image

Як сучасний спосіб життя викликає рак

Блага цивілізації обернулися проти нас. Але кожна людина в силах знизити ризики, якщо вчасно подбає про своє здоров'я.

У розвинених країнах з високим рівнем життя на 1,8% частіше хворіють на рак. За кількістю хворих на меланому, рак нирок і Ходжкінською лімфомою ці країни перевершують країни, що розвиваються в три рази. Західний світ лідирує по захворюваності на рак простати, прямої кишки і молочної залози.

У країнах з низьким рівнем життя 25% злоякісних пухлин викликані інфекціями : вірусом папіломи людини, Епштейна-Барра, герпесу 8-го типу та іншими. З розвитком медицини з'являються способи перемогти інфекції. Але, незважаючи на це, захворюваність на рак зростає.

На заміну вірусам приходить погана екологія і нездоровий спосіб життя.

Що впливає на виникнення раку

Нестача фізичної активності

Всім світом 31% дорослих людей рухаються недостатньо. Причому в країнах з високим рівнем життя фізична активність нижча, ніж в менш розвинених.

Відсоток фізично неактивних чоловіків від 15 і старше.

Відсоток фізично неактивних жінок від 15 і старше.

Фізична активність знижує  ризик розвитку раку грудей на 25%, а раку прямої кишки - на 40-50%.

Вчені до цих пір не знають, чому фізична активність захищає від раку. Є припущення, що:

  • Активність впливає на вироблення статевих і метаболічних гормонів і факторів росту. Ризик раку молочної залози знижується за рахунок зниження вироблення естрогену.
  • Фізична активність покращує перистальтику кишківника, їжа не затримується там надовго. І це знижує ризик запалення і раку.
  • Брак руху знижує чутливість до інсуліну. Це створює сприятливе середовище для росту пухлин.
  • Фізична активність підвищує неспецифічний імунітет - поглинання живих і неживих частинок фагоцитами. Це допомагає знищувати ракові клітини.
  • Активність допомагає знизити і підтримати вагу.

Лікарі рекомендують не менше 30 хвилин фізичної активності на день.

Ожиріння і зайва вага

На 2017 рік у світі ожирінням страждали 774 мільйони людей. Більшість з них - у розвинених країнах: у США (33%), Саудівській Аравії (34,7%), Канаді (28%), Австралії (28,6%), Великобританії (28,1%).

Люди з ожирінням частіше хворіють на рак органів травного тракту, щитовидної залози, нирок, печінки і жовчного міхура. У жінок із ожирінням частіше діагностують рак грудей і матки.

І знову вчені не знають, чому зайвий жир призводить до раку. Але висувають три імовірні причини:

  • Змінюється гормональний фон. Жир вивільняє гормони (інсулін та інші фактори росту), які змушують клітини ділитися частіше. Це може змінити їх і привести до раку.
  • Зростає запалення. З ростом жирових клітин збільшується і кількість імунних. Імунні клітини виробляють цитокіни - речовини, які призводять до запалення. Це змушує клітини ділитися частіше і підвищує ризик розвитку раку.
  • Статеві гормони. Жирові клітини вивільняють естрогени - жіночі статеві гормони. Підвищений естроген після менопаузи може негативно позначитися на клітинах грудей і матки: змусити клітини ділитися частіше, спровокувати мутації і рак.

Чим довше ви страждаєте від зайвої ваги, тим більший ризик захворіти на рак. Скиньте зайві кілограми якомога швидше: харчуйтеся корисною їжею, більше рухайтеся і знайдіть свій спорт.

Надмірне споживання смаженої і солоної їжі

Фастфуд, солоні снеки, мариновані продукти і смажене м'ясо містять канцерогени і збільшують ризик розвитку раку.

Постійне вживання солоних продуктів збільшує ризик раку шлунка в 1,78 рази, раку товстої кишки - в 1,53 рази і раку прямої кишки - в 1,74 рази. Також підвищують  ризик копчені і мариновані продукти, запечені риба і м'ясо, тушковані страви.

Чим вища температура, при якій обробляють м'ясо, тим шкідливішим воно стає. Коли м'ясо смажать при 100 °C, в ньому утворюється мало шкідливих речовин. Але коли температура переходить позначку в 150 °C, кількість канцерогенів зростає.

Є й корисні продукти, які допомагають захиститися від раку. Знижують ризик жовті й зелені овочі, фрукти (особливо цитрусові), соєвий сир тофу, кунжутне масло.

Тому варто:

  • Виключити теплову обробку м'яса понад 100-150 °C. Варіть його, готуйте на пару, смажте на сковороді при низькій температурі.
  • Забрати з раціону мариновані продукти, солону рибу. Менше соліть страви.
  • Їжте більше зелених і жовтих овочів, фруктів.
  • Заправляйте салати кунжутним маслом.

Шкідливі звички

Алкоголь

Алкогольні напої збільшують ризик розвитку раку ротової порожнини, глотки і гортані. Споживання алкоголю збільшує ризик колоректального раку - злоякісних новоутворень в товстій кишці. Для жінок прийом алкоголю збільшує ризик розвитку раку молочних залоз. Крім того, алкоголь сприяє розвитку цирозу, який підвищує ризик розвитку раку печінки.

Є кілька припущень, чому алкоголь збільшує ризик розвитку раку:

  • Деякі метаболіти алкоголю, такі як ацетальдегід, можуть бути канцерогенними.
  • Алкоголь збільшує кількість простагландинів, викликає перекисне окислення ліпідів і сприяє виробництву вільних радикалів.
  • Алкоголь збільшує проникнення канцерогенів у клітини.

Тютюнопаління

Куріння тютюну - це головна причина раку легенів. 80% всіх випадків раку легенів у чоловіків і 50% у жінок викликано цією шкідливою звичкою.

Однак від куріння можуть постраждати не тільки легені. Вчені пов'язують куріння тютюну з 15-ма видами раку. Включаючи рак стравоходу, сечового міхура, підшлункової залози і печінки.

Сигаретний дим містить не менше 80 відомих канцерогенів. У тому числі миш'як, кадмій, аміак і формальдегід. Ці речовини викликають мутації і смерть клітин. Крім того, активне куріння знижує кількість антиоксидантів: каротинів, криптоксантину і аскорбінової кислоти, які захищають організм від окисного стресу і руйнування клітин.

Чим довше ви курите, тим гірше. Дві сигарети на день протягом десяти років небезпечніше, ніж пачка на день протягом п'яти років.

Тому не варто кидати поступово, знижуючи кількість сигарет. Пам'ятайте: чим довше ви курите, тим більше ризикуєте захворіти.

Стреси

Постійні стреси і депресія - бич сучасного суспільства. Швидкі зміни в соціумі, брак часу і напружена обстановка на роботі збільшують кількість розладів, пов'язаних зі стресом.

Стрес підвищує ризик виникнення раку і прискорює перебіг хвороби. Гормони стресу (норадреналін і адреналін) стимулюють міграцію і вторгнення клітин, так що рак швидше поширюється організмом.

Також стрес сильно знижує імунітет, і в організму зникають засоби для боротьби з пошкодженими клітинами.

Висновок

Ніщо не захистить вас від раку на 100%. Завжди залишаються фактори, які складно або неможливо усунути. Наприклад, генетична схильність або забруднення навколишнього середовища. Однак від нас як і раніше багато що залежить.

Тільки 5-10% всіх ракових захворювань успадковуються від батьків, а всі інші виникають від руйнування клітин, накопичених протягом життя.

Ось правила для профілактики ракових захворювань:

  • Додайте в розклад не менше 30 хвилин аеробних вправ на день.
  • Тримайте вагу в межах нормального індексу маси тіла.
  • Їжте більше овочів і фруктів. Знизьте кількість солі і солоних продуктів. Готуйте м'ясо і рибу при температурі не вище 100-150 °C.
  • Відмовтеся від тютюну і алкоголю.
  • Уникайте стресових ситуацій. Вчіться справлятися зі стресом.
  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com