image

Як легше пережити перехід з літа на осінь - лікар-дієтолог із Закарпаття

Лікар-дієтолог Оксана Скиталінська радить, як легше перенести зміни температур 

Буквально за декілька днів різко наступила осінь, похолодало і так само різко зріс ризик переохолодитись та застудитись. 
Цього ніяк не можна допустити, особливо перед першим вересня:)

1. 
Тому звертаємо увагу на те, щоб у нас обов'язково була ТЕПЛА ЇЖА І ТЕПЛІ НАПОЇ.

2. 
В ці дні КРАЩЕ УТРИМАТИСЬ ВІД СОЛОДОЩІВ (рідких - в напоях і твердих/сухих - у печивах/круасанах/цукерках/тортиках), а ЗАМІСТЬ НИХ КРАЩЕ З'ЇСТИ ЧАШКУ ЯГІД - вони кольорові, багаті біологічно активними речовинами, зміцнюють судини (особливо темні ягоди), багаті вітаміном С, та іншими протизапальними компонентами.

Утриматись краще і від ПЕРЕРОБЛЕНОЇ їжі -- всяких напівфабрикатів, ковбас, сосисок, паштетів. Навіть від цільного МОЛОКА - замість нього -- рослинне молоко (всякі горіхи та насіння, попередньо замочені і потім збиті в блендері з водою і проціджені), КИСЛОМОЛОЧНІ - кефір, йогурт натуральний (читайте на етикетках, щоб було вказано - Bifido і Lacto бактерії).

НЕ СМАЖТЕ. Найздоровіше приготування -- відварювання, менш здорове, але допустиме - запікання, тушкування. Запікати краще у рукаві, щоб не було рум'яної шкірки.

Чому менше солодкого і переробленого? Бо ці продукти змінюють баланс мікрофлори в бік збільшення так званої патогенної, яка все робить навпаки -- робить незахищеним організм ві проникнення токсинів, сприяє зменшенню виробництва імунних клітин і ми стаємо більш вразливими до застуд, запалень, і затяжних лежань у ліжку.

3.
Особливо зараз ПОДРУЖІТЬСЯ З МІКРОФЛОРОЮ КИШЕЧНИКА -- саме вона має наїстися так, щоб мати змогу максимально захистити слизову кишечника від проникнення вірусів, токсинів і запалень (нагадаю, що мікрофлора кишечника синтезує особливі цінні речовини -- коротроланцюгові жирні кислоти або скорочено КЛЖК, які дають енергію клітинам кишечника, мають протизапальну, протиракову дію),і допомогти нам бути при чіткому розумі і хорошому настрої.

Тому в раціоні має бути:
Клітковина (добре проварені бобові/овочі/корисні зернові).
Жири корисні - авокадо, горіхи (лише свіжопочищені), трошки нерафінованої оливкової олії, насіння льону, чіа, рибний жир.
Зелень. Вона є джерелом природніх фолатів, які зберігають судини молодими, еластичними, запобігають запаленням в організмі, покращують пам'ять, знижують ризик інфарктів, інсультів.
Ферментована їжа і ферментовані напої -- квашені овочі, фрукти, домашній квас і тд.
Пребіотики - інулін - напій з коренів цикорію, листя цикорію, артишок, настій із коренів кульбаби.

.
МІЙ СНІДАНОК.

Основна їжа.
Маш варений (боби мунг), куплений на базарі в узбека;
Авокадо;
Помідори;
Броколі суцвіття і листя;
Перець болгарський;
Петрушка.
Чайна ложка оливкової олії Extra virgin, трохи лимонного соку і порошка куркуми.
Зверху -- кулька моцарели:)

Десерт.
Ягоди: малина біла і червона, ожина і кизил -- все приблизно пів чашки.

Напій.
Молоко гаряче з кедрових горіхів і цикорієм (1 чайна ложка кедрових горіхів і чашка гарячої води; горіхи можна попередньо замочити, але не обов'язково).

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com