image

Як відновити організм після захворювання на коронавірус

Протягом захворювання коронавірусною інфекцією людина вживає занадто багато різноманітних медичних препаратів, щоб боротися з інфекцією

Особливо, якщо інфекція дала загострення і почалися запальні процеси. Тоді багато лікарів приписують антибіотики та інші "важкі" для організму людини препарати.

Зокрема, після лікування виникає дефіцит доставки кисню до тканин (гіпоксія), руйнування клітин надмірною кількістю вільних радикалів (оксидантний стрес), посилюється системне запалення та погіршується баланс кишечної мікробіоти (особливо - після приймання антибіотиків).

Часто після тривалого лікування стаються інтоксикації.

Після того як хвороба пройшла, організм необхідно відновити і тут необхідно знати, як правильно себе вести та харчуватися.

Звичайно, що сил організму додадуть прогулянки на свіжому повітрі і при можливості прогулянки в горах та пробіжки. 

А от щодо харчування, то потрібно складати свій раціон так, щоб організм наповнювався всім спектром вітамінів, мінералів та поживних речовин.

Дієтолог із Закарпаття Оксана Скиталінська пропонує вживати зварені нам’яко яйця, рибу (тріска, скумбрія), бо вони багаті дуже необхідним для реанімування організму вітаміном Е. Варто також вживати нерафіновані олії (оливкової, пророщеної пшениці, сезамової), у яких багато фосфоліпідів. Саме вітамін Е та фосфоліпіди захищають клітини від впливу токсичних речовин. Вітамін Е, зокрема, активує утворення інтерферону та імуноглобулінів (антитіл) в організмі.

Звичайно ж, організму потрібен і вітамін С, адже аскорбінова кислота допомагає імунним клітинам знешкоджувати токсини, віруси та бактерії, має протизапальну та антиалергічну дію.

Для насичення організму вітаміном С потрібно вживати настій шипшини, морожену чорну смородину та вишню. Корисною буде зелень петрушки, а також свіжа та квашена капуста.

Після хвороби організму потрібні будуть і каратиноїди, які мають протизапальні, епітелізуючі та ранозагоювальні властивості, покращують стан слизової шлунка, кишківника та органів дихання.

Каратиноїдів багато у моркві, гарбузі, перцю болгарському, куразі, горобині чорній. Дуже корисною буде обліпиха і навіть якісна томатна паста.

Не варто забувати і про групу вітамінів В, які активізують синтез гемоглобіну (білка, який переносить кисень до клітин), покращують стан крові та здатність печінки до детоксикації, відновлюють роботу нервових клітин, нейтралізують вільні радикали (ліпоєва кислота).

 У чому є вітаміни В: В1 (рисові та пшеничні висівки), В2 (печінка, яйця, сирий шпинат, броколі), В5 (субпродукти, горох, квасоля), В6 (печінка, горіхи волоські, фундук, крупи), ліпоєва кислота (серце, кисломолочні, сирий шпинат, капуста, зелень).

Важливими для відновлення організму після хвороби є і Амінокислоти, які сприяють утворенню імунних клітин, видаленню з організму вірусів та бактерій. Саме амінокислоти відновлюють організм після виснажливої втоми і захищають клітини печінки та головного мозку від інтоксикації.

Амінокислота глутамін є у бульйоні на курятині або телятині (але не дуже жирному). Багата на глутамін молочна сироватка, жирний кисломолочний сир та 30% сметана.

Аспарагінова амінокислота міститься у спаржі, соєвих ростках та соєвих продуктах. Багаті на неї птиця, і яйця. 

Амінокислота цистеїн – нежирна свинина, цибуля, часник, броколі.

Метіонін – яйця.

Останнім часом популярним є Коензим Q10, бо саме він зменшує наслідки гіпоксії, дає енергію клітинам та відновлює силу м’язів. Коензим Q10 покращує стан нервової системи (зменшує безсоння, в’ялість, апатію).

Багаті на Коензим Q10 субпродукти (найбільше – у серці, багато – у печінці, менше – у шпинаті, арахісі).

Не варто забувати і про рослини, ягоди та коренеплоди, які мають антигіпоксантні та антиоксидантні властивості – кропива, липа, овес, горобина, листя чорної смородини, імбир, калина звичайна, кардамон, куркума, селера, чорниця, цикорій.

І нарешті - Пребіотики. Це харчові волокна (клітковина), які вибірково стимулюють ріст корисних мікроорганізмів в товстому кишківнику. Біфідо- та лактобактерії є найбільш відомими. Корисна мікробіота синтезує вітаміни, а також сполуки, які захищають організм від запалень, зокрема, коротколанцюгові жирні кислоти.

Джерела: цибуля, часник, корінь цикорію, топінамбур, вівсяна крупа, охолоджена варена картопля та зелений банан (останні два – джерела корисного стійкого крохмалю).

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com