image

Їж, пий, люби: 6 несподіваних способів дожити до 100 років

Вчені з'ясували: головне - не відмовляти собі в задоволеннях.

Дослідження доводять: довголіття зовсім не є наслідком будь-яких самообмежень. Навпаки. Як з'ясували вчені під керівництвом фахівця з когнітивної нейрології Емілі Рогальськи з Північно-Західного університету США, шлях до довгожительства радісний, сповнений приємних спокус і простий.

Видання Scientist Alert опублікувало вижимки з доповіді Рогальськи, зробленої на щорічних зборах Американської асоціації сприяння розвитку науки в лютому 2018 року.

Вивчивши його, Лайфхакер  склав перелік шести звичок, які є у більшості суперейджерів - так називають тих, чий вік сягнув за позначку 80 і впевнено наближається до 100.

1. Не відмовляти собі в задоволеннях

Вважається, що шлях до довголіття лежить виключно через здоровий спосіб життя: правильне збалансоване харчування, відмова від шкідливих звичок, боротьбу із зайвою вагою і так далі. Але, як виявилося, не все так однозначно.

Серед довгожителів практично не виявилося тих, хто вів здоровий спосіб життя в його класичному розумінні. Більшість з них курить (Рогальськи згадує, що ця шкідлива звичка є у 71% суперейджерів). І регулярно балує себе бокальчиком вина (така пристрасть зафіксована у 83% тих, хто щасливо пережив 80-річний рубіж).

Ці спостереження збігаються з висновками, зробленими в ході «Дослідження 90-річних» - масштабного аналізу звичок довгожителів, який в 2003-му провели вчені Каліфорнійського університету. Почитати про результати дослідження можна тут, а коротка витримка звучить так:

Люди, які не відмовляють собі в маленьких задоволеннях на зразок кави і вина, в середньому живуть довше за тих, хто утримується.

Звичайно, мова йде про будь-які радощі: все, що приносить нам задоволення, продовжує життя. І не важливо, що саме це буде: вино, стейк, хороша книга, музика або щось ще. Ефект один: більше радості - більше життя.

2. Не зловживати дієтами

Смачна їжа теж є джерелом задоволення, яке не варто собі забороняти. Нехай ви будете не такими стрункими, як мріяли б, зате отримаєте більше шансів дожити до 100 років.

Автори «Дослідження 90-річних» наполягають: люди, які мають помірно-надлишкову вагу в 70 років - тобто не відмовляють собі в гастрономічних радощах, живуть довше струнких людей.

«Ми поки не знаємо, як це пояснити, але низький індексом маси тіла після 80 років негативно впливає на тривалість життя», - спираючись вже на власний науковий досвід, зазначає Рогальськи.

3. Мати улюблену справу

Що об'єднує практично всіх довгожителів - так це наявність хобі. Їм завжди є чим зайнятися: хтось подорожує, хтось вишиває хрестиком, хтось із захопленням фотографує околиці або відправляється в щотижневі веломандрівки.

4. Не забувати друзів

Соціальна активність - ще одна спільна риса довгожителів. І вона тісно пов'язана з когнітивними функціями мозку. Як припускають учені, саме товариськість захищає людей від старечої деменції, хвороби Альцгеймера та інших вікових неврологічних порушень.

Дослідники виявили, що всі довгожителі мають незвично велику кількість клітин мозку, які називаються нейронами фон Економо. Передбачається, що ці нейрони відіграють важливу роль у швидкій передачі інформації, пов'язаної з соціальними взаємодіями.

А висновок тут простий.

Чим частіше і активніше ви спілкуєтеся, чим більше нових друзів заводите, тим більше нейронів фон Економо відрощує ваш мозок.

І тим нижчий ризик розвитку деменції та інших старечих розладів.

5. Влаштовувати собі помірні розумові навантаження

Читання, вивчення мов, придбання будь-яких нових навичок - ці фактори теж є об'єднуючими для суперейджерів. З виходом на пенсію їхнє життя не закінчується, а розквітає новими барвами: вони продовжують вчитися. Таке навантаження - бальзам для мозку, оскільки дозволяє зберегти ясний і гострий розум навіть після 80.

6. Бути оптимістом

Ось, мабуть, одна з ключових звичок. Всі довгожителі мають більш позитивний погляд на життя, ніж середньостатистичні люди похилого віку. Їм подобається жити, реальність, як і раніше викликає у них цікавість і навіть захоплення.

За статистикою, наведеною Емілі Рогальськи, за поріг 80-річчя в здоровому глузді і при пам'яті переступає лише 5% населення Землі. Взяти цей рубіж, на думку геронтологів, буде набагато простіше, якщо радіти життю і посміхатися.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com