ медицини називається бальнеологія, у Японії на геотермальних джерелах розташовуються готелі-онсени. Найпопулярніші місця геотуризму – це Ісландія, Угорщина, Італія, Грузія, США, Чехія, Японія, де знаходяться відомі геотермальні курорти, аквацентри та басейни.

У «Туристичний маршрут «Геотермальні води Закарпаття» входить не тільки лікувальний чи велнес-туризм, а й пізнавальна програма і основна мета нового маршруту, привернути увагу як люкс-туристів, так і туристів середнього класу до закарпатських бальнеологічних ресурсів, які не поступаються своєю якістю західноєвропейським аналогам.

Геотермальні води Закарпаття (ГТВ), що можуть використовуватись з лікувальною метою, представлені кількома основними родовищами, які були визначені на основі розвідувальних робіт, проведених Берегівською геологічною експедицією, гідрогеологічними групами об’єднання “Закарпаткурорт”, Українського НДІ курортології. Вивчення фізико-хімічного складу ГТВ виявило, що практично не існує “унікальних” вод. Вживаються міжнародні та національні назви типів вод. Міжнародну групу складають типи вод, основними представниками яких є високоцінні, характерні, загальновідомі та добре вивчені родовища ГТВ тих чи інших країн.

Типова приналежність Закарпатських ГТВ на сьогодні така:

хлоридних натрієвих: Гайдусобосло-Охінський, Наугейм, Тбіліський

кремнистих вод – Пірінейський-Кульдурський та Ужгородський

Почнемо із села Нижнє-Солотвинно на Ужгородщині, де термальні води використовує рекреаціно-відпочинковий центр «Термал-Стар».

В основі лікування лежить природна висококремниста мінеральна вода (високомінералізована хлоридно-натрієва слабокисла термальна і слабомінералізована гідрокарбонатна кальцієво-натрієва), багата мінеральними солями до +37.

Термальний комплекс, включає в себе басейн з висококремнистою термальною водою, контрастні ванни для ніг і установками підводного скелетного витягування та різні водні процедурні комплекси.

Показання до використання

захворювання органів опорно-рухового апарату

захворювання периферичної нервової системи

захворювання шкіри

функціональні порушення серцево-судинної, травної та сечостатевої систем

загальне зниження життєвого тонусу

психо-емоційні розлади.

Мукачево

Обладнана водолікарня на 5 лікувальних ванн з одночасним оздоровленням 100 чоловік функціонує в місті Мукачево. Основа лікування – місцева хлоридна кальциево-натрієва мінеральна вода, з температурою +35, аналогом якої є відоме родовище Гойдусобосло в Угорщині. Місцеві термальні лікувальні води сприятливо впливають на організм і з успіхом застосовуються в бальнеотерапії

Показання до використання

захворювання шкіри

загальне зниження життєвого тонусу

психо-емоційні розлади.

хронічні запалення суглобів

артрози

хондроми

невралгію і неврити, міалгію,

хронічний аднексит,

безплідність,

екзему, псоріаз,

проводять реабілітацію паралічів і спортивних травм.

Термальні води Косино

Основною особливістю та гордістю родовища є привабливе розміщення на шлейфі залягання мінеральних термальних вод, що проходить через Францію, Італію, Іспанію, Сербію, Хорватію, Австрію, Швейцарію та Балкани. В Україні цей шлейф охоплює Закарпаття, в тому числі Виноградівський і Берегівський райони, де, на території 200-річного дубового гаю, площею у 8 гектарів, знаходиться найпопулярніший наразі термальний комплекс Закарпаття  «Термальні води «Косино».

Термальна вода піднімається із свердловини глибиною 1190 метрів, далі, з глибини 90 метрів під землею мінералізована вода температурою 51°C закачується насосом і потрапляє в басейн уже з температурою +41°C. За своїм хімічним складом термальна вода багата на залізо, масова концентрація якого становить 1,62, натрій, калій, фтор, цинк та інші мікроелементи. Кислотно – лужний баланс рН 6,08. А загальна мінералізація води становить        8,5 – 11,00 г/дм3.

Показання до використання

опорно – руховий апарат: артроз, остеохондроз, артрит, поліартрит, наслідки перелому суглобів, післяопераційний стан, захворювання суглобових тканин,

захворювання серцево – судинної системи: гіпертонічна хвороба I-II стадії, з порушенням кровообігу не вище I ст., постміокардичний кардіосклероз з порушенням кровообігу не вище I ст.,

периферична нервова система: травми нервових кінцівок і сплетінь, захворювання нервової системи, радикуліт, полірадикулоневрит,

периферичні судини: атеросклероз судин кінцівок, ендартерит с порушенням кровообігу нижніх кінцівок I  – II ступеню, акроангіоневроз, варикоз,

міліарна система: хронічний безкам’яний холецистит, дискінезія жовчовивідних шляхів, стан після холецистектомії.

Геотермальні води Берегово

Басейн з термальною мінеральною водою в Берегово функціонує з 1967 р. Це був найпопулярніший термальний курорт до відкриття басейнів у Косино.

Заповнюється басейн з гейзера глибиною 1080 м, кремнієво-азото-вуглекисло-хлоридно-натрієвими водами високої мінералізації, що сприяє знищенню більшості хвороботворних мікробів. В будь-який час року температура води складає близько + 50 ° С, але в басейні охолоджується до +33 ° С. Вода в басейні високої мінералізації, за хімічним складом,  кремениста термальна хлоридно-натрієва азотно-вуглекисла. Дані термальні води вважаються дуже корисними для покращення загального самопочуття людини,  подібні, за хімічним  складом, водні  джерела, знаходяться в  Ісландії та Сахаліні.

Лікарі не рекомендують перебувати у воді більше 2-х годин на добу – це може призвести до втрати свідомості. Але короткострокове перебування у воді термального джерела, призводить до позитивних наслідків.

Показання до використання

захворювання серцево-судинної системи, початкові прояви атеросклерозу. кардіосклероз, міокардичний стеросклоретичний, міокардіодистрофія, ревматичнф пороки серця дорослих та дітей І стадії активності процесу з недостатністю кровообігу І і початкової ІІ ступені;

 гіпертонічна хвороба І-ІІ ступенів, гіпотанічна хвороба, початкові прояви облітеруючих захворювань судин кінцівок, варикозне захворювання вен і післятромбофлебітичний с-м;

захворювання органів руху-артрити, поліартрити нетуберкульозного походження (ревматоідний, аегеноративнодистрофічний), захворювання хребта (остеохондроз), наслідки травматичних пошкоджень кісток, м’язів, сухожиль;

захворювання центральної і переферичної нервової системи

 Геотермальні води Виноградово

Утворені в результаті змішування геотермальної високомінералізованої і мінеральної слабомінералізованої вод, отриманих з місцевих свердловин і джерел.

Показання до використання

Захворювання опорно-рухового апарату: артрити, поліартрити (за винятком туберкульозних); анкілозуючого спондилоартрити; спондилоартроз; спондильоз; контрактури артрогенні, остеогенні, рубцеві, нейрогенні, які не впливають на самостійне пересування хворих; ревматоїдний артрит I ст. активності; остеохондроз хребта з радикулярним синдромом і без нього;

Захворювання периферійної нервової системи: варикозна хвороба без тромбофлебіту і трофічних порушень.

Серцево-судинні захворювання: гіпертонічна хвороба I-II ст. без кризового перебігу, ХНК не вище I ст.; гіпотонічна хвороба; нейроциркуляторна дистонія.

Захворювання верхніх дихальних шляхів: хронічні трахеїти, бронхіти, синуси ти, фарингіти, ларингіти.

Геотермальні води Велятино

Історія “Теплих вод” у Велятино (Хустського району) налічує уже понад 2 десятиліття, ще в 1990 році коштами колгоспу, на базі термального джерела під горою Олексинець,  збудовано профілакторій “Теплі води”.    Найперше, чим термальні води Велятина ,  привертають увагу – це  підвищеним вмістом брому та йоду   (бром  має сильно заспокійливі властивості на людське тіло). Воду отримують зі свердловини, глибиною близько  кілометра, при температурі  від +40 до +60 градусів за Цельсієм. Перед безпосереднім використанням у процедурах її охолоджують до прийнятної, для людського тіла, температури (30-38 градусів цельсія).

Мінералізація Велятинської «води» складає близько 100 грам на літр, якщо наприклад морська вода має всього три грами  на літр води.

На сьогодні курорт пропонує лікувальні ванни з термальної, борної, бромно-хлоридно-натрієвої води з підвищеним вмістом йоду з Велятинського джерела.

Свердловиною 14-т, пробуреної до глибини 1002 м. в неогенових відкладеннях Закарпатського прогину розкриті термальні вуглекислі розсоли. Дебит свердловини близько 100 м3 на добу на само виливі (термогазиліфт).

Хімічний склад води хлоридно натрієвий. Мінералізація 84-110 г / л, рН 6,65, температура 60 градусів Цельсія.

Показання до використання

1. Хвороби органів руху і опори: артрити і поліартрити (ревматоїдний, ревматичний, бруцелезний, гонорейний та ін) запальні захворювання хребта (анкілозуючий спондилоартрит, спондиліти та ін) дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів і хребта (деформуючі остеоартрози, спондильоз спондилоартрози, остеохондрози і ін .) захворювання періартікулярних тканин (періостіти, тендовагініти, бурсити ..) захворювання м’язів (міалгії, міозити ..), стан після травми і пошкоджень суглобово-м’язового апарату.

2. Хвороби нервової системи:

а) хвороби і наслідки травм периферичної нервової системи (, радікулоневрити, плексити, радикуліти,  поліневрити, гліоніти та ін)

б) хвороби і наслідки травм центральної нервової системи (залишкові явища менінгіту, травм спинного та головного мозку,  арахноідітів  та ін.)

3. Хвороби порушення обміну речовин і ендоікринної системи: ожиріння, подагра, цукровий діабет, сечокислий діатез, гіпотеріоз і ін)

4. Хвороби серцево-судинної системи: міокардичний кардіосклероз, недостатність мітрального клапана, початкові появи гіпертонічної хвороби серцево-судинної системи: міокардичний кардіосклероз, недостатність мітрального клапана, початкові прояви гіпертонічної хвороби, гіпотонічна хвороба, облітеруючі захворювання периферичних судин, пост тромбофлебітичний синдром, варикозне розширення вен та ін .

5. Хвороби гінекологічні: хронічні сальпінгіти та еофаріти, параметрити і пепемітрити, безпліддя.

6. Хвороби пов’язані з захворюваннями органів  дихання не туберкульозного характеру, бронхіальна астма без періодичних  важких нападів, емфізема легенів без вираженого кардіопульмонального синдрому.

Геотермальна енергетика

Варто зазначити, що наявні термальні купальні це лише незначний мізер із того, що можна було б зробити, але чомусь не робиться. Хоча щойно газета «Ділова столиця» надрукувала матеріал про те, що найвідоміший закарпатський політик та бізнесмен Віктор Балога має намір більш ретельно освоювати термальні води Закарпаття і не тільки для оздоровлення, але й розвивати геотермальну електроенергетику.

Як пише видання, 19 лютого позафракційний депутат Верховної Ради Віктор Балога зареєстрував законодавчі зміни, покликані сприяти розвитку альтернативної енергетики (законопроект №2179). Для цього запропоновано до переліку електростанцій, які можуть розраховувати на отримання "зеленого" тарифу, додати геотермальні станції, що використовують внутрішню енергію земних надр.

Балога стверджує, що Україна має значний геотермальний потенціал - еквівалент 12 млн т умовного палива на рік, а його використання дозволить заощадити близько 10 млрд кубометрів природного газу. "Але в Україні, на жаль, немає жодної подібної станції, і, наскільки я знаю, не планується і не проектується", - поскаржився він в бесіді з "ДС".

Щоби дати поштовх розвитку цього напрямку, Балога запропонував встановити для геотермальних електростанцій небувало високі коефіцієнти "зеленого" тарифу - від 8,84 до 9,3 (для об'єктів різної потужності, введених в експлуатацію до 2020 р) з подальшим зниженням до 4,48 до 2030. Це повинно забезпечити їх максимально широке впровадження в найближчі роки. Для порівняння: зараз в Україні найвищий коефіцієнт "зеленого" тарифу - 4,8 (для об'єктів сонячної енергетики).

Найбільш перспективними для розвитку геотермальної енергетики територіями Балога вважає Карпатський регіон і Крим. Окупований росіянами півострів в рахунок поки можна не брати, тому пріоритетним полігоном для експериментів залишається Західна Україна. І насамперед Закарпатська область, де ще в 60-х роках минулого століття, за даними наукового керівника Центру енергозберігаючих технологій Віталія Маляренка, почалося вивчення термальних вод. З тих пір було досліджено понад півсотні свердловин і визначені найперспективніші з глибиною від 550 м, де температура води становить 60 градусів і вище. Економічно обґрунтованим є використання термальних вод ряду родовищ: Берегівського, Косинського, Тереблянського, Велятинського, Великопаладського, Великобактянського та Ужгородського.

«У сферу впливу Балоги входять торговельні, аграрні, транспортні та будівельні активи. Цілком імовірно, що найвпливовіша людина в Закарпатті в перспективі розбавить своє різношерсте господарство ще й геотермальною станцією.

Їх загальний потенціал оцінюється більш ніж в 140 МВт, але для освоєння потрібні чималі інвестиції. Як показує досвід країн, в яких вже були побудовані геотермальні станції, 1 МВт потужності обходиться в 500 тис. доларів і вище. Так, наприклад, в Клайпеді (Литва) в геотермальну станцію потужністю 40 МВт було інвестовано близько 20 млн. доларів. А витрати на найбільшу в світі геотермальну станцію в Кенії потужністю 140 МВт досягли  130 млн. доларів. В Україні про такі масштаби навряд чи можна мріяти, але будівництво станцій до 10 МВт цілком реальне. А в разі введення для них великих коефіцієнтів "зеленого" тарифу ці витрати буде реально окупити за кілька років.

Раніше ряд компаній із Закарпаття вже проявив інтерес до родовищ термальних вод. Зокрема, компанія "Грінфілд-Закарпаття" Віктора Костюченка отримала ліцензії на користування ділянками Косинського родовища. Компанія "СААБ" підприємця Самвела Аветяна хотіла отримати ліцензію на Великобактянське родовище. Але ці проекти незначні: на Косинському родовищі, наприклад, працюють дві свердловини глибиною 1,1 км, які видають всього близько 400 кубометрів води на добу. А власники не володіють ресурсами, які необхідні для будівництва повноцінної геотермальної станції.

Зате у Віктора Балоги, який відомий як один з найвпливовіших бізнесменів і політиків Закарпаття, вони є. Його бізнес-інтереси різноманітні: в сферу впливу Балоги і членів його сім'ї входять мережа супермаркетів "Барва", торговий центр "Щодня" в Мукачеві, сільгосппідприємство "Завидівське", Мукачівська автобаза, завод "Закарпатська будівельна кераміка" та інші активи. Цілком можливо, що найвпливовіша людина в Закарпатті в перспективі розбавить своє різношерсте господарство ще й геотермальної станцією, якщо, зрозуміло, його законопроект буде схвалений», -- пише «ДС».

Ну і на завершення варто додати, що вже цього року на околицях Ужгорода буде відкрито потужну геотермальну купальню. На «Золотій горі» в Барвінку ще один відомий закарпатський політик Олександр Ледида будує комплекс термальних оздоровчих басейнів і лікувальний корпус.

Степан Форкош, ProZak.info

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Редактор сайту - Костянтин Шевченко

  Тел.: +38 095 308 8778

  Ужгород, вул. Белінського, 24

  mail.prozak@gmail.com