У кота сльозяться очі постійно — це алергія чи проблема з носослізним каналом?
Мокра шерсть під очима, темні доріжки після сліз та постійна заплакана мордочка — це картина, знайома багатьом власникам котів. На перший погляд здається, що це просто дрібниця або тимчасова реакція. Але постійна сльозотеча в котів — це симптом, який може вказувати як на алергію, так і на запалення, травми, сторонні тіла чи непрохідність носослізного каналу.
Точно діагностувати причину сльозотечі та призначити терапію може виключно ветеринарний офтальмолог. Тож фахівці клініки Авіцена радять не відкладати звернення по консультацію та допомогу. Адже від цього залежить не тільки зменшення надмірної сльозотечі, а й лікування патологій, що здатні за нею приховуватися.
Нормальна та патологічна сльозотеча: як це працює?
Сльоза відіграє ключову роль у здоров'ї очей. Вона зволожує рогівку, змиває дрібні сторонні частинки, захищає око від інфекцій завдяки вмісту антибактеріальних речовин та постачає рогівку поживними речовинами. У нормі сльоза виробляється постійно і відводиться через носослізні канали. Коли баланс між виробленням сльози та її відтоком порушується, виникає сльозотеча.
Можливі два основні варіанти проблеми:
- порушення відтоку;
- надмірне вироблення сліз.
Розглянемо кожен з них окремо.
Проблеми з носослізними каналами та порушення відтоку сліз
Це одна з досить поширених причин постійної сльозотечі, особливо у брахіоцефальних порід, зокрема персів чи екзотів. Серед патологій:
- Закупорка чи звуження носослізного каналу. Може відбуватися через вроджені аномалії чи генетичні причини. А також бути наслідком запалення, травм, пухлин, слизових пробок чи сторонніх тіл, що призводять до закупорки. У брахіоцефальних порід носослізні канали мають викривлену форму або розташовані нетипово через особливості будови черепа. І це ускладнює нормальний відтік сльози.
- Запалення слізного мішка. Слізний мішок розташований на початку носослізного каналу. Через його запалення та закупорку зі сльозами може додатково виділятися слиз чи гній.
- Стискання каналу зовні. Пухлини, кісти або запальні процеси в навколишніх тканинах можуть чинити тиск на носослізний канал, перешкоджаючи відтоку сліз.
Підвищене вироблення сльози
Зазвичай таку проблему викликає подразнення рогівки чи кон’юнктиви через цілу низку причин, зокрема й алергічні реакції. У цьому випадку око намагається ніби змити подразник, посилюючи вироблення сльози. Серед характерних проблем, захворювань та патологій, що спричиняють підвищене вироблення сліз:
- кон'юнктивіт, через вірусні та бактеріальні інфекції.
- алергічні реакції на пилок, пил, дим, мийні засоби.
- сторонні тіла, наприклад піщинки, травинки чи дрібне сміття;
- травми ока у тварин, зокрема, подряпини, удари чи укуси;
- заворот або виворіт повік;
- виразка рогівки.
Діагностика сльозотечі в клініці Авіцена
З огляду на велику кількість причин та складність будови ока, лише кваліфікований ветеринарний офтальмолог може точно визначити чому у кота сльозяться очі. Для діагностики фахівці центру Авіцена проводять:
- детальний збір анамнезу;
- ретельний офтальмологічний огляд;
- тест Шірмера для оцінки обсягу виділення сліз;
- флюоресцеїновий тест для оцінки прохідності носослізних каналів, а також виявлення виразок чи ерозій рогівки.
Крім того, у разі специфічних випадків можуть бути призначені аналізи крові, тести на системні вірусні інфекції, а також інструментальні обстеження для виявлення можливих новоутворень.
Звертайтеся до ветеринарних офтальмологів клініки Авіцена та позбавте улюбленця від сльозотечі, пов’язаного з нею дискомфорту та ризику ускладнень. Адже своєчасна допомога — це найкращий спосіб зберегти здоров’я та зір кота.