image

Мін’юст планує повернути паперові свідоцтва про право власності на нерухомість - закарпатський юрист

Міністерство юстиції підготувало низку змін щодо процедури реєстрації нерухомості, спрямованих на протидію рейдерському захопленню власності.

Як раніше повідомляв ProZak, з 1 січня 2016 року було запроваджено новий порядок реєстрації нерухомого майна. Зокрема свідоцтва про право власності у паперовому вигляді державні реєстратори уже не видають, натомість право на нерухомість підтверджується за допомогою відомостей, що містяться у електронному реєстрі https://kap.minjust.gov.ua/, відкритий доступ до якого забезпечується через мережу Інтернет. На руки власник може отримати роздруківку рішення реєстратора про реєстрацію права на нерухомість, але на неї не ставиться ні підпис, ні печатка реєстратора.

Попри свій прогресивний характер таке нововведення з пересторогою сприймається пересічними громадянами, особливо представникам старшого покоління, яким важко зрозуміти, що право на їх квартиру, будинок чи земельну ділянку підтверджується звичайною роздруківкою з Інтернету. При цьому навіть у експертів виникають побоювання щодо належного ступеню захисту електронних баз даних з метою недопущення несанкціонованого доступу до них.

У зв’язку з цим Міністерство юстиції планує найближчим часом запровадити низку нововведень, спрямованих на запобігання спробам рейдерського захоплення майна та бізнесу. Серед цих ініціатив Мін’юсту варто виділити три найважливіші.

1. Послуга смс-інформування про реєстраційні дії

Уже з вересня 2016 року планується запуск нового сервісу, завдяки якому власники нерухомості чи бізнесу зможуть за допомогою миттєвих СМС отримувати інформацію про будь-які реєстраційні дії, які вчинені щодо їхнього бізнесу чи майна.

У міністерстві пояснюють, що цей сервіс надасть можливість власникам оперативно відреагувати на зміни в реєстрі, які проведені без їхнього відома, одразу звернутися до правоохоронних органів та Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації для відміни неправомірних рішень.

Відтак Комісія впродовж 1-2 тижнів при наявності порушень з боку державного реєстратора може скасувати реєстраційні дії і поновити право власності за особою, яка постраждала від рейдерського захоплення.

2. Повернення паперового свідоцтва про право власності

Одна з ініціатив Мін’юсту стосується повернення свідоцтва про право власності на об’єкт нерухомості. У добровільному порядку власник майна зможе звернутися до державного реєстратора і отримати на паперовому бланку свідоцтво про право власності. В реєстрі паралельно буде зроблено позначку і внесено номер свідоцтва. Наступна реєстраційна дія без подання цього свідоцтва до реєстратора буде неможливою.

3. Часткове звуження принципу екстериторіальності при реєстрації

Заплановано, що під час реєстрації нерухомості нотаріуси, так само як й інші реєстратори будуть проводити реєстраційні дії лише в межах області, де розміщене таке майно. Так само до меж області буде звужено право реєстраторів проводити зміни керівника чи учасників компанії.

Водночас, зареєструвати бізнес можна буде, як і зараз, шляхом подання документів до державного реєстратора в будь-якому куточку країни.

Окрім того, в парламенті вже зареєстровано законопроект, за яким зміна керівника чи учасників компанії, або ж продаж частки підприємства має бути нотаріально посвідчено.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

 

Читайте за темою:

Новий порядок реєстрації нерухомого майна з 1 січня 2016 року

Хто здійснює реєстрацію бізнесу та нерухомості на Закарпаття

Який податок на нерухомість будуть платити закарпатці

3 коментарів


 1. avatar
  Сер 14, 2016 | 14:22

  Уже стільки разів чув, що нова форма підтвердження права власності на об’єкти нерухомого майне не сприймається «представникам старшого покоління». ))) Дотепно. Чомусь цей аргумент завжди є основним, коли мова йде про повернення офіційно посвідчених паперових свідоцтв. Певна логіка у цьому, звісно, є, проте досвід європейських країн доводить, що найнадійнішим способом захисту майнових права на нерухоме майно є саме максимальна транспарентизація (прозорість та публічна відкритість) через електронізацію інформації про нерухомість. ДЗК та Державний реєстр речових прав на нерухоме майно слід об’єднати в один інтегрований реєстр (кадастр), спростити публічний доступ до інформації (сучасний електронний кабінет на сторінках Мін’юсту занадто складний для тих самих вічно невдоволених представників старшого покоління), деталізувати інформацію про власників (наприклад, доповненням інформації про дату народження) і про розпочаті реєстраційні провадження.

 2. avatar
  Сер 14, 2016 | 14:23

  Механізм мав би працювати приблизно за таким схематичним алгоритмом: державний реєстратор отримує заяву про зміну запису щодо майнових прав на нерухоме майно; державний реєстратор записує до реєстру «пломбу», тобто необхідну інформацію про ініційоване реєстраційне провадження, про що відразу автоматично повідомляється власникам та іншим суб’єктам майнових прав (наприклад, емфітевту) електронним повідомленням та/чи смс-повідомленням; далі державний реєстратор офіційно у письмовій формі особисто повідомляє власника та інших суб’єктів майнових прав про ініційоване провадження, включаючи також детальну та зрозумілу інструкцію про інструменти захисту та терміни їхнього застосування; потім впродовж мінімально встановленого часового відрізку від доставлення власникам та іншим суб’єктам речових прав повідомлення про запис «пломби» (мінімально 20 - 30 календарних днів) державний реєстратор розглядає заяву, приймає рішення і повідомляє про нього всім учасникам (всім власникам та іншим суб’єктам майнових прав) особисто у письмовій формі, включаючи також детальну та зрозумілу інструкцію про інструменти захисту та терміни їхнього застосування; після завершення терміну для оскарження такого рішення реєстратор проведе запис до реєстру.

 3. avatar
  Сер 14, 2016 | 14:24

  Таким чином власники та інші суб’єкти майнових прав будуть поінформовані від самого початку ініційованого реєстраційного провадження і відповідно зможуть негайно використати всі законні інструменти для захисту своїх законних майнових прав. Слід такого зауважити, що вищеописаний механізм ґрунтується на базовому принципі vigilantibus iura scripta sunt, тобто «право захищає пильних», суть якого полягає у тому, що держава повинна забезпечити максимальну прозорість та публічність майнових відносин, вчасно проінформувати про розпочаті реєстраційні процеси, їхні наслідки та інструменти захисту, в той час як власник або інший носій майнових прав повинні вирішити, чи будуть вони свої права захищати, чи навпаки – від активних дій відмовляться.
  Впровадження послуги смс-інформування про реєстраційні дії – надзвичайно доречне вдосконалення. Послугу смс-повідомлення варто також доповнити послугою електронного повідомлення.
  Вважаю, що звуження принципу екстериторіальності при реєстрації є також раціональним кроком. Його я підтримую.

Написати коментар

 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  +38 095 308 8778

  mail.prozak@gmail.com
 • Фото з Галереї

  • 8
  • 5
  • 20160730_140414
  • 3
  • 7
  • IMAG5687
  • IMAG5464
  • IMAG5498
  • IMG_2095
  • 3
  • IMAG5366
  • IMG_1763
  • 13052532_758525780950616_1153731660_o
  • IMAG5232
  • 19
  • DSC_4952